mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Ekologiczniejsza klimatyzacja

Ekologiczniejsza klimatyzacja

Na sympozjum w Phoenix międzynarodowy koncern Valeo zaprezentował nowy rodzaj klimatyzacji, bardziej ekologiczny, który ma spełniać przyszłe europejskie przepisy dotyczące ochrony środowiska.

Valeo jest międzynarodowym koncernem, specjalizującym się w produkcji systemów (w tym klimatyzacji) i modułów do aut osobowych i dostawczych. W dotychczasowych klimatyzacjach do chłodzenia wykorzystywany był środek HFC R134 a, który ma być zastąpiony przez R744.

Nowy środek bazuje na dwutlenku węgla i dzięki temu eliminuje negatywny wpływ na proces ocieplenia klimatu. Obecnie wykorzystywane klimatyzacje mają niestety spory udział w tzw. efekcie cieplarnianym. Pierwsza prezentacja została przeprowadzona podczas sympozjum nt. alternatywnych źródeł wykorzystywanych w systemach klimatyzacyjnych w Phoenix, w USA. Nowy rodzaj klimatyzacji testowany był podczas trzydniowych jazd w ruchu miejskim i po autostradach w temperaturze dochodzącej nawet do 43 stopni Celsjusza. Pierwsze testy wypadły bardzo zadowalające.

Zastąpienie dotychczasowego środka chłodzącego przez R744 stanowić będzie ważny przełom technologiczny. Dodatkowo, będące właśnie w fazie tworzenia, przepisy europejskie dotyczące ochrony środowiska m.in. przez środki transportu, stworzą normy, których nie spełnią dotychczasowe klimatyzacje. Przepisy te mają wejść w życie w 2011 roku. Wprowadzenie klimatyzacji typu R744 w 2009 r. będzie spełniać te wymagania prawne.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Mazda 3 – premiera
Nowa Mazda 3 – premiera
Na salonie samochodowym w Los Angeles Mazda zaprezentowała nową generację modelu 3. Auto zachwyca wylądem, a pod maską kryje rewolucyjny silnik Skyactiv-X.