1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Premiery >
  4. Nowy Ford Kuga - premiera

Nowy Ford Kuga - premiera

Ford Kuga trzeciej generacji ujrzał światło dzienne. Pod maskę trafią aż trzy rodzaje napędu hybrydowego, a stylistyka jest iście rewolucyjna.

Nowy Ford Kuga - premiera

Ford Kuga – nadwozie

Trzecia generacja Forda Kugi zbudowana jest na płycie podłogowej C2, na której osadzono też nowego Forda Focusa. Auto jest o 4,4 cm szersze, 8,9 cm dłuższe i 2 cm niższe od drugiej generacji Kugi. Ma przy tym nieco większy rozstaw osi – dokładnie o 2 cm.

Praktyczność Forda Kugi zwiększa możliwość przesuwania tylnej kanapy – zapewniając wygodę dla pasażerów kosztem pojemności bagażnika lub odwrotnie. Przy odsunięciu kanapy maksymalnie do przodu, bagażnik zwiększa się aż o 67 litrów.

Ford Kuga – wygląd

Wyraźnie zarysowane dwie bryły, z odciętą i długą maską sprawiają, że auto prezentuje się bardziej dojrzale i elegancko niż dotychczasowe dwie generacje.

Patrząc na tył samochodu, czy to z profilu, czy od tyłu, widać trochę podobieństwa do Mazdy CX-5. Z kolei przedni półprofil przywodzi na myśl... Porsche Macana. Jedno jest pewne, że stylistycznie auto jest dużym krokiem naprzód, w porównaniu do dość mdłej drugiej generacji.

Ford Kuga – napęd

Ford Kuga staje się pełnoprawną hybrydą, bowiem do wyboru są aż trzy rodzaje tego napędu. Uzupełniają je klasyczne wersje spalinowe – zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne.

Mamy zatem model Kuga Plug-In Hybrid, Kuga EcoBlue Hybrid (mild hybrid, tzw. miękka hybryda) oraz Kuga Hybrid („zwykła” hybryda), a także Kuga EcoBlue z 1,5-litrowym lub 2-litrowym dieslem oraz Kuga EcoBoost z jednostką 1,5 litra.

Ford Kuga Plug-In Hybrid

W wersji hybrydowej plug-in Ford Kuga napędzany jest 2,5-litrowej pojemności silnikiem benzynowym o czterech cylindrach, który współpracuje z motorem elektrycznym. Ten zasilany jest baterią o pojemności 14,4 kWh, dając łączną moc 225 KM.

Jeśli chodzi o zasięg na silniku elektrycznym, ten jest standardowy i wynosi do 50 kilometrów. Akumulator może być ładowany poprzez umieszczone z przodu samochodu gniazdo oraz dzięki odzyskiwaniu energii kinetycznej podczas hamowania. Producent podaje, że 230-voltowa instalacja napełni akumulator w około cztery godziny.

Ford Kuga Hybrid

Samoładująca się hybrydowa Kuga napędzana jest również 2,5-litrowym czterocylindrowym silnikiem benzynowym, wspieranym niedużą jednostką elektryczną. Litowo-jonowa bateria magazynuje prąd odzyskany podczas hamowania samochodu.

Nie znamy jeszcze parametrów tego rodzaju napędu, jak moc i moment obrotowy. Wiadomo jednak, że Kuga Hybrid będzie dostępna zarówno z napędem na przód, jak i na obie osie.

Ford Kuga EcoBlue Hybrid (miękka hybryda)

W tej wersji Ford Kuga napędzany jest 150-konnym turbodieslem o pojemności 2 litrów, sparowanym z rozrusznikiem, pełniącym również funkcję generatora. Zastosowano tu 48-voltową instalację elektryczną.
Magazynujący energię BISG (Belt-driven Integrated Starter Generator), czyli rozrusznik-generator zastępuje standardowy alternator i pozwala odzyskiwać i magazynować część energii kinetycznej.

BISG może działać jako wspomagacz napędu, dostarczając chwilowo dodatkowego zapasu momentu obrotowego, potrzebnego do sprawnego wyprzedzania. BISG jest także źródłem zasilania systemów elektrycznych, odciążającym tradycyjny silnik i przyczyniającym się do obniżenia spalania. Producent podaje średnie zużycie na poziomie 5 l/100 km.

Ford Kuga EcoBlue i Kuga EcoBoost

Ford Kuga trzeciej generacji skorzysta również z tradycyjnego napędu. Gama silników obejmuje 1,5-litrowego diesla EcoBlue o mocy 120 KM oraz 2-litrowego diesla EcoBlue o mocy 190 KM. Jest też jednostka benzynowa EcoBoost o pojemności 1,5 litra, w dwóch wersjach mocy. Słabsza ma 120 KM, a mocniejsza 150 KM.

Niehybrydowe odmiany Forda Kugi sparowane są z sześciobiegową manualną przekładnią lub ośmiostopniowym automatem, a napęd przenoszony jest na przednią oś lub na cztery koła.
Więcej szczegółów poznamy niebawem.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford Kuga
Ford Kuga
Cena podstawowa już od: 107 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Toyota uruchomiła w Polsce Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych

Toyota uruchomiła w Polsce Dział Testów i...

Aktualności 2020-07-31

Porsche 911 Turbo - premiera

Porsche 911 Turbo - premiera

Aktualności 2020-07-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi Q5 po face liftingu
Audi Q5 po face liftingu
Odświeżone Audi Q5 otrzymało zmieniony wygląd oraz nowość w skali światowej – tylne lampy w technologii OLED. Oprócz tego pojawił się nowy napęd dla modelu 40 TDI.