mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > SUV Fiata na Olimpiadę w Turynie

SUV Fiata na Olimpiadę w Turynie

20. Zimowe Igrzyska Olimpijskie będą mieć miejsce w Turynie w lutym 2006 roku. Oficjalnym autem olimpijskim może stać się pierwszy model Fiata z kategorii SUV.

SUV Fiata na Olimpiadę w Turynie

Z zewnątrz SUV Fiata może trochę przypominać popularną także w Polsce Toyotę RAV-4. Z pewnością wpływ na to ma współpraca przy tworzeniu modelu z japońską firmą Suzuki, z którą Fiat zawarł spółkę joint-venture w kwietniu 2003 r. Nowy SUV będzie bardziej zorientowany na przewóz osób niż terenowy Suzuki Grand Vitara, którego nowa wersja pojawi się na jesieni 2005 r.

Wspólny SUV Fiata i Suzuki powstawać będzie w węgierskiej fabryce Suzuki w Esztergom. Obecnie powstaje tam rocznie 90 tys. aut Ignis i Wagon R+. Na początku przyszłego roku dołączy do nich także następca modelu Swift. Po rozpoczęciu wspólnej produkcji moc wytwórcza fabryki ma się zwiększyć o 60 tys. egzemplarzy rocznie, z czego 1/3 stanowić będą modele sprzedawane pod włoską marką.

Zgodnie z duchem czasu nowy SUV będzie spełniał wymagania kierowców zarówno w jeździe w terenie, jak i po drogach miejskich. Oferować on będzie dość wysoki poziom komfortu i mimo napędu na cztery koła ograniczone właściwości terenowe. 4,10 m długości, 1,75 m szerokości i 2,50 m rozstawu osi zapewni wystarczająco dużo przestrzeni wewnątrz auta dla czterech-pięciu osób z niewielkim bagażem. Jednocześnie rozmiary te będą gwarantować dosyć sprawne manewrowanie na ulicach wielkich miast.

Układ napędowy oraz czterocylindrowy silnik benzynowy będą pochodzić od Suzuki. Fiat natomiast zapewni skrzynie biegów oraz jednostki wysokoprężne: 1,9 JTD 16V 150 KM oraz nowy silnik 1,6 JTD. Silnik ten oferować będzie moc 105 i 120 KM.

Początkowo Fiat i Suzuki miały produkować wspólnie model z segmentu SUV z należącymi do GM Daewoo (Scope) i Oplem (następca Frontery). Jednak koncern GM zdecydował się na produkcję w Korei trochę większych modeli na platformie Saturna Vue.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Mazda 3 – premiera
Nowa Mazda 3 – premiera
Na salonie samochodowym w Los Angeles Mazda zaprezentowała nową generację modelu 3. Auto zachwyca wylądem, a pod maską kryje rewolucyjny silnik Skyactiv-X.