mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Elektryczne drzwi przesuwne

Elektryczne drzwi przesuwne

Delphi wprowadza drzwi przesuwne otwierane za pomocą przycisku na europejski rynek

Delphi Corp. (NYSE: DPH) podpisała z europejskimi producentami samochodów trzy dodatkowe kontrakty na dostawy swych nowoczesnych elektrycznych drzwi przesuwnych. Do 2006 roku Delphi będzie dostarczać europejskim odbiorcom ponad 570 tysięcy zespołów rocznie. Znajdą one zastosowanie m.in. w samochodach miejskich nowej generacji oraz lekkich pojazdach użytkowych i wielofunkcyjnych. W następnej dekadzie spodziewany jest dalszy wzrost dostaw.

Elektrycznie napędzane drzwi przesuwne, zainstalowane jako boczne drzwi samochodu można otworzyć bądź zamknąć jednym dotknięciem przycisku zamontowanego w pojeździe lub przycisku znajdującego się w pilocie zdalnego sterowania. Dzięki temu drzwi samochodu można otworzyć i zamknąć nawet mając zajęte obie ręce. Konstrukcja ta rozwiązuje także problem obsługi dużych i ciężkich drzwi, których ręczne otwarcie lub zamknięcie może być szczególnie uciążliwe, jeśli samochód stoi na pochyłości. Obecnie Delphi jest największym dostawcą takich drzwi zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, gdzie ma 75–procentowy udział w rynku.

W USA popyt na elektryczne drzwi przesuwne dalece przeszedł oczekiwania – od wypuszczenia ich na rynek w 1993 roku Delphi wyprodukowała ich już ponad dwa miliony. W 2002 roku Citroën, Fiat, Lancia i Peugeot, jako pierwsi europejscy producenci, wprowadzili do masowej produkcji wersje samochodów wyposażone w elektrycznie wspomagane drzwi przesuwne, a najnowszy system Delphi pojawił się w Peugeocie 807, Citroenie C8, Fiacie Ulysse i Lancii Phedra. Obecnie ponad 50 procent tych pojazdów jest sprzedawanych w wersji wyposażonej w elektryczne drzwi przesuwne, co wyraźnie wskazuje na rosnące zainteresowanie nabywców pojazdami, których drzwi można otworzyć jednym naciśnięciem przycisku.

Elektryczne drzwi przesuwne firmy Delphi to elektromechaniczne urządzenie napędzane mechanizmem linkowym. Służy ono do otwierania i zamykania przesuwanych drzwi zamontowanych na prowadnicach. Mechanizm uruchamia się poprzez naciśnięcie przycisku lub ręcznie, inicjując otwarcie lub zamknięcie drzwi. Dzięki ostatnim ulepszeniom konstrukcyjnym zmniejszono zespół napędu drzwi (głębokość zmniejszono o 25 procent), dzięki czemu urządzenie można montować w mniejszych samochodach i w istniejących konstrukcjach nadwozi po dokonaniu tylko nieznacznych modyfikacji.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.