Czy to koniec GPS?

Nawigacja satelitarna od czasów jej popularyzacji kojarzy nam się wyłącznie z systemem GPS. Okazuje się jednak, że od jakiegoś czasu funkcjonuje podobny system, stworzony przez Rosjan i niebawem może wzbić się na podobne szczyty popularności.

Czy to koniec GPS?
Myśląc o nawigacji od razu kojarzy się nam ona z systemem lokalizacji opartym na GPS, czyli Global Positioning System. Jest to technologia stworzona przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych na początku lat 80-tych, a wprowadzony do powszechnego obrotu przeszło dekadę temu. Wykorzystuje on satelity krążące wokół ziemi. Dowolny odbiornik ich sygnału  pozwala użytkownikowi zlokalizować jego położenie.

Jednak GPS od niedawna nie jest już jedynym systemem nawigacji o globalnym zasięgu. Niedawno do tego grona dołączył rosyjski system Glonass, opracowany jakiś czas temu do celów militarnych. Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistiema - tyle oznacza skrót. Do jego sprawnego działania potrzebne było wystrzelenie brakującego, 24-go satelity. Dzięki niemu system znów posiada zasięg globalny.

Działanie systemu Glonass podobne jest to działania GPS. Także wykorzystywane są satelity. W tym przypadku jest ich 24. Poruszają się one po trzech orbitach, tak by z dowolnego punktu na naszym globie widocznych było zawsze 5. Prawdopodobieństwo wynosi 99 procent.

Producenci już zaczęli pierwsze przymiarki do popularyzacji tego systemu. Najnowsze modele smartfonów Sony z serii Xperia wspierają Glonass. To samo tyczy się tabletu Galaxy Note od Samsunga oraz iPhone 4S, który może pracować zarówno w trybie GPS jak i Glonass. Na inne telefony typu Smartfon, a już niebawem także na przenośne urządzenia nawigacyjne pojawiła sie nawigacja Navmax wyposażona w polskie mapy. Podobnie jak wspomniane wyżej urządzenia nawiguje ona przy pomocy satelit GPS oraz Glonass.

Plusem takiego łączonego rozwiązania jest fakt, że w momencie gdy warunki atmosferyczne lub budynki w okolicy będą zakłócać system GPS, do pomocy wejdzie opracowany przez Rosjan Glonass, bowiem do dyspozycji urządzenia nawigującego dostępnych będzie aż 55 satelitów.

Zatem już niebawem powinniśmy się spodziewać pierwszych urządzeń nawigacyjnych na pokładzie samochodów, które będą wykorzystywać oba rozwiązania. Warto jednak pamiętać o tym, że prócz GPS i Glonass istnieją również inne systemy. Jest wśród nich Galileo, nad którym pracuje Europejska Agencja Kosmiczna. Chiny mogą też zaskoczyć świat swoim systemem Compass.
Tematy w artykule: nawigacja GPS Glonass

Podobne wiadomości:

Głos Wiedźmina w nawigacji NaviExpert

Głos Wiedźmina w nawigacji NaviExpert

Technika 2015-06-17

Co ma korek do wypadku?

Co ma korek do wypadku?

Technika 2013-09-02

Firma YouGov  przeprowadziła na zlecenie firmy TomTom badanie wśród 8000 europejskich kierowców.  Wykazało ono, że często są oni narażeni na wypadki związane z korkami. Ponad jedna trzecia respondentów przyznała, że miała wypadek, ponieważ nie zdążyli wyhamować przed korkiem, który utworzył się niespodziewanie na drodze.

Komentuj:

Bazyl34 2018-03-15

Skończ z tym spamem od dziadowskiego transmobila! Nikogo to nie obchodzi.

~maciek883 2018-02-28

Koniec GPS? Nie wiem, czy coś takiego w ogóle nastanie. Kolega pytał o dobry system GPS na dzień dzisiejszy, więc ja polecam Transmobil. Z tego, co ostatnio czytałem są jednym z liderów na rynku. Ich system jest sprawny, właściciele firm właśnie chwalą tą niezawodność. Spedytorzy są zadowoleni, że wszystko mają poukładane, raporty gotowe, a kierowcy cieszą się tym, że nikt nie przeszkadza im w pracy telefonami.

~mis3 2018-02-28

A na teraz jaka dobra firma?

~przembo 2014-12-11

Ja korzystam z nawigacji w telefonie ale wolałbym taką samochodową. Poprosiłem Mikołaja i może w tym roku przyniesie mi to co sobie życzyłem:) Wziąłem też udział w konkursie Total i może uda się zgarnąć.

Euroalkomat_pl 2014-11-13

Moim zdaniem GPS dalej bezie funkcjonować,pytanie tylko czy w formie nawigacji jako osobnym urządzeniu czy też w telefonie. Różnica będzie polegała jedynie na tym nośniku,na niczym innym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Arteon Shooting Brake – oficjalna premiera
Volkswagen Arteon Shooting Brake – oficjalna premiera
Volkswagen Arteon Shooting Brake debiutuje w formie rasowego, rodzinnego kombi o eleganckiej linii nadwozia. Model dostępny będzie także jako hybryda plug-in oraz sportowy model R.

VW ID VW ID