1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Samochody luksusowe >
  4. Aston Martin Vantage GT12 Roadster - z piekła rodem

Aston Martin Vantage GT12 Roadster - z piekła rodem

Specjalnie na "Festiwal Prędkości" organizowany w Goodwood Aston Martin przygotował jedyny w swoim rodzaju kabriolet, który przyćmi każdy samochód z tego rodzaju. Zobacz, "najbardziej ekstremalny roadster na świecie" - Aston Martin Vantage GT12 Roadster.

Aston Martin Vantage GT12 Roadster - z piekła rodem
Na początku zeszłego roku Aston Martin zaprezentował światu limitowany do 100 egzemplarzy model Vantage GT3. Nieco później Brytyjczycy musieli przemianować samochód, gdyż swoje roszczenia praw do nazwy zaczęło zgłaszać Porsche (chodzi rzecz jasna o 911 GT3). Tym samy Aston Martin zmienił nazwę auta na GT12.

Vantage GT12 Roadster został zbudowany przez oddział "Q" Aston Martina, ludzi zajmujących się projektami specjalnymi. Każda firma w swoich strukturach ma taką wydzieloną komórkę, która zajmuje się zleceniami na specjalne zamówienie, lub przygotowuje wersje limitowane. Przykładem takiego samochodu jest pokazany również na "Festiwalu Prędkości" w Goodwood Lamborghini Aventador Miura Homage.Oddział Q z Gaydon (siedziba Aston Martina) pracował nad Vantage GT12 Roadster przez 9 miesięcy. Samochód wyróżnia się dużą ilością elementów karoserii wykonanych z włókna węglowego. W GT12 Roadster zamontowano układ wydechowy wykonany z tytanu, którego owalne dwie końcówki wkomponowano w dyfuzor bardzo przypominający te z samochodów wyścigowych klasy GT3.

Ludzie z Q pracowali nad dostrojeniem zawieszenie tak, aby samochód w zakrętach prowadził się bardzo podobnie i zwinnie, jak Vantage GT12 w wersji coupe. Pod pokrywą silnika, w którą wmontowano wyloty powietrza chłodzące jednostkę napędową, zamontowano wolnossący silnik 6.0 V12, który zapewnia 591 KM mocy i 625 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Za przekazanie siły napędowej na koła tylne odpowiada 7-biegowa skrzynia sterowana łopatkami przy kierownicy.

Aston Martin nie zdradza osiągów GT12 Roadster, a my przypominamy, że wersja coupe osiąga 100 km/h w czasie 3.7 sekundy oraz maksymalną prędkość 297 km/h. Kabriolet ma pewnie nieco gorsze parametry. Aston Martin Roadster nie jest na sprzedaż, powstał na specjalne zlecenie jednego z bardzo ważnych dla marki klientów. Ile zapłacił? Tego Anglicy nie zdradzają, ale kwota jest na pewno wyższa niż 340 500 dolarów, które trzeba zapłacić za GT12 coupe.

Podobne wiadomości:

Używany Aston Martin z gwarancją

Używany Aston Martin z gwarancją

Aktualności 2016-11-01

Aston Martin Zagato prezentuje dwie nowości

Aston Martin Zagato prezentuje dwie nowości

Samochody luksusowe 2017-08-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opel Vivaro Kombi – ceny w Polsce
Opel Vivaro Kombi – ceny w Polsce
Opel Vivaro Kombi to dziewięć miejsc siedzących, trzy długości do wyboru oraz standardowa wysokość poniżej 1,9 m, umożliwiająca dostęp do parkingów podziemnych.