mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Studium koncepcyjne... konceptu

Studium koncepcyjne... konceptu

Po bardzo wyczerpującym sezonie 2005-2006, w czasie którego studio projektowe Mazdy zaprezentowało kilka dobrych projektów, nie przyszedł jeszcze czas, aby spocząć na laurach. W Los Angeles odbędzie się bowiem debiut bardzo nietypowego modelu koncepcyjnego o nazwie Nagare.

Studium koncepcyjne... konceptu

Nowy projekt rozpocznie proces ewolucji stylistycznej marki, wyznaczając całkowicie nowy kierunek designu dla nadchodzących samochodów spod znaku Mazdy. Nazwa Nagare nie jest tutaj w żadnym wypadku przypadkowa. Z języka japońskiego (wymowa "na-ga-reh") słowo to oznacza w wolnym tłumaczeniu "płynąć", lecz można je również traktować jako ucieleśnienie ruchu. Wyzwaniem, które stało przed projektantami było właśnie uchwycenie pojęcia ‘ruch’ w całkowicie nowym wymiarze.

Studium Nagare jest jednym z projektów, które są dużo bliżej wejścia do masowej produkcji, niż pojazdy, które Japończycy mają zamiar zaprezentować w ciągu nadchodzących imprez. Franz von Holzhausen, szef grupy projektantów pracujących dla Mazdy poinformował, że firma nie zamierza prezentować prototypów, które są tylko próbką fantazji i kreatywności konstruktorów. Są to raczej wizje, którym jest już blisko do urzeczywistnienia. Określa on Nagarę jako "studium koncepcyjne konceptu", prezentujące proporcje i wygląd, które będą odpowiednio ewaluowały w całkowicie inne projekty, prezentowane w przyszłości. Można powiedzieć, że model ten jest rzeźbą na kółkach, wizją i podglądem aut jakie będą produkowane przez Mazdę za dziesięć, dwadzieścia lat.

Jak większość aut tego producenta, również Nagare posiada w sobie sportowego ducha. Linie nadwozia są ekskluzywne, a przy okazji wydajne pod względem aerodynamiki. Jego koła zostały maksymalnie rozstawione, co zapewnić ma bardzo dobrą kontrolę nad warunkami jezdnymi samochodu. Dostęp do czteroosobowego wnętrza jest możliwy po otwarciu drzwi, które unoszą się do góry. Fotel kierowcy umieszczono w nim centralnie, dzięki czemu ma on bardzo dobry widok na to co dzieje się na drodze. Tuż za nim znajduje się obszerna, trzymiejscowa kanapa, do której dostęp nie jest utrudniony za sprawą wielkich drzwi.

Pod maską tego zaawansowanego projektu umieszczona zostanie równie postępowa jednostka napędowa. Najprawdopodobniej będzie to silnik Wankla nowej generacji, napędzany wodorem oraz konwencjonalnym paliwem. Pod względem rozwoju jednostek napędowych Mazda zajmuje jedne z czołowych miejsc na świecie.

Czytaj także:

Koncepcyjna Mazda Nagare (2006-11-15)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Mazda
Tematy w artykule: Mazda Mazda Nagare

Podobne wiadomości:

Nowa Mazda 3 – premiera

Nowa Mazda 3 – premiera

Premiery 2018-11-29

Mazda CX-30. Znamy polskie ceny

Mazda CX-30. Znamy polskie ceny

Aktualności 2019-06-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019 to obok wystaw w Paryżu i Genewie najważniejsza impreza tego typu na całym Starym Kontynencie i jedna z największych na świecie.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK