1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Premiery >
  4. Nowy Volkswagen Amarok - oficjalna premiera

Nowy Volkswagen Amarok - oficjalna premiera

Volkswagen prezentuje nowego Amaroka. Ten wszechstronny samochód – mogący być i terenówką, i wygodnym autem szosowym – został zaprojektowany i skonstruowany w Niemczech i w Australii, a jego produkcja odbywa się w RPA.

Nowy Volkswagen Amarok - oficjalna premiera
Volkswagen Amarok zbudowany został z myślą o klientach z Australii i Nowej Zelandii, krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Europy. Wiele jego cech, ponad 20 nowych systemów wspomagających kierowcę, mobilne usługi online, silniki, które są jednocześnie wydajne i mają wysoki moment obrotowy, dwie techniki napędu na wszystkie koła, „szyte na miarę” akcesoria sprawiają, że nowy Amarok jest jednym z najbardziej wszechstronnych pick-upów na świecie. Nowy Amarok na pierwszych rynkach sprzedaży pojawi się pod koniec tego roku. W Polsce wprowadzenie na rynek planowane jest w maju 2023 r.

Volkswagen Samochody Dostawcze w Europie, Australii, Nowej Zelandii, Afryce, Azji Północnej oraz Ameryce Południowej i Środkowej sprzedał ponad 830 000 sztuk Amaroka pierwszej generacji. Teraz nadchodzi jego druga generacja. Wszystko jest nowe. Ale design Volkswagena od razu daje nam jasno do zrozumienia: to jest Amarok. „Na potrzeby nowej generacji znacząco zmodyfikowaliśmy archetyp designu Amaroka. Jest teraz bardziej wyrazisty i jeszcze bardziej imponujący” - mówi Albert Kirzinger, szef designu marki Volkswagen Samochody Dostawcze. Najlepszą wizytówką nowych rozwiązań stylistycznych jest wyrazisty przód nowego pick-upa, który dostępny będzie w wariantach wyposażenia "Amarok", "Life" i "Style" oraz w topowych wersjach "PanAmericana" (stylizowana na wersję off-road) i "Aventura" (wersja ekskluzywna).

Nowy Amarok dostępny będzie na rynku z czterodrzwiową kabiną podwójną (DoubleCab) i z dwudrzwiową kabiną pojedynczą (SingleCab). W jego sylwetce najbardziej rzucają się w oczy nadkola, które w obu wersjach nadwozia jak dotychczas są półokrągłe. Przetłoczone nad aż 21-calowymi kołami ze stopów metali lekkich mają potężny wygląd, a krawędzie nadkoli są wykończone wytrzymałym tworzywem sztucznym.

Duży rozstaw osi poprawia proporcje i właściwości terenowe pojazdu

Mając 5350 mm długości, nowy Amarok jest o 96 mm dłuższy od swojego poprzednika. Rozstaw osi wynoszący 3270 mm oznacza wzrost o 173 mm. Zapewnia to więcej miejsca, zwłaszcza w drugim rzędzie siedzeń podwójnej kabiny. Rozstaw osi wzrósł więc znacznie bardziej niż długość całkowita. Dzięki temu skróciły się zwisy nadwozia. Efektem są ostrzejsze proporcje i lepsze właściwości terenowe z większym kątem natarcia. Zdolności terenowe Amaroka, który na wielu rynkach będzie standardowo wyposażony w napęd na cztery koła, zostały również zwiększone dzięki znacznie większej głębokości brodzenia. Poprzednio było to 500 mm, teraz jest to 800 mm.

Wysokiej jakości wnętrze

Zespół projektantów stworzył funkcjonalne i wysokiej jakości wnętrze z klarownie rozmieszczonymi elementami obsługi i cyfrowymi wyświetlaczami. Gama wyświetlaczy obejmuje cyfrowe instrumenty o przekątnej 8,0 cali ("Digital Cockpit", w wersjach od "Style" wzwyż w pełni cyfrowe, o przekątnej 12,0 cali) oraz najnowocześniejszy ekran dotykowy o formacie tabletu (10,0 cali, od wersji "Style" wzwyż standardowo 12,0 cali), z poziomu którego obsługuje się systemy infotainment. Volkswagen stworzył w Amaroku intuicyjne połączenie funkcji cyfrowych i ergonomicznie zaprojektowanych przycisków lub pokręteł/przycisków. Za pomocą takich fizycznych przycisków steruje się na przykład głośnością systemu infotainment i ustawieniami napędu na wszystkie koła. W zależności od wariantu wyposażenia, elementy te – solidne i wysokiej jakości – wykończone są aluminium.

