mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Nowe rozwiązania w klasie CLK

Nowe rozwiązania w klasie CLK

Mercedes-Benz stale udoskonala wyposażenie oraz walory techniczne i optyczne odnoszącej sukcesy Klasy CLK: od połowy tego roku coupe i kabriolety wyposażane będą w technikę direct control.

Nowe rozwiązania w klasie CLK

Więcej radości z jazdy oraz zwiększone bezpieczeństwo zapewniają też dostępne na zamówienie do modeli z automatyczną skrzynią biegów i umieszczone na kierownicy przyciski zmiany biegów oraz nowe systemy audio z działającym na terenie całej Europy systemem nawigacyjnym, jak też bi-ksenonowe reflektory ze światłami doświetlającymi zakręt.

Dzięki siedmiobiegowej automatycznej skrzyni biegów 7G-TRONIC, pierwszej tego typu w świecie dla samochodów osobowych, zużycie paliwa CLK 500 zmniejsza się nawet o 0,6 litra na 100 kilometrów. Walory optyczne wnętrza zwiększa nowa forma elementów obsługi.

Od maja 2002 roku Mercedes klasy CLK cieszy się powodzeniem (kabriolet od maja 2003) i znalazł już do tej pory ponad 135.000 nabywców. Centra sprzedaży osiągnęły, w porównaniu do poprzednich modeli w podobnym okresie, około 25-procentowy wzrost sprzedaży coupé i 80-procentowy wzrost sprzedaży kabrioletów.

Dzięki pakietowi direct control coupé i kabriolet Klasy CLK zapewniają typowy dla Mercedesa komfort w połączeniu z jeszcze większą dynamiką jazdy i łatwiejszym prowadzeniem na zakrętach. Inżynierowie firmy Mercedes zmodyfikowali również montowaną seryjnie sześciobiegową skrzynię biegów: technika DIRECT CONTROL, dzięki skróceniu dróg przełączania, umożliwia szybszą i bardziej precyzyjną zmianę biegów.

Po raz pierwszy w Klasie CLK dostępne są opony umożliwiające jazdę awaryjną bez powietrza. Opony te dostępne są w połączeniu z automatycznym systemem ostrzegania o utracie ciśnienia. System bazuje na technice elektronicznego systemu stabilizującego (ESP) i poprzez informację na wyświetlaczu ostrzega kierowcę o nagłej utracie ciśnienia w jednym z kół. Dzięki samonośnym bokom opony możliwe jest kontynuowanie jazdy z prędkością maksymalnie 80 km/godz. na odcinku do 50 kilometrów.

W luksusowym modelu CLK 500 nowa skrzynia biegów 7G-TRONIC należeć będzie w przyszłości do wyposażenia seryjnego. Pierwsza na świecie w samochodach osobowych automatyczna skrzynia biegów z siedmioma biegami do przodu i dwoma do tyłu skraca czas przyspieszenia od zera do 100 km/godz., przyspieszenia na poszczególnych biegach, zmniejszając równocześnie zużycie paliwa nawet o 0,6 litra na sto kilometrów.

Wszystkie modele CLK z automatyczną skrzynią biegów wyposażone są w manualny program zmiany biegów, umożliwiający, dzięki umieszczonym na kierownicy przyciskom (wyposażenie opcjonalne), sportowe ich przełączanie. Kierowca nie musi odrywać rąk od kierownicy, aby przełączać przyciskiem pięć lub siedem biegów. W trybie automatycznym do wyboru są programy przełączania „C” (komfort) i „S” (sport). W programie „M” przełączanie odbywa się wyłącznie po naciśnięciu przycisku lub dźwigni zmiany biegów.

Zaawansowana technika Klasy CLK od połowy roku 2004 rozszerzona zostanie przez konstruktorów Mercedes-Benz o nowe rozwiązanie – światła doświetlające zakręt, dostępne na życzenie w połączeniu z mocnymi reflektorami bi-ksenonowymi. Podczas skręcania, parkowania czy też w ciasnych zakrętach, przy prędkości do 40 km/godz., włącza się dodatkowo lewy lub prawy reflektor przeciwmgielny, oświetlając z boku przed samochodem obszar o kącie do 65 stopni i do 35 metrów do przodu.

We wnętrzu Mercedes-Benz zastąpił dotychczasowe przełączniki w środkowej konsoli nowymi przyciskami wykonanymi w tzw. technice push-push, a panel obsługi klimatyzacji THERMATIC i THERMOTRONIC wyposażony został w kształtne pokrętła do regulacji temperatury, rozdzielania powietrza i stopnia pracy dmuchawy. Ułatwiają one obsługę i przyczyniają się jeszcze bardziej do zwiększenia walorów estetycznych wnętrza.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Bram Schot 1 stycznia objął stanowisko prezesa zarządu Audi. Wiemy już, kto zajmie jego poprzednie stanowisko w firmie.