mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Lexus planuje ofensywę

Lexus planuje ofensywę

Lexus, prestiżowa marka należąca do koncernu Toyota, planuje odnowienie i rozszerzenie swojej gamy modelowej, m.in. o wersje z napędem na cztery koła, silniki diesla i hybrydowe.

Lexus planuje ofensywę

Zmiany w gamie Lexusa mają za zadanie dwa główne cele. Po pierwsze marka ta odnosi sukces sprzedaży wyłącznie na amerykańskim rynku, gdzie przypada aż 85% sprzedanych aut. Do Europy trafia zaledwie 7% wyprodukowanych samochodów tej marki. W rozwoju tego rynku Toyota widzi możliwość na dalszy rozwój, m.in. poprzez dodanie do oferty popularnych w Europie silników wysokoprężnych.

Drugim powodem zmian, na jaki zwracają uwagę szefowie drugiego pd względem sprzedaży koncernu motoryzacyjnego, jest fakt, iż prawie połowę sprzedaży stanowią obecnie modele terenowe RX 330, GX 470 i LX 470. Przez co Lexus coraz bardziej zaczyna być postrzegany jako marka nie luksusowa, ale aut z segmentu SUV.

Jednak największe zmiany mają dotyczyć kolejnej generacji gamy modelu IS. Zadebiutuje ona najprawdopodobniej na tegorocznych targach IAA we Frankfurcie, a w sprzedaży pojawi się na początku 2006 roku. W planach, obok większej limuzyny, znajdzie się także kombi, które będzie nazwane sportcross oraz coupe-cabrio z elektrohydraulicznym składanych twardym dachem. Ponadto będzie możliwość, podobnie jak w modelu GS, nabycia wersji z napędem na wszystkie koła. Platforma ta posłuży następnie do produkcji nowej wersji RX 300. Model IS dostępny będzie z trzylitrowym silnikiem V6, turbodieslem 2,2-litrowym oraz najmocniejszą jednostką V8, która pomoże w rywalizacji z BMW M3.

Również w 2006 roku pojawić ma się następca modelu LS 430, który dostępny będzie z dwoma różnymi rozstawami osi. Ośmiocylindrowy silnik zostanie powiększony do pojemności 4,5 litra, a w przygotowaniu jest wersja diesel oraz napęd na cztery koła. Pod symbolem HLS (High Luxury Sedan) ma pojawić się jeszcze większy model z 12-cylindrowym silnikiem o mocy 600 KM.

Lexus będzie też chciał, by w ofercie pojawiły się kolejne modele, nawet sportowe, dostępne w wersji hybrydowej, analogicznie do modelu RX 300/RX 400h. Na wystawie Tokio Motor Show zademonstrowany zostanie 10-cylindrowy sportowy silnik (kod TXT) o pojemności 5,5 litra i mocy 500 KM, który w 2006 roku wejdzie do produkcji seryjnej. Bardzo możliwe, iż pojawi się on w pierwszym modelu sportowym z napędem hybrydowym.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczny Volkswagen e-Crafter w Warszawie
Elektryczny Volkswagen e-Crafter w Warszawie
Volkswagen e-Crafter z silnikiem elektrycznym dostarcza w ramach projektu „Misja Zerowa Emisja” towary do warszawskich sklepów.