mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Hakerzy przejmą twoje auto!

Hakerzy przejmą twoje auto!

Większość nowych aut ma choćby najprostszy system multimedialny, składający się z nowoczesnego ekranu dotykowego i oprogramowania sterującego rozmaitymi funkcjami. Praktycznie każdy świeżo prezentowany model ma coś takiego w standardowym wyposażeniu, ale konsekwencje tego trendu mogą być szokująco niebezpieczne.

Hakerzy przejmą twoje auto!
Wielu z nas przyzwyczaiło się już do luksusu, jakim jest wbudowana w pokładowy ekran nawigacja satelitarna. Do tego dochodzi sterowanie systemem audio za pomocą dotykowego wyświetlacza, coraz częściej także klimatyzacją i wieloma innymi instrumentami. Zapominamy jednocześnie, że integrujący wiele funkcji system multimedialny to nic innego jak minikomputer, a komputery - jak wiadomo - to ulubiony cel ataku hakerów.

Czy można wkraść się do komputera samochodu? Jasne, że można. A poniższy film pokaże wam jakie mogą być tego konsekwencje. Dwóch hakerów będących kilometry od Jeepa Cherokee wyposażonego w system multimedialny UConnect (dobrze znanego choćby z niemal wszystkich modeli Fiata) przejęło nad autem niemal pełną kontrolę. Eksperyment był co prawda przeprowadzony pod kontrolą, ale i tak może wzbudzać przerażenie.


Charlier Miller i Chris Valasek mogli kontrolować praktycznie wszystkie podzespoły Cherokee: klimatyzację, radio, wycieraczki, klakson, centralny zamek i, co najgorsze, silnik oraz hamulce. Kierowca wydawał się przerażony, gdy auto zgasło na autostradzie i nawet jeśli wszystko było ustawione, to możliwości zdalnej kontroli nad autem robią wrażenie. Twórca "dziurawego" systemu UConnect, Fiat Chrysler Automobiles, jest świadomy problemu i już proponuje poprawki oprogramowania. Można je samodzielnie ściągnąć ze strony producenta lub zainstalować w serwisie. Miejmy nadzieję, że włosko-amerykański koncern naprawił wszystkie błędy, bo inaczej nie zdziwcie się, jak wjedzie w was szaleńczo trąbiąca i machająca wycieraczkami Panda.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Jeep Cherokee
Jeep Cherokee
Cena podstawowa już od: 145 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

JeepCherokeewkamuflażu:Brzydkiekaczątko?...

auto motor i sport 2015-07-16

Czy jeden z najmniej urodziwych Jeepów wypięknieje po kosmetycznych poprawkach? Już w przyszłym roku na rynek wejdzie odświeżona jego wersja. Oby ładniejsza. 

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Aktualności 2017-01-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Bram Schot 1 stycznia objął stanowisko prezesa zarządu Audi. Wiemy już, kto zajmie jego poprzednie stanowisko w firmie.