mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > BMW M obchodzi 40. urodziny

BMW M obchodzi 40. urodziny

Nikomu nie trzeba przedstawiać działu sportowego BMW. M Power to logo, które znalazło się na wielu legendarnych modelach. Teraz marka M Power świętuje swoje 40. urodziny.

BMW M obchodzi 40. urodziny
"Firma jest jak człowiek. Tak długo jak zmierza on do uprawiania sportu to jest zdrowy, dobrze wytrenowany pełen entuzjazmu oraz wydajny." Te słowa wypowiedział w 1972 Robert A. Lutz, ówczesny członek zarządu BMW AG. Wtedy to narodziła się legenda litery M. Początkowo w M GmbH pracowało 35 pracowników.

W 1973 roku pojawił się pierwszy z legendarnych modeli sygnowanych przez M Power - 3.0 CSL coupe. Auto wygrało w swojej kategorii 24-godzinny wyścig w Le Mans. W roku 1978 pojawia się pierwszy supersportowy model BMW, który jak dotąd jako jedyny nie doczekał się następcy, chodzi tu o M1, który został zaprojektowany przez legendarnego Giorgio Giugiaro. Auto zostało wyposażone w silnik generujący 277 KM mocy i 330 Nm. Prędkość maksymalna jaką osiągał ten model wynosiła 264 km/h.

Rok 1980 przynosi kolejną legendę. Jednak jest to bardzo wyjątkowa legenda. W 1980 roku Nelson Piquet wygrywa Mistrzostwo Świata kierowców F1 startując Brabhamem. Bolid ten napędzany był niesamowitą jednostką turbo o pojemności 1.5 litra, która dostarczała 800 KM mocy. Silnik ten został skonstruowany właśnie przez ludzi z M Power.

W 1986 roku w Bawarii rodzi się samochód, który do historii przejdzie jako jeden z kilku aut, które na nowo zdefiniowały potrzebę prędkości. M3 pierwszej generacji powstało w liczbie 5000 sztuk egzemplarzy tak by spełnić wymagania homologacyjne FIA Grupy A. Moc 195 KM pochodziła z silnika czterocylindrowego. Auto zwyciężało zarówno w DTM jak i WTCC i dało początek legendarnemu oznaczeniu M3.

Oprócz M3 na kartach historii dużymi literami zapisała się sportowa limuzyna M5, która w zeszłym roku pojawiła się w kolejnej, najnowszej odsłonie wyposażona w silnik V8. Warto odnotować, że w 2003 roku z fabryki w Bawarii wyjeżdża M3 CSL, które uznawane jest przez wielu za najlepszą wersję M3 jaka kiedykolwiek powstała.

M Power stworzyło również sportowe wersje modeli X6, X5, Z4 oraz Serii 1 i Serii 6. Przez 40 lat firma rozwijała swoje produkty tak, by zawsze grały w pierwszej lidze i możemy być pewni, że będzie tak nadal.

Podobne wiadomości:

BMW X2 - kolejny crossover z Bawarii

BMW X2 - kolejny crossover z Bawarii

Aktualności 2017-10-27

Nowe BMW M5 - silnik, dane techniczne, osiągi

Nowe BMW M5 - silnik, dane techniczne, osiągi

Aktualności 2017-08-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Ford Kuga - premiera
Nowy Ford Kuga - premiera
Ford Kuga trzeciej generacji ujrzał światło dzienne. Pod maskę trafią aż trzy rodzaje napędu hybrydowego, a stylistyka jest iście rewolucyjna.