Dużo miejsca w przestrzeni ładunkowej: nawet 1,16 tony ładunku

Imponująca jest przestrzeń za podwójną lub pojedynczą kabiną: w skrzyni ładunkowej. Podobnie jak w poprzednim modelu, w skrzyni ładunkowej pomiędzy nadkolami jest wystarczająco dużo miejsca na ustawioną w poprzek europaletę. W wersji z pojedynczą kabiną można nawet załadować dwie ustawione w ten sposób europalety. Ładunek jest mocowany za pomocą punktów na skrzyni ładunkowej, z których każdy może przyjąć obciążenie do 500 kg. Maksymalna ładowność Amaroka wzrosła z 1 tony do 1,16 tony. Skrzynia ładunkowa może być zabezpieczona elektrycznie sterowaną roletą. Roleta jest otwierana i zamykana z samej skrzyni ładunkowej, z wnętrza pojazdu lub zdalnie, za pomocą kluczyka samochodowego.

Interesującą dla globtroterów daną jest statyczna ładowność dachu wynosząca 350 kg - wystarczająca na przykład dla ustawienia na nim czteroosobowego namiotu dachowego, który będzie dostępny jako wyposażenie dodatkowe. Zarówno w wersji fabrycznej, jak i w ofercie akcesoriów dostępne będą takie elementy jak aluminiowe felgi o rozmiarze do 21 cali, opony terenowe (do 18 cali) oraz szeroki wybór mocowań przyczepy. Kolejne elementy wyposażenia skrzyni ładunkowej to uchwyt na rowery, wielofunkcyjny system nośny, ręcznie sterowana wersja rolety przestrzeni ładunkowej oraz bardzo zróżnicowana gama listew stylistycznych. Po raz kolejny pojawi się hardtop dla skrzyni ładunkowej, dzięki któremu pick-up przekształci się w SUV-a o ładowności samochodu dostawczego. Natomiast właściwości terenowe można zoptymalizować dzięki osłonie rurowej przodu, elementom ochrony podwozia, podwoziu terenowemu, zaczepom oczkowym do holowania oraz snorkelowi przymocowanemu po zewnętrznej stronie do lewego słupka A, służącemu do zaopatrywania silnika w świeże powietrze podczas jazdy przez wodę.

Pięć turbodoładowanych jednostek napędowych

Dla nowego Amaroka opracowano cztery turbodoładowane silniki wysokoprężne (TDI) i jeden turbodoładowany silnik benzynowy (TSI). Cechami wspólnymi wszystkich pięciu jednostek napędowych są wydajność i wysoki moment obrotowy. Na rynku afrykańskim – dla przykładu – oferowany będzie silnik w podstawowej specyfikacji: czterocylindrowy, 2,0-litrowy TDI o mocy 110 kW (150 KM). Kolejnym silnikiem oferowanym na wielu rynkach świata jest 2,0-litrowy, czterocylindrowy TDI o mocy 125 kW (170 KM). Jako trzeci poziom Volkswagen będzie oferował czterocylindrową jednostkę TDI o pojemności 2,0 litrów z doładowaniem bi-turbo; rozwija ona - zależnie od rynku - 150 kW (204 KM) lub 154 kW (209 KM). Topową propozycją napędu TDI jest 3,0-litrowy V6. Zapewnia on moc 177 kW (241 KM) lub 184 kW (250 KM) – również w zależności od rynku. Specjalnie dla rynków tradycyjnych silników benzynowych zaprojektowano 2,3-litrowy silnik iskrowy z turbodoładowaniem, o mocy 222 kW (302 KM).

Wszystkie wersje Amaroka od wariantu o mocy 154 kW, będą standardowo wyposażone w nową 10-biegową automatyczną skrzynię biegów obsługiwaną za pomocą elektronicznego przełącznika trybu jazdy (by wire). W wersji o mocy 150 kW ta automatyczna skrzynia biegów będzie dostępna jako opcja. Nowa 10-biegowa przekładnia zastępuje 8-biegową automatyczną skrzynię biegów z poprzedniego modelu. Ponadto, dla różnych silników, dostępne będą 6-biegowe skrzynie automatyczne oraz 6- lub 5-biegowe skrzynie manualne.

Na wiele rynków Amarok będzie dostarczany z seryjnie montowanym napędem na cztery koła (4MOTION). W zależności od regionu i wersji silnikowej dostępne będą dwa różne systemy 4MOTION: z selektywnym - zależnym od sytuacji - napędem na cztery koła oraz ze stałym napędem na cztery koła. Technologia układu napędowego sprawia, że nowy Amarok poradzi sobie w każdym terenie i w zależności od wersji silnikowej może holować nawet do 3,5 tony.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Amarok
Volkswagen Amarok
Cena podstawowa już od: 172 297 PLN brutto
Dostępne nadwozia: pick-up-4dr.

Podobne wiadomości:

Volkswagen ID. Buzz - oficjalna premiera

Volkswagen ID. Buzz - oficjalna premiera

Aktualności 2022-03-11

W Volkswagen Poznań ruszyła produkcja modelu Caddy z napędem na gaz ziemny CNG

W Volkswagen Poznań ruszyła produkcja modelu...

Aktualności 2022-08-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!