mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Dbaj o amortyzatory!

Dbaj o amortyzatory!

Należą do podzespołów mechanicznych, które często są lekceważone podczas eksploatacji pojazdu i rzadko serwisowane. Niestety w dużej mierze to właśnie one wpływają na zachowanie się samochodu podczas jazdy. Kiedy są zepsute diametralnie zwiększają ryzyko wypadków. Wadliwe amortyzatory mogą znacznie wydłużyć drogę hamowania ale też być przyczyną złego funkcjonowania systemów ABS i ESP.

Dbaj o amortyzatory!
Według szacunków ekspertów z branży motoryzacyjnej co siódme auto w Europie porusza się z uszkodzonymi amortyzatorami. Przyczyn ich ograniczonej żywotności jest kilka. Niepoprawne rozmieszczanie ładunków, ubytki w podwoziu, progach pojazdu czy spawach, a w szczególności styl jazdy kierowcy. Samochód podczas podróży zaczyna prowadzić się miękko i wydaje się, że "płynie" po drodze. Problem w wykryciu awaryjności amortyzatorów wiąże się jednak z tym, że proces ich defektu trwa z reguły dość wolno i niezauważalnie. Dlatego pierwsze informacje o wadliwym działaniu są często lekceważone przez właścicieli samochodów, a wielu z nich nie potrafi ich w ogóle wykryć.

Jak wyliczył swoim raporcie Związek Automobilklubów Europy u około 15% wszystkich pojazdów w Europie podczas wizyty diagnostycznej stwierdzona zostaje awaria amortyzatorów, a w ponad 50% wszystkich wypadków w których biorą udział pojazdy minimum dziesięcioletnie lub posiadające przebieg powyżej 150 000 kilometrów to właśnie wadliwe amortyzatory są współodpowiedzialne za powstawanie kolizji. Z właściwym działaniem tych elementów zawieszenia powiązane są także elektroniczne systemy wspomagające kierowcę w niebezpiecznych sytuacjach takie jak ABS czy ESP. Przy gwałtownych manewrach np. ominięcia przeszkody czy gwałtownym hamowaniu zepsute amortyzatory znacznie ograniczają ich funkcje.

Dodatkowo przy ostrym hamowaniu z większych prędkości droga zatrzymania znacznie się wydłuża, a na wyboistej drodze taki manewr może wprowadzić samochód nawet w niekontrolowany poślizg. Eksperci wyliczają, że przy hamowaniu z prędkości 80 km/h pojazd z zepsutymi amortyzatorami może zatrzymać się o dwa, trzy metry dalej. Ponadto zmniejsza się trakcja i stabilność w zakrętach, auto jest bardziej podatne na boczne podmuchy wiatru i zjawisko aquaplaningu. Nie wspominając już o szybszym i nierównomiernym zużyciu opon.

Aby uniknąć takich niespodzianek niezbędna jest regularna kontrola amortyzatorów podczas każdej wizyty w serwisie lub najpóźniej po przejechaniu dystansu 60 000 do 80 000 kilometrów. Punktem krytycznym dla amortyzatorów jest przebieg 100 tys. kilometrów w czasie 5-6 lat. Pewnych niepokojących sygnałów o wadliwym działaniu amortyzatorów mogą dostarczyć także wycieki oleju z tych podzespołów czy widoczne plamy (zlepiony brud) na ich konstrukcji. Sygnały ostrzegawcze to również bicia na kierownicy, turkoczące koła i nierównomiernie zużyty bieżnik opon.

Eksperci radzą: Jak poznać uszkodzone amortyzatory?
Tematy w artykule: bezpieczenstwo amortyzator naprawa

Podobne wiadomości:

Jazda po zmierzchu - jak korzystać z zalet reflektorów?

Jazda po zmierzchu - jak korzystać z zalet...

Bezpieczna jazda 2018-11-12

Bezpieczna jazda na Wszystkich Świętych

Bezpieczna jazda na Wszystkich Świętych

Bezpieczna jazda 2018-10-31

Komentuj:

~zmotoryzowany 2012-11-14

a ja w moim TOYOTA AVENSIS wymieniłem już po 30000 przebiegu. Gratuluję fabryce super jakości. rocznik 2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.