1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Premiery >
  4. Skoda Vision iV. Zapowiedź elektrycznych modeli

Skoda Vision iV. Zapowiedź elektrycznych modeli

Na targach motoryzacyjnych w Genewie zadebiutuje Skoda Vision iV. Jest to koncepcyjny model samochodu elektrycznego.

Skoda Vision iV. Zapowiedź elektrycznych modeli

Na salonie samochodowym w Genewie Skoda zaprezentuje szerokiej publiczności dwie duże premiery. Jedną z nich jest długo wyczekiwany debiut Skody Kamiq. Jest to miejski crossover, konstrukcyjny bliźniak Seata Arony i Volkswagena T-Crossa, ale nieco od nich większy.

Skoda Vision iV - premiera w Genewie

Drugim modelem, o którym dowiadujemy się teraz, będzie Skoda Vision iV. Samochód koncepcyjny, będący zapowiedzią elektrycznej rewolucji Skody. Model ten zwiastuje nadejście pierwszego pojazdu elektrycznego czeskiej marki, który zapowiadany jest na 2020 rok.

Jak mówi o nim Olivier Stefani, główny projektant marki z Mlada Boleslav, Skoda Vision iV jest nie tyle przedprodukcyjnym modelem, ale zwiastunem nowej stylistyki samochodów Skody z linii samochodów elektrycznych.

Skoda Vision iV jest czterodrzwiowym crossoverem coupe. Jego nadwozie osadzono na modularnej płycie podłogowej MEB Grupy Volkswagena, przeznaczonej dla pojazdów o napędzie elektrycznym.

Skoda Vision iV - stylistyka

Pierwsze oficjalne szkice opublikowane przez Skodę pokazują imponujących kształtów auto o muskularnej, ale i dynamicznej sylwetce z mocno opadającą linią dachu i agresywnie stylizowanymi zderzakami. Efekt wzmacniają potężne koła o średnicy 22 cali.

Model koncepcyjny nie ma zarówno lusterek bocznych, które zastąpiono tu nowoczesnymi kamermi, jak i klamek i ramek wokół szyb bocznych. Szkoda, że model produkcyjny będzie się zapewne mocno różnić od tego, co widać na szkicach.

Innym ciekawym elementem jest wąska świetlna listwa biegnąca przez cały przód samochodu – od jednej krawędzi reflektora do drugiej, przecinając po drodze grill na około jednej czwartej jego wysokości.

Z tyłu mamy z kolei lampy w charakterystycznym dla Skody kształcie litery C oraz umieszczoną pod zderzakiem dodatkową listwę świetlną. Uwagę zwraca podświetlony na czerwono napis SKODA pomiędzy lampami, który w wersji produkcyjnej zapewne będzie wykonany po prostu z naklejonych na klapę bagażnika liter.

Skoda zapowiada elektryfikację modeli

Skoda Vision iV zapowiada nadejście elektrycznych modeli Skody i prawdopodobnie pierwszy czeski „elektryk” będzie utrzymany w podobnym, choć bardziej łagodnym stylu. Co więcej, Skoda zapowiada, że do roku 2022 w ofercie obecnych będzie więcej niż 10 zelektryfikowanych modeli – zapewne chodzi tu również o hybrydy plug-in.

W roku 2019 marka Skoda rozpocznie pierwszy etap produkcji samochodów elektrycznych. W roku 2020 na rynku pojawią się pierwsze samochody marki produkowane na wspomnianej wcześniej platformie MEB dla pojazdów elektrycznych.

W kolejnych czterech latach Skoda zainwestuje około dwa miliardy euro w wielopłaszczyznowy rozwój związany z wprowadzeniem do oferty samochodów elektrycznych. Do końca 2022 roku Skoda wprowadzi kilkanaście zelektryfikowanych modeli.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda targi Genewa koncepty premiera

Podobne wiadomości:

Marczyk i Gospodarczyk wygrywają 78. Orlen Rajd Polski

Marczyk i Gospodarczyk wygrywają 78. Orlen...

Aktualności 2022-06-15

Mini Aceman, czyli zapowiedź nowych modeli marki

Mini Aceman, czyli zapowiedź nowych modeli...

Aktualności 2022-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!