mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Jakie ksenony?

Jakie ksenony?

Niezgodne z przepisami pozafabryczne montowanie reflektorów ksenonowych jest niebezpieczne i nielegalne.

Jakie ksenony?

Kierowcy, którzy kupują po prostu zestaw ksenonowy obejmujący kable, żarówki i zapłonnik, po czym wyjmują z reflektora żarówkę halogenową, wycinają dziurę w osłonie reflektora, wkładają żarówkę ksenonową do odbłyśnika i podłączają zapłonnik do instalacji samochodowej (tzw. "samoróbki"), zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego przez ekstremalne oślepianie innych użytkowników i działają przeciw prawu. Dopuszczenie samochodu do ruchu automatycznie traci ważność (w wyniku niezgodności z ogólnymi warunkami dopuszczenia pojazdów do ruchu), a ochrona ubezpieczeniowa zostaje drastycznie zredukowana. Tylko kompletny, homologowany zestaw ksenonowych lamp, obejmujący automatyczny system poziomowania reflektorów i układ oczyszczania ich szyb jest legalny!

Dlatego nielegalne jest samodzielne przerabianie halogenowego reflektora na reflektor ksenonowy:
W Europie pozafabrycznie montowany może być tylko kompletny ksenonowy zestaw reflektorowy. W jego skład wchodzą homologowane reflektory (na przykład opatrzone symbolem E1 na zewnętrznej szybie), automatyczny system poziomowania lamp i układ oczyszczania szyb (oba są obowiązkowe do świateł mijania) zgodnie z regulacją ECE R48 i europejskimi Kodeksami Drogowymi).

Każdy reflektor otrzymuje homologację wraz ze źródłem światła (halogenowym lub ksenonowym), dzięki któremu wytwarza światło. Jeśli źródło światła zostanie zastąpione innym, nie posiadającym homologacji lub nieprzewidzianym dla homologacji danej lampy, cała homologacja reflektora traci ważność, a tym samym również dopuszczenie samochodu do ruchu drogowego, co wyraźnie stwierdzają przepisy każdego europejskiego Kodeksu Drogowego w rozdziałach o warunkach dopuszczenia do ruchu. Jazda samochodem nie posiadającym ważnego dopuszczenia do ruchu prowadzi do poważnego ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela za spowodowane szkody. Handlowcy wprowadzający do obrotu takie niehomologowane oświetlenie muszą się liczyć ze skargami i roszczeniami o odszkodowanie od nabywców. Dzieje się tak, ponieważ rozprowadzając takie części zamienne i akcesoria, sprzedawca nie tylko musi poinformować klienta o ograniczeniu ich stosowania do konkretnych celów, ale również - w pewnych okolicznościach - przejmują odpowiedzialność za szkody w stopniu niczym nie ograniczonym.

Potężne oślepianie: Podczas badań przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych specjaliści Helli stwierdzili, że aktywny strumień światła wytwarzany przez lampę skonstruowaną do żarówek halogenowych, a nielegalnie zasilaną żarówką ksenonową, nie ma nic wspólnego z wyliczonymi oryginalnie wartościami. W przypadku systemów odbłyśnikowych zmierzono wartości oślepiania przekraczające dopuszczalne nawet ponadstukrotnie!
Takie reflektory (świateł mijania) nie mają już linii światło-cień i odcięcia, nie można ich też odpowiednio ustawić. Powodowane przez nie oślepianie przypomina wytwarzane przez światła drogowe - tyle, że jest jeszcze silniejsze. To powoduje bardzo poważne zagrożenie bezpieczeństwa innych użytkowników dróg.

