mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Honda daje światu przewidujący tempomat

Honda daje światu przewidujący tempomat

Japoński producent jako pierwszy na świecie do swoich samochodów wprowadzi inteligentny, adaptacyjny tempomat - i-ACC. Co to takiego, ten nowy wynalazek Hondy?

Honda daje światu przewidujący tempomat
Nowy wynalazek Hondy, i-ACC jest w stanie przewidzieć oraz automatycznie zareagować na sytuację, w której auto z sąsiedniego pasa ruchu zajedzie nam drogę. Honda mówi, że system bazuje na rozległych badaniach rzeczywistych, typowych zachowań kierowców europejskich. Tempomat i-ACC opiera się na kamerze i radarze. Te ustalają pozycję innych pojazdów, a algorytm ocenia prawdopodobieństwo zajechania nam drogi przez innych kierowców. W razie potrzeby ma zareagować bardzo szybko.

W czym i-ACC jest lepszy od zwykłego tempomatu adaptacyjnego? To uzupełnienie  systemów ACC. Te działają tak, że utrzymują prędkość wybraną przez kierowcę i są wstanie ją obniżać tak, by zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Gdy auto nagle zajedzie nam drogę, to te systemy zazwyczaj nie są w stanie zareagować.

System i-ACC potrafi "zauważyć" niebezpieczeństwo zajechania drogi nawet do 5 sekund przed wykonaniem manewru. Najpierw i-ACC ogranicza hamowanie, co ma poinformować kierowcę o ryzku oraz zapala odpowiednią ikonę na wyświetlaczu. Dalej system hamuje, tak by zwiększyć odległość od pojazdu. System "i-ACC przenosi systemy regulacji prędkości na zupełnie nowy poziom, oferując coś, co nazwaliśmy przewidywalnością bezpieczeństwa" - skomentował Dr Kleingehagenbrock odpowiedzialny za prace nad i-ACC w Honda R&D Europe (Deutschland) GmbH.

Tempomat i-ACC podobno potrafi rozróżniać ruch lewostronny od prawostronnego oraz automatycznie wytypować auta znajdujące się na sąsiednim pasie, te które zagrażają nam najbardziej. Nowy system pojawi się jako opcja w europejskiej wersji modelu CR-V przygotowanego na ten rok. Już nie możemy się doczekać, kiedy przetestujemy ten system.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Honda CR-V
Honda CR-V
Cena podstawowa już od: 114 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Centrum Technologiczne Yamazaki Mazak otwarte

Centrum Technologiczne Yamazaki Mazak otwarte

Aktualności 2012-03-29

Duże zainteresowanie budową zachodniej obwodnicy Poznania

Duże zainteresowanie budową zachodniej...

Polskie drogi 2013-02-27

Komentuj:

Wieszal 2015-01-15

Podejrzewam że wiosną tego roku, podobnie jak odświeżona wersja CR-V. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość.

~rt 2015-01-10

Lepiej poinformujcie kiedy w Polsce pojawi się HR-V

~Ekspert_Honda 2015-01-09

Z przyjemnością informujemy, iż samochód idealny - Honda CR-V - znany i doceniany za swe osiągi, bezpieczeństwo, komfort i styl, jest aktualnie dostępny w wyjątkowej najnowszej ofercie Hondy. Honda CR-V teraz m.in. z rabatem, aż 11.000,00 zł oraz korzystnymi pakietami ubezpieczenia AC/OC/NNW, a to jeszcze nie wszystko. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczny VW ID.3 komunikuje się światłami
Elektryczny VW ID.3 komunikuje się światłami
Innowacyjne światła nie tylko wspomagają obsługę auta, ale też sprawiają, że komunikacja z ID.3 jest bardziej osobista i emocjonalna.