mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Koncepcyjny MX-Crossport Mazdy

Koncepcyjny MX-Crossport Mazdy

Mazda na zbliżających się targach motoryzacyjnych w Detroit zaprezentuje studyjny model MX-Crossport, który ma być mieszanką crossovera i SUV-a o sportowych ambicjach.

Koncepcyjny MX-Crossport Mazdy

Auto zostało zaprojektowane w centrum projektowym firmy w Hiroszimie przez Iwao Koizumi, tego samego, który miał duży wkład przy projektowaniu Mazdy6. Do modelu RX-8 auto to nawiązuje poprzez przednie reflektory oraz atletycznie wyglądające błotniki. Krótkie zwisy przedni i tylny sprawiają, iż auto jest dość zwrotne, mimo stosunkowo dużego rozstawu osi wynoszącego 2.795 mm. Długość prototypu wynosi 4,63 m, szerokość 1,93 m, a wysokość 1,63 m. Auto postawione jest na 20-calowych kołach o rozmiarach opon 275/45.

Wewnątrz na każdego z pasażerów czekają osobne fotele skórzane. Do tego dochodzi fotochromatyczny szklany dach, elektronicznie sterowany, który można dowolnie ściemniać i rozjaśniać. Również klapa bagażnika może być zamknięta elektronicznie przez kierowcę. Do dyspozycji kierowcy pozostają również dwa sterowane dotykiem ekrany. Pierwszy - okrągły, umieszczony powyżej konsoli centralnej służy do obsługi systemu audio oraz nawigacji. Powyżej, na drugim monitorze wyświetlane są informacje o aktualnych parametrach jazdy.

W modelu MX-Crosspoot kierowca ma do dyspozycji skrzynię biegów pracującą zarówno w trybie automatycznym, jak i ręcznym. W tym pierwszym trybie dźwignia zmiany biegów jest położona na płasko, a wybór przełożenia (postój, jazda, wsteczny) następuje poprzez przyciski umieszczone na jej górnej części. Z kolei w trybie manualnym dźwignia znajduje się w pionowej pozycji.

Jeśli Mazda zdecyduje o rozpoczęciu seryjnej produkcji tego modelu, najwcześniej w 2007 roku, będzie on napędzany sześciocylindrowym silnikiem. Na rynku amerykańskim będzie to 3-litrowa jednostka pochodząca z Mazdy6, a na rynku europejskim 2,7-litrowy silnik wykorzystany m.in. w Jaguarach.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Proace w nowej wersji
Toyota Proace w nowej wersji
Toyota prezentuje model Proace w kolejnej wersji. Tym razem jest to praktyczna izoterma.