1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Audi prezentuje system Torque Splitter

Audi prezentuje system Torque Splitter

Nowe Audi RS 3 to pierwszy pojazd marki Audi wyposażony w RS Torque Splitter, który aktywnie i zmiennie rozkłada moment obrotowy między kołami tylnej osi

Audi prezentuje system Torque Splitter

Jak działa RS Torque Splitter?

RS Torque Splitter umożliwia aktywny, w pełni zmienny rozkład momentu obrotowego między tylnymi kołami. W przeciwieństwie do mechanizmu różnicowego tylnej osi i wcześniej montowanego sprzęgła wielopłytkowego tylnej osi, RS Torque Splitter wykorzystuje po jednym elektronicznie sterowanym sprzęgle wielotarczowym na odpowiednim wałku napędowym. Podczas dynamicznej jazdy Torque Splitter zwiększa intensywność momentu obrotowego docierającego do tylnego koła znajdującego się po zewnętrznej stronie zakrętu, które jest w tym momencie bardziej obciążone. Znacznie zmniejsza to tendencję do podsterowności.

Na lewych łukach Torque Splitter przenosi moment obrotowy na prawe tylne koło, na prawych łukach na lewe tylne koło, a podczas jazdy na wprost na oba koła. Dzięki temu uzyskuje się optymalną stabilność i maksymalną zwrotność - zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością. Podczas jazdy na zamkniętych drogach Torque Slitter umożliwia wejście w kontrolowany drift, przenosząc całą moc silnika na jedno z tylnych kół - maksymalnie do 1750 niutonometrów momentu obrotowego. Dokładny rozkład momentu obrotowego zależy zawsze od trybu wybranego w systemie Audi drive select i od konkretnej sytuacji na drodze.

Każde z dwóch sprzęgieł wielotarczowych posiada własną jednostkę sterującą, wykorzystującą do pomiaru czujniki prędkości kół elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy. Inne czynniki wpływające na pracę układu to przyspieszenie wzdłużne i poprzeczne, kąt skrętu kierownicy, położenie pedału gazu, wybrany bieg oraz kąt odchylenia, czyli ruch obrotowy wokół osi pionowej. Ponadto Torque Splitter, jako jednostka nadrzędna, jest połączony z modułowym sterownikiem dynamiki pojazdu.

Dlaczego Torque Splitter poprawia właściwości jezdne samochodu?

Dzięki różnicy sił napędowych, samochód jeszcze lepiej wchodzi w zakręt i precyzyjniej podąża za kątem skrętu kierownicy. Efektem tego jest mniejsza podsterowność, wcześniejsze i szybsze przyspieszenie na wyjściu z zakrętu oraz wyjątkowo precyzyjne i zwinne prowadzenie. Uzyskujemy wtedy większe bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu i szybsze czasy okrążeń na torze wyścigowym. Torque Splitter kompensuje również nadsterowność, kierując w takim przypadku moment obrotowy na koło po wewnętrznej stronie zakrętu lub, w razie potrzeby, na oba koła.

W jaki sposób Torque Splitter zintegrowany jest z systemem dynamiki jazdy?

System wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, w zależności od wybranego przez kierowcę trybu, modyfikuje charakterystykę Splittera, a tym samym prowadzenie samochodu. W systemie zapisanych jest pięć krzywych momentu: Comfort/Efficiency, Auto, Dynamic, RS Performance i RS Torque Rear. W tym kontekście, w trybach Comfort/Efficiency moc silnika jest rozdzielana na wszystkie cztery koła, przy czym priorytet ma oś przednia. W trybie Auto rozdział momentu obrotowego jest zrównoważony, co oznacza, że prototyp RS 3 nie jest ani podsterowny, ani nadsterowny. Tryb Dynamic natomiast - w celu uzyskania maksymalnej zwinności i zwiększonej dynamiki - dąży do przekazania jak największej ilości momentu obrotowego na tylną oś.

Do perfekcji doprowadzono to w trybie RS Torque Rear, który umożliwia kierowcy wykonywanie kontrolowanych driftów na zamkniętych drogach. Silnie obciążający tył rozdział mocy prowadzi wtedy do nadsterowności - nawet 100 procent momentu napędowego kierowanego na tył trafia na koło po zewnętrznej stronie zakrętu. Ponadto Audi odpowiednio dostosowało do tego celu charakterystykę silnika i skrzyni biegów. Z tej specyficznej konfiguracji korzysta również tryb RS Performance przeznaczony na tor wyścigowy. Jest on specjalnie zestrojony z wyczynowymi oponami semi-slick Pirelli P Zero "Trofeo R". W tym trybie Torque Splitter zapewnia wyjątkowo dynamiczną, sportową jazdę na wprost, z jak najmniejszą podsterownością i nadsterownością. Efektem tego jest szybkie przyspieszanie na wyjściach z zakrętów, a tym samym lepsze czasy okrążeń.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A3
Audi A3
Cena podstawowa już od: 106 800 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi A3 Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi Audi A3 Audi A3 RS3 Sportback

Podobne wiadomości:

Audi wchodzi do Formuły 1

Audi wchodzi do Formuły 1

Aktualności 2022-09-06

Audi RS Q e-tron przed dakarowym debiutem

Audi RS Q e-tron przed dakarowym debiutem

Aktualności 2021-11-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!