mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Mocny Diesel Ibizy Cupry

Mocny Diesel Ibizy Cupry

Wprowadzając nową Ibizę Cupra, SEAT Sport rozszerza ofertę samochodów o wyczynowych osiągach. Wersja wysokoprężna to 160-konny 1.9 TDI - najbardziej sportowy i najmocniejszy silnik Diesla w historii SEAT-a, zaś pod maską wersji benzynowej kryje się silnik 1.8 20VT o mocy 180 KM (132 kW).

Mocny Diesel Ibizy Cupry

160-konna Ibiza Cupra TDI osiąga prędkość maksymalną 220 km/h i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,6 sekundy. Prędkość maksymalna wersji benzynowej wynosi 229 km/h, a 180 KM pozwala rozpędzić się do "setki" w zaledwie 7,3 sekundy. Osiągi modelu Ibiza Cupra należą więc do najlepszych w tej klasie pojazdów.

Większa moc i wyższe prędkości wymagały zastosowania specjalnie opracowanego podwozia, zdolnego przenosić siłę napędową silnika oraz zapewnić wyjątkową stabilność we wszystkich warunkach jazdy i większą skuteczność hamowania. Podobnie jak we wszystkich pozostałych modelach SEAT-a wprowadzonych ostatnio na rynek, w nowej Ibizie Cupra zastosowano koncepcję "zwinnego podwozia" (znaną także jako DSR - dynamic steering response), polegającą między innymi na modyfikacji pewnych elementów mechanicznych w celu nadania pojazdowi większej dynamiki i zwiększenia precyzji prowadzenia.

Swój styl Ibiza Cupra zawdzięcza zwartej sylwetce, dużym wlotom powietrza oraz 17-calowym aluminiowym obręczom kół z niskoprofilowym ogumieniem o wymiarach 205/40. Auto wyposażone jest w 16-calowe hamulce z 312-milimetrowymi tarczami z przodu, z opcjonalnymi specjalnymi czterotłoczkowymi zaciskami w kolorze czerwonym.

Czerń dominująca w przedziale pasażerskim podkreśla jego sportowy charakter. Nieliczne kolorowe akcenty to: białe tarcze zegarów na panelu instrumentów oraz czerwone aplikacje na kratkach układu wentylacji i gałce dźwigni zmiany biegów (oznaczenia przełożeń), a także wykonane czerwoną nicią szwy na pokryciu kierownicy, dźwigni zmiany biegów i hamulca ręcznego oraz foteli i zagłówków. Emblemat Cupra naszyty jest na oparciach przednich foteli oraz wytłoczony na środkowym ramieniu kierownicy.

Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, Ibiza Cupra wyposażona jest standardowo w ABS, TCS i ESP z EBA (układ zwiększający skuteczność hamowania awaryjnego). Do wyposażenia standardowego należą także między innymi: dwie czołowe poduszki powietrzne, poduszki boczne oraz pasy bezpieczeństwa z napinaczami pirotechnicznymi.

Ibiza Cupra jest czwartym z kolei modelem produkcyjnym wprowadzonym do sprzedaży przez dział sportowy firmy SEAT od 2000 roku, kiedy to rozpoczęto opracowywanie i produkcję najbardziej ekskluzywnych wersji seryjnych modeli SEAT-a o podwyższonych osiągach.

Wraz z pojawieniem się nowego modelu w ofercie, do wersji Cupra, będącej synonimem sportowego stylu i imponujących osiągów, trafią także silniki Diesla. Podobnie jak Leon Cupra R, wszystkie egzemplarze Ibizy Cupra będą produkowane w zakładach SEAT Sport w Abrera koło Barcelony. Wersja z silnikiem Diesla pojawi się na rynku już wkrótce, natomiast wersja benzynowa będzie dostępna od jesieni.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota GR Supra - premiera
Toyota GR Supra - premiera
Toyota GR Supra zadebiutowała na salonie samochodowym w Detroit.