mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Punto przed Corsą

Punto przed Corsą

Pod koniec lata przyszłego roku na rynku zadebiutuje nowa generacja Fiata Punto zaprojektowana przez firmę stylistyczną Giugiaro.

Punto przed Corsą

O tym, iż to Fiat prędzej wprowadzi do sprzedaży wspólnie opracowywany model, zadecydował fakt, iż ostatnia Corsa później zadebiutowała na rynku (w 2000 r.) i jej żywotność nie dobiegła jeszcze końca. Punto na rynku pojawiło się rok wcześniej, w 2003 roku zostało poddane tylko lekkiemu faceliftingowi.

Wspólne prace nad nowymi modelami przeprowadzane są w zakładach Fiata w Turynie pod niemieckim przewodnictwem. Spośród 120-osobowej załogi 80 ludzi jest pracownikami Fiata, zaś 40 Opla. Następcy Punto i Corsy będą zbudowani na tej samej platformie podłogowej, będą mieć wspólne układy kierownicze, elektrykę, elektronikę, osie, hamulce, siedzenia, silniki i skrzynie biegów. Pozwoli to na zaoszczędzenie około 20 procent kosztów przez każdy z koncernów. Nie przełoży się to jednak na niższą cenę, bo już producenci zapowiedzieli, iż w zamian będą oferować lepsze wyposażenie i wyższą jakość wykończenia.

Nowe Punto będzie o 6 cm dłuższe i będzie mierzyć 3,90 m. Z jednej strony wpłynie to na zwiększenie ochrony pieszych, a z drugiej na powiększenie przestrzeni bagażowej (obecnie 265 l przy normalnym ustawieniu tylnych siedzeń). Auto będzie też o 2 cm wyższe (1,50 m), co zapewni trochę więcej przestrzeni wokół głów pasażerów. Nie zwiększy się za to rozstaw osi, gdyż i tak Punto należy do najbardziej przestrzennych w klasie małych aut.

Klienci będą mieli do wyboru aż dziewięć jednostek napędowych, pięć benzynowych i cztery wysokoprężne. Gama silników benzynowych zaczyna się od 1,2-litrowego o mocy 60 KM i kończy na jednostce 1,8-litrowej o mocy 130 KM. Paleta dieslów JTD obejmuje silniki od 1,3 o mocy 70 KM do 1,9 o mocy 150 KM. Po raz pierwszy w ofercie, do niektórych wersji silnikowych, znajdzie się, obok skrzyni pięciobiegowej, także sekwencyjna skrzynia sześciobiegowa. Alternatywą może okazać się także automatyczna skrzynia biegów CVT.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak przygotować samochód do zimy?
Jak przygotować samochód do zimy?
Większość kierowców przygotowanie auta do zimy rozumie przez zmianę opon na zimowe. Tymczasem obowiązków jest więcej.