1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Honda daje światu przewidujący tempomat

Honda daje światu przewidujący tempomat

Japoński producent jako pierwszy na świecie do swoich samochodów wprowadzi inteligentny, adaptacyjny tempomat - i-ACC. Co to takiego, ten nowy wynalazek Hondy?

Honda daje światu przewidujący tempomat
Nowy wynalazek Hondy, i-ACC jest w stanie przewidzieć oraz automatycznie zareagować na sytuację, w której auto z sąsiedniego pasa ruchu zajedzie nam drogę. Honda mówi, że system bazuje na rozległych badaniach rzeczywistych, typowych zachowań kierowców europejskich. Tempomat i-ACC opiera się na kamerze i radarze. Te ustalają pozycję innych pojazdów, a algorytm ocenia prawdopodobieństwo zajechania nam drogi przez innych kierowców. W razie potrzeby ma zareagować bardzo szybko.

W czym i-ACC jest lepszy od zwykłego tempomatu adaptacyjnego? To uzupełnienie  systemów ACC. Te działają tak, że utrzymują prędkość wybraną przez kierowcę i są wstanie ją obniżać tak, by zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Gdy auto nagle zajedzie nam drogę, to te systemy zazwyczaj nie są w stanie zareagować.

System i-ACC potrafi "zauważyć" niebezpieczeństwo zajechania drogi nawet do 5 sekund przed wykonaniem manewru. Najpierw i-ACC ogranicza hamowanie, co ma poinformować kierowcę o ryzku oraz zapala odpowiednią ikonę na wyświetlaczu. Dalej system hamuje, tak by zwiększyć odległość od pojazdu. System "i-ACC przenosi systemy regulacji prędkości na zupełnie nowy poziom, oferując coś, co nazwaliśmy przewidywalnością bezpieczeństwa" - skomentował Dr Kleingehagenbrock odpowiedzialny za prace nad i-ACC w Honda R&D Europe (Deutschland) GmbH.

Tempomat i-ACC podobno potrafi rozróżniać ruch lewostronny od prawostronnego oraz automatycznie wytypować auta znajdujące się na sąsiednim pasie, te które zagrażają nam najbardziej. Nowy system pojawi się jako opcja w europejskiej wersji modelu CR-V przygotowanego na ten rok. Już nie możemy się doczekać, kiedy przetestujemy ten system.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Honda CR-V
Honda CR-V
Cena podstawowa już od: 154 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Nowe Volvo Cross Country

Nowe Volvo Cross Country

Premiery 2003-11-21

Obwodnica Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej w kolejce po fundusze

Obwodnica Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej...

Polskie drogi 2010-10-13

Komentuj:

Wieszal 2015-01-15

Podejrzewam że wiosną tego roku, podobnie jak odświeżona wersja CR-V. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość.

~rt 2015-01-10

Lepiej poinformujcie kiedy w Polsce pojawi się HR-V

~Ekspert_Honda 2015-01-09

Z przyjemnością informujemy, iż samochód idealny - Honda CR-V - znany i doceniany za swe osiągi, bezpieczeństwo, komfort i styl, jest aktualnie dostępny w wyjątkowej najnowszej ofercie Hondy. Honda CR-V teraz m.in. z rabatem, aż 11.000,00 zł oraz korzystnymi pakietami ubezpieczenia AC/OC/NNW, a to jeszcze nie wszystko. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty!