mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Rakieta do kwadratu

Rakieta do kwadratu

Podczas 75-tego Salonu Samochodowego w Genewie, włoska stajnia Lamborghini zaprezentuje koncept, który pokazuje, w co może rozwinąć się model Galardo.

Rakieta do kwadratu

"Baby Lambo" jest dumą należącej poprzez Audi do Volkswagena włoskiej marki supersportowych samochodów. Auta Lamborghini plasują się na podobnej cenowo półce, co również pochodzące z Italii Farrari, ale właściciele marki kierują ją do młodszych duchem użytkowników. W przeciwieństwie do wręcz majestatycznie eleganckich aut Scuderii, wywodzące się od traktorów samochody z Sant'Agata, są mniej ujarzmione - choć w modelach Murcielago i Galardo (a wcześniej w Diablo) instaluje się,  pochodzący właśnie z Audi system napędu na cztery koła.

Concept S - pochodzący wprost ze stajni Szarżującego Byka, a bazujący na Galardo - model koncepcyjny, odwołuje się do tradycji marki. Stylizowany w Centro Stile Lamborghini przez Luca Donckerwolke'a (szefa designu), jest równocześnie ekstremalną interpretacją auta typu roadster. Otwarte nadwozie zapewnia miejsce dwóm osobom - i tylko dwóm. Nie ma tu miejsca na fotelik dla synka, czy kozetkę dla teściowej. Zresztą, ta straciłaby głowę w praktycznie nieosłoniętym bolidzie...

Concept S obywa się bowiem bez nadmiaru szyb. Koncepcja bardziej przypomina połączenie dwóch rakiet na deskorolce z silnikiem z F16. Odwołuje się ona wprost do wyglądu pierwszych aut wyścigowych, w których szybki typu "saute-vent" (z francuskiego: nagła zmiana wiatru) miały jedynie skierować pęd ponad głową kierowcy. Tak też dzieje się to w Concept S, a dodatkowym plusem dla całego auta jest futurystyczny, niespotykany nawet wśród konceptów wygląd.

Biegnąca od przedniego zderzaka, zwężająca się połać maski, przechodzi w pas rozdzielający kierowcę od panikującego przy przyspieszaniu pasażera. Poza tą ważną funkcją, część ta pełni rolę wprowadzenia do wlotu powietrza do komory silnika. Tuż za i nad nim znajduje się aktywowany prędkością spoiler, który wraz z dyfuzorem biegnącym pod podwoziem dba o trzymanie się drogi.

Na razie producent milczy na temat możliwości produkcji Concept S - za to na pewno auto będzie ozdobą stoiska Lamborghini na targach w Genewie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Corolla Sedan - premiera
Toyota Corolla Sedan - premiera
Toyota Corolla w wersji sedan dołącza do pokazanych niedawno hatchbacka i kombi Touring Sports. Po raz pierwszy sedan będzie dostępny jako hybryda.