mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Sportowa limuzyna M5

Sportowa limuzyna M5

Z początkiem przyszłego do roku do sprzedaży trafi najnowsza generacja sportowego modelu BMW M5 z mocniejszym silnikiem i lepszymi osiągami.

Sportowa limuzyna M5

Najnowsze M5 jest już czwartą generacją tego sportowego modelu, jaki pojawi się w sprzedaży. Od 1985 roku łączna produkcja tej serii wyniosła 33 tysiące egzemplarzy.

Nowa generacja to po raz pierwszy użyty przez koncern z Monachium w seryjnej produkcji dziesięciocylindrowy silnik, którego pięciocylindrowe głowice ułożone są pod kątem 90 stopni. Ta pięciocylindrowa jednostka o mocy 507 KM i maksymalnym momencie obrotowym 520 Nm po raz pierwszy pokonała magiczną granicę 100 KM na każdy litr pojemności silnika. W porównaniu do poprzedniej wersji V8 545i osiągi silnika V10 są o 25 proc. lepsze.

Ta najmocniejsza jednostka w historii seryjnych modeli BMW pozwala na osiągnięcie ze startu prędkości 100 km/h w niecałe 5 sekund, zaś 200 km/h w 15 sekund. Maksymalna prędkość ograniczona jest elektronicznie do 250 km/h, choć z całą pewnością model ten mógłby pojechać dużo szybciej.

Do przeniesienia napędu służy siedmiobiegowa sekwencyjna skrzynia biegów, która pozwala na 20 procent szybszą zmianę biegów w porównaniu do sześciobiegowej przekładni poprzedniego modelu M5. Nowa skrzynia może pracować w trybie automatycznym lub ręcznym, a zmiana biegów może się odbywać za pomocą dźwigni lub manetek przy kierownicy. Do tego dochodzi możliwość wyboru jednego z jedenastu dostępnych programów zmiany biegów, sześciu dla trybu ręcznego i pięciu dla automatycznego. Programy te pozwalają na wybór sposobu jazdy, od najbardziej dynamicznego, sportowego do najekonomicznego.

Najnowszy M5 jest zapowiedzią innych nowości w rodzinie modeli z literką M. W 2005 roku pojawi się M6 bazujący na obecnej szóstce coupe z silnikiem V10 oraz w 2006 roku M3 z silnikiem V8 o mocy 400 KM. Cisza natomiast w temacie nowego M5 Touring spowodowana jest słabym popytem na ten model na amerykańskim rynku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi zbuduje samowystarczalny energetycznie salon
Mitsubishi zbuduje samowystarczalny energetycznie salon
Mitsubishi zamierza zbudować salon samochodowy, który będzie samowystarczalny pod względem wykorzystania energii odnawialnej.