1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Premiery >
  4. Sportowe TDI od Audi

Sportowe TDI od Audi

Niemcy z Ingolstadt przygotowali koncept, który do silnika TDI przylepia etykietę RS. Ta nigdy nie była łączona z silnikiem wysokoprężnym. Oto Audi RS5 TDI w wersji studyjnej.

Sportowe TDI od Audi
Zgroza, zbrodnia, świętokradztwo... te i kilka innych epitetów zapewne już sceptyczni zdążyli wykrzyczeć po oficjalnej premierze nowego auta studyjnego od Audi. To pewien przełomowy moment w historii marki spod znaku czterech pierścieni. Po raz pierwszy firma połączyła oznaczenie "RS" ze znakiem TDI. Gdy zastanawiamy się nad tym dłużej to pada pytanie - dlaczego tak późno?

W 2006 roku Audi wygrywa w 24h Le Mans pionierskim prototypem wyposażonym w silnik V12 5.5 l TDI. Jednak dopiero teraz pojawia się auto sportowe z silnikiem wysokoprężnym bliskie produkcji seryjnej. „Przed 25 laty Audi wprowadziło na rynek pierwszy silnik TDI, rozpoczynając w ten sposób jego pełną sukcesów historię. Naszym najświeższym osiągnięciem jest elektryczna turbosprężarka, poprawiająca nie tylko czas sprintu do setki i moc samochodu, ale wydatnie wpływająca na jego efektywność. Takie rozwiązanie techniczne pokazuje możliwości 48 voltowych sieci pokładowych, które obecnie dostosowywane są do aut produkowanych seryjnie", powiedział prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego.W RS5 TDI concept zamontowano motor V6 biturbo, który dostarcza 385 KM oraz 750 Nm, które są dostępne w przedziale 1250-200 obr./min. Jednostka posiada dodatkową elektryczną turbosprężarkę, która gwarantuje duży moment obrotowy już podczas startu. Silnik elektryczny zastępuje koło turbiny, rozpędzając koło kompresora do ponad 70 tys. obr./min. i to zaledwie w kilka sekund. Turbosprężarki wytwarzają ciśnienie doładowania do 2.4 bara.  

Elektryczna turbosprężarka jest napędzana energią pochodzącą z rekuperacji. Odbywa się to poprzez 48 voltową sieć, która jest połączona przez przetwornicę prądu stałego z konwencjonalną siecią 12 voltową. Energia jest magazynowana w kompaktowym akumulatorze litowo-jonowym. Dzięki zastosowaniu 48 voltowej sieci możliwe jest przenoszenie większej energii.

RS5 TDI concept pierwszą setkę osiąga w 4 sekundy zaś maksymalna prędkość tego modelu to 280 km/h.  Audi zapewnia, że średnie spalanie oleju napędowego to 5.3 litra na 100 km.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A5
Audi A5
Cena podstawowa już od: 178 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: coupe-2dr. hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Audi szykuje rewolucyjny samochód na Rajd Dakar 2022

Audi szykuje rewolucyjny samochód na Rajd...

Aktualności 2021-10-01

Audi zwiększa zasieg e-tron 55 quattro dzięki aktualizacji

Audi zwiększa zasieg e-tron 55 quattro dzięki...

Aktualności 2021-11-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!