1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Jak kupić dobre radio?

Jak kupić dobre radio?

Nadeszła wiosna, a to dobry moment żeby nie tylko zrobić przegląd po zimie w naszym samochodzie, ale także wyposażyć go w jakąś nowinkę. Na przykład nowy radioodtwarzacz. Doradzamy na co warto zwrócić uwagę.

Jak kupić dobre radio?
Na rynku dostępny jest cały przekrój urządzeń, które nie tylko będą odtwarzać płyty kompaktowe i odbierać fale radiowe. Na rynku najtańsze urządzenia kosztują około 100-150 złotych. Oczywiście znajdziemy także sprzęt kosztujący 2 czy 3 tysiące złotych, a nawet więcej.

Od niedawna na rynku pojawiły się bardzo tanie odtwarzacze, z segmentu budżetowego, które zostały pozbawione mechanizmu odtwarzającego płyty kompaktowe. Zamiast tego możemy podłączyć nośnik USB i odtwarzać muzykę z pendrive`a. Należy się dobrze zastanowić nim kupimy taki zestaw lub urządzenie o nazwie, która kompletnie nic nie mówi. Na pewno nie ma co liczyć, że za symboliczną "stówkę" kupimy radio wyprodukowane przez renomowaną firmę.

Często jednak taki sprzęt sprawia problemy. Niemarkowe urządzenia oparte na podzespołach niskiej klasy charakteryzują się dużym poborem prądu, nawet podczas czuwania. Po kilku dniach może się okazać, że nowe radio rozładowało nam akumulator.

W wyższym segmencie cenowym znajdują się także odtwarzacze pozbawione napędu CD, ale z pewnością zamiast tego maja one wbudowany twardy dysk o dużej pojemności. Z reguły są one wyposażone w port USB, który pozwala nie tylko podłączyć pendrive z muzyką (ewentualnie skopiować ją na wewnętrzny dysk), ale także obsługiwać urządzenia typu iPod czy iPhone.

Coraz więcej producentów chwali się, że ich urządzenia obsługują te bardzo popularne playery. Niestety często ta współpraca polega na tym, że radio zostało wyposażone w wejście typu AUX, czyli wtyczkę minijack. Wtedy nadal musimy sterować doborem muzyki z iPoda, a w za pomocą radia możemy kontrolować jedynie głośność. Kompatybilność w pełnym znaczeniu tego słowa powinna oznaczać możliwość pełnego sterowania wyborem muzyki z pozycji radioodbiornika.

Ciekawym rozwiązaniem montowanym także w takich urządzeniach jest system A2DP. W wielkim skrócie pozwala on za pomocą technologii Bluetooth przesyłać muzykę z telefonu komórkowego do urządzenia. Kupując taki sprzęt powinniśmy zwrócić uwagę na możliwość aktualizacji oprogramowania, które pozwoli współpracować telefonom, które zostaną wyprodukowane w przyszłości.

Bluetooth na pokładzie radia oznacza nie tylko możliwość przesyłu muzyki, ale także pozwala wykorzystywać je jako zestaw głośnomówiący dla naszego telefonu. Niektóre zestawy posiadają mikrofon wbudowany w panel, a niektóre droższe rozwiązania zapewniające lepszą jakość umożliwiają podłączenie mikrofonu, który możemy zamontować w miejscu o lepszej akustyce. Najtańsze radioodbiorniki z Bluetooth pozwalają jedynie na odbieranie telefonów, bardziej zaawansowane umożliwiają dostęp do książki telefonicznej przez radio czy wybieranie za pomocą głosu.

Jeśli decydujemy się na radio wyposażone w port USB, warto poszukać takiego urządzenia, które wyjścia ma poprowadzone z tyłu za pomocą kabla, a nie znajduje się ono w panelu. Po pierwsze wystający z panelu pendrive wygląda mało estetycznie, a przy okazji można przez to łatwo uszkodzić radio. Wspomniany przedłużacza można poprowadzić np. do schowka i tam podłączać sobie nośniki pamięci.

Tematy w artykule: radio radioodtwarzacz USB Bluetooth ipod

Podobne wiadomości:

Radio samochodowe ma 82 lata

Radio samochodowe ma 82 lata

Technika 2012-05-29

Abonament RTV w samochodzie - wysokie kary

Abonament RTV w samochodzie - wysokie kary

Finanse i prawo 2017-08-24

Komentuj:

~vito 2011-04-21

nie wszsyscy mają nowe samochody, nie wszytskie nowe auta mają fabrycznie montowane radia, więc jeszcze wiele osób musi sobie samemu sprawić sprzęcik grający

~Gregor12 2011-04-21

Tekst fajny, tylko że od paru lat samochody sprzedają z fabrycznymi radyjkami (najczęściej kiepskimi) i nic typowego się tam nie włoży na podmiankę :(

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Najbardziej niezawodne hybrydy
Najbardziej niezawodne hybrydy
Samochody hybrydowe zdobywają popularność, wypierając powoli z rynku diesle. Które modele z napędem hybrydowym są najbardziej niezawodne?

Podkast VW Podkast VW