1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Audi tworzy olej napędowy z... wody

Audi tworzy olej napędowy z... wody

Samochody wykorzystujące wodór jako paliwo wydają się być przyszłością motoryzacji. Ich główną zaletą jest brak emisji zanieczyszczeń, co znacząco odróżnia je od klekoczących diesli. Audi chce jednak wywrócić ten pogląd do góry nogami.

Audi tworzy olej napędowy z... wody
Współpracująca z Audi fabryka Sunfire w Dreźnie wyprodukowała pierwszą partię syntetycznego oleju napędowego - do jego wytworzenia nie potrzebowała wydobywanej ropy naftowej, lecz jedynie wody i dwutlenku węgla.

Pozyskane z powietrza CO2 w odpowiednich warunkach (wysoka temperatura i ciśnienie) reaguje z wodą rozbitą na wodór i tlen, tworząc ciecz, nazwaną Blue Crude (niebieski surowiec). Można ją poddawać procesowi rafinacji, uzyskując w ten sposób finalny produkt - Audi e-diesel.

Syntetyczna "ropa" ma sporo zalet - poza tym, że jest otrzymywana z niemal nieograniczonych surowców, nie zawiera zanieczyszczeń - np. siarki. Dlatego zasilane nią samochody praktycznie nie emitowałyby żadnych zanieczyszczeń z rury wydechowej. Fabryka wyprodukuje 3000 litrów Audi e-diesla w najbliższych miesiącach. Paliwo może być swobodnie mieszane z tradycyjnym olejem napędowym, a docelowo zasilać silniki Diesla bez jego dodatku. Aby udowodnić skuteczność Audi e-diesla, niemiecka minister Edukacji, prof. dr. Johanna Wanka, wlała do swojego służbowego Audi A8 3,0TDI pięć litrów eksperymentalnego paliwa.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 429 800 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi A8 Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi diesel Audi A8 ekologia TDI Diesel

Podobne wiadomości:

Nowy Volkswagen Multivan teraz również z silnikiem TDI

Nowy Volkswagen Multivan teraz również z...

Aktualności 2022-03-08

Audi zwiększa zasieg e-tron 55 quattro dzięki aktualizacji

Audi zwiększa zasieg e-tron 55 quattro dzięki...

Aktualności 2021-11-16

Komentuj:

~Miron 2015-04-23

Jeżeli będzie to prawdą, to czeka nas podwyżka za wodę i opłata za powietrze, a Audi jeżeli nie udostępni technologii innym stanie się potentatem naftowym. A tak na serio to pożyjemy, i zobaczymy co z tego wyniknie - miał być też biodiesel w natarciu, i co z tego wyszło .?.