mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Opel Eco-Speedster

Opel Eco-Speedster

Model studyjny z oszczędnym silnikiem opracowanym we współpracy Fiata oraz GM

Opel Eco-Speedster

W trakcie tegorocznych Samochodowych Targów Paryskich swoją światową premierę świętować będzie pojazd koncepcyjny Eco-Speedster.

Prototyp powstał w oparciu o model Speedster, ale posiada nową karoserię z włókna węglowego o udoskonalonej aerodynamice.

Lekki (zaledwie 660kg) i zoptymalizowany aerodynamicznie (Cd = 0.20) Eco-Speedster, ilustruje osiągi jednostki ECOTEC CDTI o pojemności 1,3 litra. Jest to całkowicie nowy silnik o czterech zaworach na cylinder, doładowany turbosprężarką o zmiennej geometrii turbiny i zasilany układem common rail najnowszej generacji. Jest to pierwszy, opracowany od podstaw motor, w ramach współpracy FIAT-GM Powertrain joint venture. Rozpoczęcie jego produkcji zaplanowano na rok 2003. Silnik ten spełnia wymagania normy emisji spalin Euro 4. W modelu Eco-Speedster będzie on współpracował z półautomatyczną, ręczną skrzynią biegów Easytronic.

W trakcie wstępnych testów ten koncepcyjny pojazd wyposażony w ECOTEC CDTI o pojemności 1,3 litra i mocy 112 KM osiągnął prędkość maksymalną przekraczającą 250 km/h, przy czym poziom zużycia paliwa w teście MVEG wyniósł zaledwie 2,5 litra na 100 km.

Wyjaśniając okoliczności powstania prototypu, Prezes i Dyrektor Generalny Opla,

Carl-Peter Forster, stwierdził: „Eco-Speedster jest symbolem naszej wszechstronnej ofensywy silników wysokoprężnych, a jednocześnie jest dowodem ogromnej wiedzy Opla w dziedzinie układów napędu, lekkich konstrukcji i aerodynamiki. Do końca 2003 roku zaprezentujemy cztery nowe, doskonałe silniki wysokoprężne o szerokim zakresie mocy, niewielkiej masie i niskim poziomie zużycia paliwa.”

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Wraz z ekspertami bezpiecznej jazdy radzimy, o czym pamiętać przez wyjazdem na sylwestrowe świętowanie.