1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Premiery >
  4. Oto nowe Volvo XC90

Oto nowe Volvo XC90

Dzisiaj odbyła się oficjalna prezentacja długo wyczekiwanego nowego Volvo XC90. Nowa stylistyka, nowe technologie i oszczędniejsze jednostki napędowego - tak w skrócie wygląda flagowy SUV szwedzkiej marki.

Oto nowe Volvo XC90
Szwedom udało się do dnia premiery utrzymać wygląd swojej nowości w tajemnicy, nie licząc kilku detali, jakie zostały, dla podkręcenia atmosfery wyczekiwania, wcześniej zaprezentowane. Patrząc na drugą generację XC90 widać wyraźnie, że ma ona dłuższą maskę silnika, ostrzejsze linie i masywniejszą sylwetkę od poprzednika. Auto zostało zbudowane na nowej platformie Volvo - Scalable Product Architecture, która zostanie wykorzystana do budowy przyszłych modeli Volvo (poza kompaktowymi) i pozwoli przyspieszyć ich budowę, a przede wszystkim ograniczyć koszty z tym związane. Charakterystycznymi elementami będą reflektory, w kształcie literki "T" w poziomie, oraz większe logo marki.


Wnętrze ma być, zgodnie z zapowiedziami, najbardziej luksusowym spośród dotychczas oferowanych modeli Volvo. Głównym punktem dowodzenia będzie dotykowy ekran, za pośrednictwem którego będzie można zarządzać różnymi funkcjami auta.

Użyte materiały mają być z najwyższej półki. Znajdziemy elementy skórzane, ale i drewniane, a także wykonaną ze szkła kryształowego gałkę dźwigni zmiany biegów.

Rozpoczęcie sprzedaży nowego Volvo XC90 przewidziano na początek przyszłego roku. Model ten ma być ważnym elementem w gamie marki Volvo, która do 2020 roku chce podwoić sprzedaż swoich modeli do poziomu 800 tys. aut.


W ofercie znajdziemy zarówno jednostki wysokoprężne, jak i benzynowe, pojawi się również hybryda. Podstawowy diesel w wersji D4 to dwulitrowa jednostka o mocy 190 KM i momencie obrotowym 400 Nm. W wariancie D5 pod maską pracuje jednostka twin-turbo o mocy 245 KM i momencie 470 Nm.

Gamę motorów benzynowych otwiera wersja T5, czyli dwulitrowe turbo z bezpośrednim wtryskiem paliwa o mocy 254 KM i 350 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Mocą 320 koni dysponuje również dwulitrowa wersja T6 (400 Nm). Najciekawiej prezentuje się natomiast wariant T8, czyli hybryda typu plug-in, tzn. z możliwością ładowania z gniazdka. Za napęd przedniej osi w tej wersji odpowiada silnik Drive-E z wersji T6, na tylnej osi zaś pracuje silnik elektryczny o mocy 80 KM. Łącznie układ hybrydowy generuje moc 400 KM, a maksymalny moment obrotowy wynosi 640 Nm. Według wstępnych danych zasięg tej wersji Volvo XC90 w trybie elektrycznym wyniesie 40 km.

Rozpoczęcie sprzedaży nowego Volvo XC90 przewidziano na początek przyszłego roku. Model ten ma być ważnym elementem w gamie marki Volvo, która do 2020 roku chce podwoić sprzedaż swoich modeli do poziomu 800 tys. aut.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volvo XC90
Volvo XC90
Cena podstawowa już od: 294 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Renault, Dacia, Alpine na targach Paris Motor Show 2022

Renault, Dacia, Alpine na targach Paris Motor...

Aktualności 2022-10-17

Volvo zwiększa sprzedaż, przybywa hybryd i elektryków

Volvo zwiększa sprzedaż, przybywa hybryd i...

Aktualności 2021-11-16

Komentuj:

~rajmond 2014-08-26

wymiata, świetnie się prezentuje, może być sukces