1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Premiery >
  4. Przyszłość Chevroleta

Przyszłość Chevroleta

Nie tylko pickupy, ale także wiele słynnych sportowych modeli można znaleźć w stuletniej już historii marki Chevrolet. Między innymi z tego powodu na zbliżającej się wystawie we Frankfurcie będzie można podziwiać koncepcyjnego roadstera tej amerykańskiej marki.

Przyszłość Chevroleta
Chevrolet Miray zaprezentowany został w marcu na wystawie w Seulu, we Frankfurcie będzie po raz pierwszy pokazany Europejczykom. Z rynkiem koreańskim ma jeszcze jedną wspólną rzecz, otóż nazwa tego modelu - Miray - w języku koreańskim oznacza ni mniej, ni więcej tylko słowo "przyszłość".

Koncepcyjny Miray wskazuje bowiem stylistyczną drogę, jaką w przyszłości będą podążać sportowe Chevrolety, choć nie brak tu także wyraźnych odwołań do przeszłości. Prototyp ten inspirowany był modelami Monza SS z 1963 roku i Corvair Super Spyder z 1962, znajdziemy także wiele elementów przywołujące na myśl dawne Chevrolety Corvette. Cała konstrukcja jest niezwykle lekka, podporządkowana właściwościom aerodynamicznym. Umieszczone z tyłu spojlery z włókien węglowych podczas jazdy dociskają nadwozie do jezdni i ułatwiają opływ powietrza.

Nadwozie jest wykonane z włókien węglowych oraz CFRP (tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem węglowym). Bok rozdziela charakterystyczna, wznosząca się ku tyłowi linia, akcentująca wyrzeźbioną sylwetkę. Zapożyczone z Monzy Le Mans, otwierające się do góry i do tyłu drzwi podkreślają mocno sportowy charakter auta. Samochód został wyposażony w 20-calowe koła z przodu i 21-calowe z tyłu, z obręczami wykonanymi z kompozytów aluminiowo-węglowych.

Dwumiejscowa kabina konceptu Miray stanowi mieszankę elementów z polerowanego aluminium, naturalnej skóry, białej tkaniny i powierzchni przypominającej ciekły metal. Szczególną uwagę poświęcono systemowi wyświetlania informacji. Wszelkie niezbędne podczas jazdy komunikaty wyświetlane są w technologii projekcji tylnej w bezpośrednim zasięgu wzroku kierowcy na centralnie umieszczonym ekranie dotykowym. Pozwala to zredukować liczbę zbędnych wskaźników.

Ciekawie zaprojektowano system służący do uruchamiania silnika. Po naciśnięciu umieszczonego centralnie przycisku, chowany zespół przyrządów, zamontowany na kolumnie, podnosi się niczym osłona kabiny odrzutowca i na białej powierzchni pokazuje się komunikat "Interactive Projection" (projekcja interaktywna). Tradycyjne boczne lusterka zastąpiono elektrycznie chowanymi tylnymi kamerami. Podczas jazdy po mieście umieszczona z przodu kamera, współpracująca z systemem GPS, podaje na ekranie informacje w czasie rzeczywistym.

Przyszłościowy jest także napęd, jaki znalazł się w Chevrolecie Miray. Auto napędzane jest przez dwa zamontowane z przodu 15-kilowatowe silniki elektryczne, zasilane litowo-jonowym akumulatorem, w którym gromadzona jest także energia odzyskiwana podczas hamowania. Napęd może być przekazywany na przednią lub tylną oś.

Przy sportowym trybie jazdy Miray korzysta dodatkowo z 1,5-litrowego, czterocylindrowego silnika turbodoładowanego, umieszczonego za plecami pasażerów. Silnik ten zapewnia zaawansowane osiągi i bezproblemowo współpracuje z napędem elektrycznym. Dzięki zastosowaniu dwusprzęgłowej przekładni, udało się wyeliminować przetwornik momentu obrotowego, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie rozmiaru jednostki napędowej. Z przekładnią współpracuje system start-stop.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Chevrolet
Tematy w artykule: Chevrolet roadstery targi IAA koncepty Frankfurt

Podobne wiadomości:

Audi A6 e-tron - elektryczna zapowiedź

Audi A6 e-tron - elektryczna zapowiedź

Aktualności 2021-04-19

Volkswagen ID. Buggy na drogach

Volkswagen ID. Buggy na drogach

Aktualności 2019-08-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Fiesta po face liftingu
Ford Fiesta po face liftingu
Ford Fiesta pojawił się w nowej, odświeżonej wersji. Jednocześnie debiutuje sportowa Fiesta ST. Oto, co się zmieniło.