mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Najnowsza wizja Coupé od Forda

Najnowsza wizja Coupé od Forda

Ford zaprezentował nowy koncept o nazwie EVOS. Kolejny producent pokazuje kierunek, w którym będzie chciał podążać w przyszłości.

Najnowsza wizja Coupé od Forda
„Ford Evos Concept skupia w sobie trzy kluczowe elementy stanowiące główną część naszej globalnej strategii produktowej One Ford: wyjątkową stylistykę, inteligentne technologie oraz niskie zużycie paliwa” - powiedział Derrick Kuzak, wiceprezes ds. rozwoju globalnych produktów. "Nigdy nie zobaczymy tego samochodu na drodze, jednak następna generacja produktów Forda na całym świecie będzie posiadała wiele wyraźnych elementów stylistyki oraz zaawansowanych technologii, które zostaną zaprezentowane
podczas debiutu Forda Evos Concept”
. Tak więc jaki jest EVOS?

Czterodrzwiowy i czteroosobowy samochód koncepcyjny z sylwetką nadwozia typu fastback. Z samochodami koncepcyjnym jest  zazwyczaj tak, że to co interesuje nas najbardziej to stylistyka i design. Informacje na temat tego co jest w środku czy pod maską traktuje my mówiąc do siebie "aha, ok". Stylistycznie EVOS to zapowiedź kierunku stylistycznego Forda. Cechy najbardziej kluczowe w wyglądzie tego coupe pojawią się w następnych generacjach modeli koncernu. Uwagę przyciągają przetłoczenia boczne nadwozia oraz wypukłość na masce przywodząca na myśl legendarne sportowe modele. Przednie "przymrużone" światła wraz z grillem powodują, że auto wygląda bardzo agresywnie. Jeśli to mają być te cechy, które trafią do nowych modeli to jesteśmy na tak! Oczywiście wysmakowane detale jak lusterka boczne mają takie szanse, żeby trafić do globalnych modeli jak nasza reprezentacja
piłkarska do finału mundialu. Do środka pasażerowie i kierowca mogą dostać się dzięki skrzydłowym drzwiom zarówno z przodu jak i z tyłu.

 


Wnętrze Forda Evos Concept ma być skupione na kierowcy. Zaglądając do środka można odnieść wrażenie, ze siedzi się w najnowsze generacji Mustanga lub Forda GT. Wszystkie przetłoczenia i wcięcia w desce rozdzielczej odzwierciedlają stylistykę nadwozia i mają z nią współgrać.

Nie tylko stylistyka jest wizjonerska. Ludzie z Forda otrzymali za zadanie stworzyć nowy koncept EVOS w oparciu o technologie, które byłyby równie wizjonerskie jak stylistyka modelu. „Uważamy, że technologia to coś więcej niż robiąca wrażenie lista ikroprocesorów, czujników oraz oprogramowania. Dla nas ważne jest takie użycie tych technologii, aby czas spędzony za kierownicą dawał wyjątkowe doznania” -powiedział Paul Mascarenas, dyrektor ds. technicznych oraz wiceprezes ds. badań oraz inżynierii zaawansowanych. Ford bada w jaki sposób mógłby wykorzystać preferencje oraz wzory zachowania by uprościć życie kierowcy. Ford Evos Concept dzięki szczegółowym informacją na temat preferencji kierowcy, jego nawyków oraz w połączeni z informacjami na temat np. lokalnego ruchu czy aktualnej pogody sprawiałby, że wchodzenie i opuszczanie kokpitu byłby dostosowane do indywidualnych potrzeb. Samochód mógłby automatycznie chłodzić lub ogrzewać samochód zanim kierowca wsiądzie do auta. Pojazd pobierając informacje o nawykach kierowcy i danych dotyczących trasy wykorzystywał by je by dostosować do nich układu napędowego, kierowniczego, zawieszenia i układu hamulcowego. Specjaliści z Forda opracowali także  rozwiązania czuwające nad zdrowiem kierowcy, np. siedzenie mierzące tętno. Ford Evos Concept kontroluje stan fizyczny kierowcy oraz jego obciążenie pracą i dostosowuje do nich warunki jezdne pojazdu.

Układ napędowy zastosowany w Fordzie Evos Concept to najnowocześniejszy hybrydowy układ napędowy wyposażony w akumulatory litowo-jonowe plug-in. Układ napędowy Forda z funkcją przełączania mocy decyduje czy jednocześnie ma pracować silnik spalinowy i elektryczny czy pozwolić na pracę jednego z nich. Zaawansowana technologia napędów hybrydowych Forda PHEV ma pozwalać na podróż powyżej 800 km wykorzystując akumulator oraz silnik.


Forda Evos Concept będzie można oglądać podczas nadchodzących targów we Frankfurcie.

 

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford targi IAA Ford Concept Frankfurt 2011

Podobne wiadomości:

Kolejny malutki Volkswagen

auto motor i sport 0000-00-00

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja...

Aktualności 2018-02-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi sprzedało w styczniu 2019 r. 145 tys. aut
Audi sprzedało w styczniu 2019 r. 145 tys. aut
W styczniu 2019 roku Audi sprzedało na całym świecie niemal 145 tys. aut. Oznacza to lekki spadek.