mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Rolls-Royce na wodór?

Rolls-Royce na wodór?

Taki samochód z takim napędem? Jeszcze jakiś czas temu, kiedy już zaczęły pojawiać się pierwsze modele napędzane paliwem wodorowym, taki pomysł mógł wydawać się jedynie utopią. A jednak w niedalekiej przyszłości super luksusowy Phantom pojawi się z super ekologicznym silnikiem.

Rolls-Royce na wodór?

Że nie są to jedynie wymysły świadczyć może fakt, że plany luksusowej marki ujawnił Ian Robertson, dyrektor zarządzający koncernu. Druga sprawa jest taka, że BMW, obecny właściciel marki Rolls-Royce, wydał już ogromne sumy pieniędzy na badania nad silnikami spalinowymi napędzanymi wodorem (inna technologia niż w przypadku ogniw paliwowych). I będzie chciał, by zainwestowane pieniądze zwróciły mu się, jeśli nie w całości, to przynajmniej w dużej mierze. A model Phantom z tego typu napędem może okazać się nie lada gratką dla fanów marki.

Ważne jest również, iż na bardzo zaawansowanym etapie są prace nad silnikami V8 i V12 przystosowanymi do benzyny jak i wodoru, które na początku 2008 roku pojawią się w modelu BMW serii 7. A stąd już tylko pozostanie mały kroczek do przeniesienia całego układu napędowego do Phantoma.

Jedynym problemem z obecnego punktu widzenia jest brak stacji z paliwem wodorowym. Jednak, jak uważa Robertson, w ciągu kilku lat sytuacja ta powinna się diametralnie zmienić.

Komentuj:

~Jach 2006-12-07

kto im kupi taką brykę

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwsze Porsche 911 – 55 lat historii
Pierwsze Porsche 911 – 55 lat historii
27 listopada w Los Angeles odbędzie się światowy debiut ósmej generacji Porsche 911 – 55 lat po premierze pierwszej odsłony modelu. To dobry powód, by spojrzeć wstecz i przyjrzeć się siedmiu poprzednim pokoleniom 911.