mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > smart forfour - nowa klasa w "małych"

smart forfour - nowa klasa w "małych"

smart forfour wyznacza nowe kryteria w segmencie małych samochodów

smart forfour - nowa klasa w

Jak żaden inny pojazd w swoim segmencie rynku, smart forfour łączy funkcjonalność małego samochodu z emocjami, jakie wzbudza młoda marka. Za sprawą inteligentnie zaprojektowanego wnętrza ten czteromiejscowy samochód sportowy stwarza wiele możliwości kształtowania przestrzeni pasażerskiej i bardzo wyraźnie pokazuje, że kluczowe cechy marki, takie jak innowacyjność i funkcjonalność są w smarcie konsekwentnie stosowane. Smart forfour dostępny będzie w sprzedaży od wiosny 2004 r. i będzie go można nabyć w krajach strefy euro w cenie już od 11.000 EUR netto.

Typowe dla marki są również proporcje smarta forfour: pojazd ma kompaktową budowę i sportową sylwetkę, a przy tym wyróżnia się ekstremalnie krótkim zwisem z tyłu i dużymi, pokrywającymi się z płaszczyzną błotników kołami. Smart forfour posiada we wszystkich wariantach nadwozia czworo drzwi i tylną klapę.

smart forfour to pojazd, którego koncepcja i stylistyka różni się zasadniczo od innych samochodów. smart forfour wzbudza emocje i promieniuje radością życia. Przede wszystkim jednak oferuje klientom samochodów klasy premium - co jest ewenementem w segmencie małych samochodów - komponenty technologiczne, znane do tej pory jedynie z pojazdów wyższej klasy: m. in. montowany seryjnie elektroniczny system stabilizacji pojazdu (ESP), możliwość zainstalowania szeregu udogodnień technicznych w zakresie sprzętu audio, nawigacji i telekomunikacji, a także liczne funkcje zwiększające komfort i bezpieczeństwo, sprawiają, że przynależność smarta do koncernu DaimlerChrysler oraz Mercedes Car Group staje się oczywista.

Wszystkie modele smarta forfour wyposażone są seryjnie w elektroniczny system stabilizacji pojazdu (ESP) oraz w hamulce tarczowe zarówno na przednich, jak i na tylnych kołach. Podczas gdy inni producenci pojazdów w segmencie małych samochodów prawie w ogóle nie stosują tego typu regulacji dynamiki jazdy względnie instalują ją jedynie w wybranych modelach i za odpowiednią dopłatą, w przypadku smarta forfour ESP należy już do wyposażenia standardowego.

Dzięki wariantom silników o dużej mocy oraz wyjątkowo dynamicznemu zestrojeniu podwozia typu active drive, smart forfour spełnia najwyższe wymagania odnośnie dynamiki jazdy. Przy ciężarze poniżej 1.000 kilogramów smart forfour wyróżnia się tym samym atrakcyjnym obciążeniem jednostkowym mocy (12,2 kg na 1 kW (wzgl. 9,0 kg na 1 KM), podobnie jak smart roadster czy roadster-coupé. Do wyboru są trzy silniki benzynowe i dwa wysokoprężne oraz dwie wersje stylistyczno-wyposażeniowe nadwozia (pulse i passion). Seryjnie smart forfour oferowany jest z konwencjonalną, pięciobiegową skrzynią biegów. Jako wyposażenie dodatkowe dostępna jest również nowoopracowana zautomatyzowana sześciobiegowa skrzynia biegów softouch plus.

Wnętrze, mimo skromnych rozmiarów pojazdu, sprawia wrażenie przestronnego, co jest typowe dla smarta. Jako wyposażenie dodatkowe możliwa jest opcja całkowitego złożeniu oparć przednich siedzeń, co nadaje wnętrzu smarta forfour atmosferę prawdziwego domu: powstaje wtedy duża płaska powierzchnia, w sam raz, by wygodnie się rozsiąść i rozprostować nogi. Kupując smarta forfour, podobnie jak w przypadku smarta city-coupé, klient ma do wyboru dach z tworzywa sztucznego, panoramiczny szklany dach oraz sterowany elektronicznie przesuwany szklany dach.

Podobnie jak wszystkie modele smarta, smart forfour posiada modularny system bezpieczeństwa oraz szereg konstrukcyjnych udogodnień, stworzonych dla maksymalnej ochrony pasażerów. W testach zderzeniowych pięciodrzwiowy smart wykazuje jakość daleko wykraczającą poza wymagania ustawowe, spełniając tym samym wysokie standardy koncernu DaimlerChrysler.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Zaśnieżony podjazd stanowi nie lada wyzwanie dla kierowców. Radzimy, jak zwiększyć swoje szanse na ruszenie pod górę na śniegu.