mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Nowości Dodge'a

Nowości Dodge'a

Amerykańska marka koncernu DaimlerChysler wydaje się łapać życie za rogi coraz mocniej. Zgodnie ze swoim hasłem reklamowym, pokazuje kolejne modele, które odznaczają się wyrazistą stylistyką.

Nowości Dodge'a

Po powrocie do tradycji i wdrożeniu do produkcji odrodzonego modelu Charger, przyszła kolej na SUVa. Zaprezentowany podczas targów w Chicago model Nitro, ma być nową propozycją w segmencie średnich terenówek. Jeżeli wejdzie do produkcji, wpasuje się poniżej modelu Durango i będzie rywalizował między innymi z Jeepem Cheeroke i Fordem Escape.

Od obu odróżnia go masywna, wręcz toporna stylistyka. Tak zbudowane auto będzie miało za zadanie przyciągnąć klientów szukających wyrazistego charakteru, osiągów i użyteczności. Na drodze nie sposób będzie nie zauważyć poruszającego się na 20-calowych kołach, sprintera. Wyposażone w 3,7-litrowy, 210-konny silnik V6 auto, ma przyśpieszać do 100 km/h w mniej niż 10 sekund.

Kolejną propozycją, tym razem dopiero przeznaczoną do prezentacji na targach w Genewie, jest koncept Caliber. Trudno nie spostrzec, że Amerykanie coraz chętnej spoglądają w kierunku segmentu aut popularnych w europie. Jako taki właśnie samochód określany jest model, który najprawdopodobniej bazuje na Mercedesie Vision B lub R. Jest to połączenie 5-drzwiowego hatch-backa i sportowego coupe, dysponujące do tego możliwościami średniego SUVa.

I znów mamy tu do czynienia z masywnym wyglądem nadwozia, który ma przemawiać do klientów chcących odznaczać się w tłumie innych napakowanych kompaktów. Auto ma zapewnić dość miejsca na sprzęt sportowy i wypady ze znajomymi za miasto. Jego stylistyka ma również świadczyć o poziomie bezpieczeństwa zapewnianym pasażerom i zdolnościach sportowca. W realizacji tych założeń, na pewno pomogą 19-calowe koła i wyposażenie w silnik niewiele słabszy od tego w Nitro.

Jak widać po nowych modelach Dodge'a można zgadywać jaki kierunek wybiera sobie ta marka. W obecnym świecie jednolitych rozwiązań technologicznych, w tym przypadku dzielonych z Chryslerami i Mercedesami, decydującą rolę odgrywa stylistyka. To przez nią przemawia wizja przyszłości jaką tworzą sobie inżynierowie Dodge'a, a wydaje się, że zmierzają w stronę Europy, która preferuje auta o bardziej wyrazistym stylu.

Komentuj:

~win 2006-07-09

super, że wprowadzili dodgea na rynek polski (no i europejski w ogóle) - caliber ma niezłą linię - jest zupełnie inny od królującej w Polsce jednakowości wszystkich jajkowatych małych nudnych samochodów typu citroen c3...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?
Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?
Parkowanie równoległe to pozornie trudny manewr. Tymczasem wystarczy poznać kilka zasad, by wpasować się w każdą niemal lukę.