mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Bezpośredni wtrysk benzyny w nowym Golfie GTI

Bezpośredni wtrysk benzyny w nowym Golfie GTI

Systemy bezpośredniego wtrysku benzyny sprawiają, że pojazdy stają się bardziej ekologiczne i ekonomiczne. W nowym modelu VW Golfa GTI zastosowano turbodoładowany silnik benzynowy z systemem bezpośredniego wtrysku benzyny Boscha.

Bezpośredni wtrysk benzyny w nowym Golfie GTI

Moment obrotowy i moc to podstawowe parametry charakteryzujące osiągi silnika. Od wartości momentu obrotowego zależy elastyczność silnika, czyli zdolność samochodu do przyspieszania czy łatwość pokonywania wzniesień bez szarpnięć i częstej zmiany biegów. Moment obrotowy określa wartość siły napędzającej pojazd, moc zaś charakteryzuje możliwość wykonania przez silnik określonej pracy w jednostce czasu.

Systemy bezpośredniego wtrysku benzyny znacząco poprawiają charakterystykę momentu obrotowego silników z turbodoładowaniem w całym zakresie obrotów. Samochód ma zdecydowanie lepsze przyspieszenie podczas ruszania, a maksymalny moment obrotowy dostępny jest już od niskich obrotów. Dodatkowym atutem silników z bezpośrednim wtryskiem jest niskie zużycie benzyny.

Jesienią 2004 roku zaprezentowano najnowszy model VW Golfa GTI, w którym zastosowano bezpośredni wtrysk benzyny Boscha. Dzięki użytej technologii dwulitrowy silnik z turbosprężarką osiąga moc 147 kW/200 KM. Maksymalny moment obrotowy 280 Nm silnik rozwija już przy prędkości obrotowej 1800 obr/min. Silnik ten jest stosowany także w samochodach Audi A3 Sportback i A4.

Połączenie wtrysku bezpośredniego i turbodoładowania stanie się w przyszłości podstawą koncepcji Downsizingu, która umożliwi dalsze oszczędności. Zgodnie z tą ideą, zamiast dużych silników stosowane będą mniejsze, ale równie wydajne jednostki napędowe z turbosprężarką i bezpośrednim wtryskiem benzyny. Przy obniżeniu pojemności skokowej o jedną trzecią możliwe będzie zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 15 proc.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan potwierdził włączenie największej baterii dachowych paneli słonecznych w Holandii, zainstalowanej w należącym do firmy obiekcie w Amsterdamie.