mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Reinkarnacja Lancii Stratos

Reinkarnacja Lancii Stratos

Podczas odbywającego się 75 Salonu Samochodowego w Genewie, firma Fenomenon przedstawiła wizję auta, które jasno przywodzi na myśl legendarny model Lancii.

Reinkarnacja Lancii Stratos

Na 35-lecie powstania oryginalnej Lancii Stratos HF, pokazano auto, które czerpie z bogatej historii tego modelu. W 1970 roku, włoski stylista Bertone pokazał koncept Stratos zasilany silnikiem z modelu Fulvia HF 1600. Auto było małe, a po przystosowaniu do rajdów okazało się piekielnie szybkie i zwinne dzięki swym wymiarom.

Pomysłodawca dostał zielone światło od producenta i po roku zaprezentowana została wersja rajdowa. Oprócz wyposażenia jej drzwi, których nie miał prototyp, za fotelami załogi znalazł się 2,4-litrowy silnik V6 z Ferrari Dino.

Dzięki wyprodukowaniu 500 sztuk w 1973 roku auto uzyskało homologację rajdową i dało producentowi tytuł World Makes Championship, odpowiednik dzisiejszego mistrzostwa WRC. W kolejnych latach auto przechodziło wiele modyfikacji, aż do 480-konnej wersji startującej w grupie 5-tej i nadal odnosiło sukcesy w 1975, 76 i 77.

Nie wiadomo na razie, jakie będą losy zaprezentowanego, bardzo radykalnego konceptu. Ciekawe, czy podobnie do Bertone firma Fenomenon znajdzie się w spektrum zainteresowania Fiata, właściciela Lancii. Auto wygląda agresywnie, a kompozytowe nadwozie musi być lekkie, co tym bardziej zbliża je do 980-kilogramowego oryginału.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Renault Winter Edition w Polsce
Renault Winter Edition w Polsce
Renault wprowadziło specjalną, bogato wyposażoną serię Winter Edition dla wybranych modeli osobowych z rocznika 2018.