Z drugiej strony, pozafabryczne montowanie ksenonowych reflektorów jest całkowicie zgodne z prawem, jeśli nabywane są one jako kompletne zestawy - jak zestawy produkcji Helli. Oznacza to bliźniacze, homologowane światła główne, system automatycznego poziomowania i układ oczyszczania szyby. Zestawy takie są obecnie dostępne m.in. dla Audi A3, BMW serii 5, Forda Focusa, Mercedesa klasy E, Opla Astry, VW Golfa IV oraz ciężarówek Mercedes Actros, Scania BR4 i Fiat Ducato. Kierowcy tych samochodów mogą potem w pełni korzystać z zalet, jakie oferuje potężne światło ksenonowe:
- ponad dwukrotnie silniejszy strumień światła w porównaniu z lampami halogenowymi;
- jaśniejsze i szersze oświetlenie drogi;
- jakość światła zbliżona do słonecznego (temperatura barwy światła halogenowego wynosi 3,200 Kelvinów, światła ksenonowego 4,300 Kelvinów, światła słonecznego w bezchmurny dzień 5,300 Kelvinów); które najlepiej odpowiada możliwościom i przyzwyczajeniom oka ludzkiego. Kierowca nie męczy się tak szybko i prowadzi samochód w bardziej zrelaksowany sposób:
- niebezpieczeństwa na poboczu szosy i przeszkody na drodze pojazdu rozpoznawane są szybciej, piesi i cykliści są widoczni znacznie wcześniej;
- światło ksenonowe zwiększa kontrastowość widzenia barw.

Komentuj:

~orfin 2011-12-29

owszem miałem ksenny z allegro i było super aż znalazł sie nadgorliwy krawężnik i zatrzymał dowód a te jego tłumaczenia bo jakby pan kupił nie za 16 zł tylko za 200zł to by było OK. No fakt ale po co mam przepłacać jak różnica żadna i pokrętne jego uzasadnieni bo zabrania jakś tam dyrektywa europejska- myślałem że parsknę śmiechem ale nie dyskutowałem - nie było z kim.

aaa 2011-09-03

I jeszcze dodam jedną rzecz. Klosz może mieć homologację na ksenon lub halogen. To że w niego nie ingerujecie sprawi, że nie straci homologacji, ale tej jakiej miał. Jeśli nie miał na ksenon to nadal jej nie ma! A że różnicę są między kloszami to już wam pisałem. Zgodzę się natomiast, że ksenon podnosi bezpieczeństwo jeśli jest dobrze zrobiony. Niektóre samochody w przypadku halogenów mają kaganki, nie oświetlenie. Jazda nimi po zmroku na fabrycznych lampach jest niebezpieczna, wtedy ksenon (lub halogen innego, dobrego producenta) jest nieodzowny. Jednak jak napisałem wcześniej, przy przeróbkach należy myśleć! Nie tylko o sobie, ale i o innych. Sam jeździłem dość długo Evo VIII w którym miałem odłożone ksenony. I wiem ile było z tym problemu, bo pomimo bardzo twardego zawieszenia przód szedł do góry i mogłem oglądać co kierowcy ciężarówek mają w kabinach. Dopiero po roku prób uzyskałem zestaw który dobrze pracował, ale i tak nijak się miał do fabrycznych, które miałem w kolejnych samochodach.

