mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > 110 lat legendarnej brytyjskiej marki

110 lat legendarnej brytyjskiej marki

Panowie Charles Rolls i Henry Royce spotkali się po raz pierwszy 110 lat temu. Owocem tego spotkania były narodziny legendarnej brytyjskiej marki.

110 lat legendarnej brytyjskiej marki

Charles Stewart Rolls był utalentowanym inżynierem i wizjonerem, który szybko zdał sobie sprawę z tego, że motoryzacja to nie tylko chwilowa moda. Rolls ściągał się również rowerami, motocyklami oraz za kierownicą samochodów. Swoją karierę kierowcy wyścigowego finansował dzięki sprzedaży i serwisowaniu samochodów w Londynie. Wszystkie auta, które sprzedawał Rolls pochodziły z importu i to bardzo frustrowało pana Charlesa, słów krytyki nie szczędził rządowi brytyjskiemu, który nie podejmował w tej sprawie żadnych działań.

Charles Stewart Rolls

Sir Henry Royce przygodę z biznesem zaczynał jak sprzedawca gazet by następnie zostać chłopcem od telegramu na poczcie dostarczając telegramy w całym Londynie. Wszystko zmieniło się, gdy jego ciotka zaoferowała opłacenie praktyki w firmie Great Northern Railway w Peterborough. Talent oraz zdobyte umiejętności sprawiły, że dostał pracę w firmie z branży energetycznej. Rolls następnie założył własną firmę inżynieryjną w Manchesterze. Sfrustrowany jakością pierwszych automobili postanowił stworzyć własne auto. 10-konny "Royce" pokonał swoją pierwszą trasę ponad 24 km z fabryki w Manchesterze do domu Henry'ego w Kuntsford. Miał to miejsce 1 kwietnia 1904 roku.

Sir Henry Royce

Charles Rolls i Henry Royce spotkali się po raz pierwszy 4 maja 1904 roku. Po przejażdżce samochodem Royce'a Rolls był pod takim wrażeniem, że zgodził się sprzedawać wszystkie auta, które "pan z Manczesteru" zbuduje. Spotkanie Rolls miał podsumować słowami: "spotkałem największego inżyniera na świecie". Wtedy obaj panowie ustalili, że ich wspólne samochody będą nosić nazwę Rolls-Royce.

To znamienne spotkanie sprawiło, że przez 110 lat marka Rolls-Royce mocno ewoluowała, cały czas zachowując swoje korzenie. Nie zmieniło tego przejęcie marki przez BMW w 2003 roku. Modele Rolls-Royce'a to wciąż produkty z najwyższej półki oraz samochody uznawane przez wielu za najbardziej luksusowe.


Podobne wiadomości:

Luksusowe walizki od Rolls-Royce

Luksusowe walizki od Rolls-Royce

Samochody luksusowe 2016-04-29

Rolls-Royce przedstawia pojazd z XXII w

Rolls-Royce przedstawia pojazd z XXII w

Samochody luksusowe 2016-06-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wzrosną kary za brak polisy OC
Wzrosną kary za brak polisy OC
Od początku 2019 roku wzrośnie wysokość kar za brak obowiązkowej polisy OC. Kierowcy aut osobowych zapłacą 4500 złotych.