mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Volvo XC 90

Volvo XC 90

Następna generacja pojazdów klasy SUV.

Volvo XC 90

Volvo przedstawiło pierwsze oficjalne zdjęcia nowego pojazdu klasy SUV (Sport Utility Vehicle) - Volvo XC 90. Stworzony na płycie podłogowej S60 i V70 oraz na bazie prototypowego modelu ACC - Adventure Concept Car, Volvo XC90 jest modelem, który staje na czele nowej serii aut XC produkowanych przez szwedzkiego producenta. Samochód ten należy do grupy coraz bardziej popularnych aut osobowych, ale zdolnych do poruszania się w umiarkowanie trudnym terenie.

"Nasze Volvo XC90 z napędem na wszystkie koła należy do nowej generacji pojazdów klasy SUV i ma być jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej atrakcyjnych aut na rynku" - mówi Hans Wikman - szef projektu.

Sylwetka auta, mimo nawiązania stylistyką do modeli V70, przekonuje że nowy model XC90 to pod każdym względem prawdziwie nowoczesne Volvo. Elementy znaku firmowego, takie jak przetłoczenie w kształcie litery V i wyraźnie zarysowane krawędzie boczne, zostały połączone z wrażeniem mocy i nowoczesnym kształtem o łagodnie zaokrąglonych i eleganckich liniach.

„Chcieliśmy, aby samochód miał męski i wyrazisty charakter, jednak nie nosił cech macho” - wyjaśnia Peter Horbury - wiceprezes i szef stylistów Volvo.

Funkcjonalna konstrukcja i „design” przedniej kabiny, w połączeniu z efektywnym rozmieszczeniem podzespołów i poprzecznie umieszczonym silnikiem, zapewnia nowemu Volvo XC90 cechy wszechstronności. Samochód zapewnia wygodną i bezpieczną jazdę siedmiu osobom.

Jak przystało na tę markę, priorytetem dla szwedzkich konstruktorów nowego Volvo było bezpieczeństwo podróżnych. XC90 został wyposażony właściwie we wszystko w co można było go wyposażyć w kwestiach związanych z bezpieczeństwem – między innymi spotykamy tu szereg nowych rozwiązań technicznych dotyczących specjalnych systemów ochrony w przypadku przewrócenia samochodu na dach. Oprócz tego, znalazły tu zastosowanie elektroniczne systemy kontroli trakcji przeciwdziałające poślizgowi, które aby zapewnić optymalną przyczepność, współpracują z układem przeniesienia napędu na obie osie. Rozwiązanie to znamy już np. z modelu V70 XC. Nie zabrakło oczywiście kompletu poduszek powietrznych, łącznie z kurtynami chroniącymi wszystkich pasażerów siedzących z brzegu.

Dużą rolę przy konstruowaniu nadwozia XC90 poświęcono także „kompatybilności” z dużo mniejszymi, tradycyjnymi samochodami osobowymi. Oznacza to, że w przypadku ewentualnego zderzenia z tymi pojazdami, potężny XC90 nie zrobi kompletnej miazgi np. z Matiza czy Seicento.

SUV nowej generacji jest maszyną, która powinna łączyć w sobie cechy auta terenowego z przyjemnością prowadzenia samochodu osobowego. Jak należałoby się spodziewać w XC90 cechy te zostały doskonale połączone. Stało się tak między innymi dzięki zastosowaniu napędu na wszystkie koła i bardzo dobrym silnikom benzynowym: 5- (T5) lub 6-cylindrowym (T6) o mocy odpowiednio: 250 i 272KM oraz 5-cylindrowemu dieslowi D5 z systemem Common-Rail, nowej wysokoprężnej jednostce o mocy 163KM, z której Volvo jest szczególnie dumne. Wszystkie te silniki są turbodoładowane.

Oficjalny, międzynarodowy debiut Volvo XC90 zaplanowany został na 7 stycznia 2002 roku, czyli już za niespełna miesiąc, podczas targów Detroit Motor Show.

Montaż nowego samochodu rozpocznie się latem 2002 roku w zakładzie Torslanda w Göteborgu, położonym na zachodnim wybrzeżu Szwecji, gdzie Volvo Cars koncentruje produkcję wszystkich swoich większych modeli samochodów – S80 i V70. Przewiduje się, że 65% sprzedaży tego modelu Volvo trafi na rynek północnoamerykański.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volvo XC90
Volvo XC90
Cena podstawowa już od: 275 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo XC90 Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo XC90

Podobne wiadomości:

Nowe Volvo S60 zadebiutowało

Nowe Volvo S60 zadebiutowało

Premiery 2018-06-21

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Trwają prace nad techniką ładowania o bardzo wysokiej mocy dla elektrycznych samochodów przyszłości.