aaa 2011-09-03

Kłócicie się, ale gdyby ktoś zobaczył czemu ustawodawca zrobił niektóre zapisy to byście powodów do kłótni nie mieli. Gdyby dobrze zamontować (dobrze wyklucza wyroby z allegro) ksenony nie byłoby problemu. Ale czy wierzycie w to, że właściciel passata z końca lat 90. czy dwudziestoletniego bmw któremu nie przeszkadzają luzy w zawieszeniu czy kopcący wydech zamontuje je dobrze? Czy ktoś kogo samochód robi cztery ślady (słynny "bezwypadkowy") i mu to nie przeszkadza będzie się przejmował że oślepi wszystkich? Raczej nie, dla niego liczy się lans, nawet jak jego alle-ksenony będą świeciły do środka bagażnika. Wybory Helli nie są idealne, to samo można uzyskać produktami innych producentów. Ale należy montować wszystkie elementy, a nie tylko projektor. Klosze z i bez homologacji się różnią przepuszczalnością i grubością nawet jak są idealnie gładkie (założę się, że 99% tego nie wie - a za brak tej homologacji traci się dowód, pokazanie homologacji na żarnik nie rozwiązuje tego problemu). Spryskiwacze rozwiązują problem oślepiania (nawet przez dobrze ustawione lampy) kiedy bród powoduje rozproszenie mocnego światła prosto w oczy jadącego z na przeciwka. Samopoziomowanie które jest co prawda awaryjne, jednak zapobiega świeceniu w górę. Dorze ustawione światła na postoju mogą razić jeśli tył przysiądzie na nierówności. W przypadku ksenonów razić bardzo. Założę się, że przeciwnicy dynamicznego systemu poziomowania, przy zwykłych lampach nie używali tego ręcznego, tradycyjnego.... Dlatego warto myśleć jak się coś robi. A w przypadku starszych samochodów do których nie można przełożyć całej instalacji np. z rozbitka, bo nie miały ksenonów trzeba kupić zestaw (nie koniecznie hella, można znaleźć dowolne, byle kompletne). Jeśli już naprawdę musicie kombinować i udowadniać że stary, 20 letni strucel osiągnie drugą młodość dzięki niebieskiej poświacie, to nie rezygnujcie chociaż z kloszy z homologacją (bo stracicie dowód) i ze spryskiwaczy. A brak dynamicznego poziomowania rozwiążcie ustawiając poziomowanie ręczne na 1 lub 2. Jak coś robicie z samochodem to włączcie myślenie, to jest najważniejsze!

~ksenon 2011-09-03

Ch...j w d...e wszystkim pozerom z ksenonami z allegro! Jeżeli wydaje się Wam, że nie oślepiacie, to macie racje! WYDAJE SIĘ WAM!!!
To, że nikt nie mruga nie znaczy, że taki kolo jadący niemieckim szmelcem, nie razi wszystkich wokoło. To, że założysz soczewkę do swojego starego złoma od dziadka z NRD wcale nie uczyni Cię "nieoślepiającym" i legalnym. Szanuj innych na drodze, a inni będą szanowali Ciebie!
Zasada jest prosta, jeżeli mnie na "coś" nie stać to nie robię tego na siłę, aby tylko wyglądało, że "coś" mam.
Później widać "bogaczy" wożących się nówką beemą, audicą, czy innym szmelcwagenem z salonu z najtańszymi ksenonami z allegro, bo żal było dołożyć nawet do elektrycznych szyb. Żenada! Słoma Wam z butów wystaje.
Temat bez sensu, jeżeli ludzie sami tego nie zrozumieją! Wyjedźcie za granice naszego hermetycznego kraju, a zobaczycie ze proceder z pseudoksenonami na taką skalę ma miejsce głównie w Polsce!
Pozdrawiam

~Andrzej 2011-09-01

Bajka bajka, jeszcze raz bajka. W moim aucie (97rok) jest obecnie zamontowany zestaw xenonowy w temperaturze żarówek 4300k (białe). Nikt nie mruga, nikogo nie oślepiam (ostatnio jechałem za znajomym 250km). Cały problem w sprzedawcach zestawów oraz jakości żarników. Obdzwoniłem z ciekawości kilka sklepów internetowych i tylko w jednym (autolight) byli w stanie mi wytłumaczyć o co chodzi, dobrali zestaw i rodzaj mocowania oraz odpowiednie przejściówki dystansujące (ogniskujące). Nakręcili mnie i kupiłem, zamontowałem żarniki sprawdzając ich liniowe osadzenie (przejściówki). Następnie pojechałem wyregulować światła na diagnostykę. TYLE! Dodam, że żarniki to chińszczyzna ale dobrej jakości - mają taką przesłonkę na żarówce i są niepokrzywione - to podstawa aby nie oślepiać innych (reflektory mam bez soczewek). Każdemu kto ma wątpliwosci polecam kontakt z nimi - wytłumaczą jasno i rzeczowo. A jeżeli ktoś jest kretynem i pakuje coś takiego w reflektor bez najmniejszego pojęcia to potem oślepia na maxa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
Równo 15 lat temu Volkswagen zaprezentował pierwszą wielkoseryjną dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG.