1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Auta niebawem same poinformują o uszkodzeniach karoserii

Auta niebawem same poinformują o uszkodzeniach karoserii

Macie dość rys i wgnieceń karoserii, z których nie ma kogo rozliczyć? Wygląda na to, że kres tego typu problemów jest już bliski.

Auta niebawem same poinformują o uszkodzeniach karoserii
Ból sprawiany przez świeżą rysę lub wgnioty na panelach karoserii zna prawie każdy, kto regularnie parkuje pod centrum handlowym, albo w ciasnych uliczkach dużych miast. Problem polega na tym, że sprawca dawno już się ulotnił i do rzadkości należą sytuacje, gdy za wycieraczką zostawia nam namiary na siebie w celu ugodowego rozwiązania sprawy.

Choć firmę Hella Group kojarzymy głównie z produkcji oświetlenia samochodowego, to właśnie ona może przynieść niebawem rewolucję i ulgę we wspomnianych wcześniej kłopotach. Opracowany przez niemiecką firmę system inteligentnego wykrywania uszkodzeń (IDDS) potrafi poinformować właściciela o zaistnieniu uszkodzenia, jego typie (rysa, wgniecenie, przebicie) oraz wielkości.

Wszystko jest możliwe dzięki odpowiednim czujnikom piezoelektrycznym (od 4 do 12 sztuk, w zależności od wielkości elementu), montowanym od wewnętrznej części błotnika, drzwi, maski lub innego elementu karoserii. Dzięki odpowiednim algorytmom, system IDDS potrafi przetwarzać dane z czujników i przekazywać właścicielowi auta informację na temat zaistniałego zdarzenia. Jeśli auto jest wyposażone w nawigację i zestaw kamer, możliwe jest nawet informowanie o lokalizacji, w której uszkodzenie nastąpiło i przekazanie obrazu z samego zdarzenia. Dzięki temu dużo łatwiej będzie namierzyć sprawcę i wyegzekwować odszkodowanie od jego ubezpieczyciela.

System IDDS współpracuje z autem niezależnie od materiału zastosowanego do produkcji poszycia jego karoserii. Może to być stal, plastik, aluminium lub włókno węglowe. Hella zamierza wprowadzić system do aut produkowanych seryjnie do 2018 roku. Nieuważnych kierowców i firmy ubezpieczeniowe czeka więc mała rewolucja.
Tematy w artykule: Hella odszkodowanie parking

Podobne wiadomości:

UFG: więcej odszkodowań mimo wzrostu bezpieczeństwa

UFG: więcej odszkodowań mimo wzrostu...

Aktualności 2019-03-21

Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości

Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości

Technika 2015-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo C40 Recharge w produkcji
Volvo C40 Recharge w produkcji
Volvo rozpoczęło produkcję modelu C40 Recharge, swojego najnowszego, w pełni elektrycznego crossovera. Auto powstaje w zakładzie produkcyjnym w Gandawie w Belgii.