mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Jak uchronić się przed złodziejem?

Jak uchronić się przed złodziejem?

Podobno nie ma zabezpieczenia, którego nie da się złamać. W przypadku urządzeń antykradzieżowych chodzi o to, żeby utrudnić pracę złodziejowi. Co zatem wybrać, by czuć się bezpiecznie?

Jak uchronić się przed złodziejem?
W zeszłym roku skradziono w Polsce 14 124 samochody. To nadal wysoka liczba, choć w stosunku do roku wcześniej jest to spadek o 9 procent. Jak podają statystyki, co 37 minut kradziony jest kolejny samochód. Policja odnajduje co czwarty. Warto zatem się zabezpieczać przed kradzieżą.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje zabezpieczeń: elektroniczne i mechaniczne. Te pierwsze, nazywane przez wielu jako przeżytek, są już dobrze znane przez złodziei. To samo tyczy się rozwiązań elektronicznych, montowanych seryjnie. Najwięcej problemów sprawiają złodziejom niestandardowe urządzenia zabezpieczające.

Specjaliści radzą, by do walki ze złodziejami wspomagać się również elektroniką służącą do monitoringu radiowego. Takie rozwiązania są odporne na stosowanie zagłuszarek sygnału komórkowego czy GPS. Pozwalają na namierzanie z dokładnością do kilkunastu centymetrów, nawet gdy samochód znajduje się w garażu podziemnym czy kontenerze.

Oto najmniej skuteczne zabezpieczenia antykradzieżowe

- Blokada na kierownice - Jest to najstarsze i zarazem najtańsze zabezpieczenie antykradzieżowe. Jego montaż jest kłopotliwy, a samo urządzenie zajmuje sporo miejsca. Złodzieje mają od lat opanowane sposoby jak pozbyć się tego. Wystarczy przeciąć kierownicę lub mocno kopnąć.

- Blokada na pedały - Instalacja tego zabezpieczenia jest również uciążliwa dla użytkownika samochodu, a rozbrojenie dla złodzieja to również pestka, podobnie jak blokada na kierownice. Wśród specjalistów uznawana jako przeżytek.

- Blokada na lewarek skrzyni biegów - Usunięcie tego zabezpieczenia zajmuje wprawnym złodziejom nie więcej jak minutę. Blokada na skrzyni może przestraszyć w dzisiejszych czasach tylko przypadkowych złodziei. Ten sposób zabezpieczenia nie utrudnia przetoczenia samochodu np. na lawetę i odholowania go.

- Fabryczne alarmy i immobilisery - Profesjonalni złodzieje samochodów mają w jednym palcu najnowsze rozwiązania montowane seryjnie w samochodach. Ich popularność sprawia, że dotarcie do rozwiązań pozwalających je obejść nie stanowi w dzisiejszym czasie większego problemu dla specjalistów w tym fachu.

Najbardziej skuteczne zabezpieczenia przed złodziejami

- Elektroniczne zabezpieczenia tzw. aftermarketowe - Sprawdzają się znacznie lepiej niż standardowe alarmy. W ich przypadku sposób autoryzacji użytkownika (za pomocą np. wciśnięcia konkretnych przycisków w odpowiedniej kolejności lub posłużenia się zdalnym identyfikatorem) sprawia dużo trudności złodziejom. W przypadku aut z silnikami benzynowymi ingerencja dotyczy zwykle układu paliwowego, w samochodach z jednostkami Diesla i pracującymi na LPG – układu zapłonowego, a w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów – rozrusznika.

- Alarm z powiadomieniem - Rozszerzenie dotychczasowej funkcji alarmu o moduł GPS i GSM, które w trakcie włamania informują w czasie rzeczywistym za pomocą SMS lub połączenia telefonicznego, a do tego przesyłają dane o lokalizacji.

- Monitoring GPS - Pozwala na monitorowanie samochodu  w sposób ciągły (z odpowiednimi interwałami) lub na żądanie. System monitoringu nie jest zabezpieczeniem antykradzieżowym w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale pełni funkcję pomocniczą w odzyskaniu auta. Firma go obsługująca, po informacji o kradzieży, uruchamia swoje służby i we współpracy z policją namierza samochód. Wadą rozwiązań bazujących na GPS/GSM jest coraz powszechniejsze stosowanie przez złodziei zagłuszarek sygnałów, których uruchomienie skutkuje oślepieniem systemu.

- Monitoring radiowy - opiera się działaniu zagłuszarek stosowanych powszechnie przez złodziei. Do tego cechuje się wysoką skutecznością w odnajdywaniu skradzionych samochodów. Pozwala na ich zlokalizowanie nawet w przypadku ukrycia w garażach podziemnych.

Tematy w artykule: kradzież

Podobne wiadomości:

Zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

Zaostrzenie kar za kradzież tablic...

Aktualności 2019-01-31

Kradzieże aut w 2015

Kradzieże aut w 2015

Aktualności 2016-02-15

Komentuj:

~Miras 2019-11-02

Dobry system alarmowy plus pełne ubezpieczenie auta powinno wystarczyć. Sprawdź na Cuk.pl

~gord 2018-08-01

Najlepsze zabezpieczenie antykradzieżowe to chyba jednak znakowanie mikrokropkami... Takie autko już dla złodzieja jest bezużyteczny, bo nijak tych części nie sprzeda. Cena takiej usługi też dość tania, bo około 950zł, przynajmniej tu: http://www.mikroznakowanie.pl

~robson 2016-03-14

~robson 2016-03-14

A w polsce lojack działa tylko w 4 województwach więc jak złodzieje wyjadą moim autem poza zasięg stacji lojack to co wtedy ? Wrzucam mape stacji lojack

~jussta 2016-02-13

Warto kupić nadajnik (beacon) umieścić go na aucie i kiedy ktoś kradnie to aplikacja Blueanker ostrzega nas wysyłając info an telefon, jest to bardzo ciekawe dodatkowe zabezpieczenie , możemy też śledzić skradzione auto. Ogólnie system jest fajny bo budujemy tam sieć znajomych i oni również angażują sie w pomoc poprzez tą aplikację.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kierowca i pieszy z telefonem – syndrom FOMO
Kierowca i pieszy z telefonem – syndrom FOMO
Korzystanie ze smartfonów przez kierowców i pieszych to poważny problem dzisiejszych czasów. Wiąże się z tym zjawisko FOMO, czyli lęk przed niebyciem na bieżąco.