mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Jaśniej i bezpieczniej na drogach

Jaśniej i bezpieczniej na drogach

Dobra widoczność własnego i innych pojazdów to jeden z ważniejszych warunków bezpiecznego poruszania się po drogach. W listopadzie Bosch wprowadził kompletny zestaw żarówek do samochodów osobowych i ciężarowych, pokrywający 95 proc. potrzeb rynku.

Jaśniej i bezpieczniej na drogach

W wielu krajach europejskich wymagane lub zalecane jest całodobowe użycie reflektorów. W Polsce włączanie świateł mijania nie tylko po zmroku, ale i w dzień obowiązuje od początku października do końca lutego. Przeprowadzane przez Komisję Europejską badania dowodzą, że włączanie świateł mijania podczas jazdy w ciągu dnia zwiększa bezpieczeństwo jazdy i zapobiega wypadkom drogowym. Światła są znacznie lepiej widoczne niż kontury samochodu. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku monotonnego krajobrazu oraz gorszych warunków oświetleniowych, które mogą być spowodowane chociażby rażącym słońcem znajdującym się tuż powyżej linii horyzontu. Ponadto poruszający się oświetlony pojazd jest znacznie łatwiejszy do odróżnienia niż pojazd stojący, a jego manewry są łatwiejsze do zinterpretowania. Z włączonymi światłami kierowca może również łatwiej i precyzyjniej określić odległość od poprzedzającego go pojazdu.

W nowej ofercie Boscha znajduje się sześć linii żarówek: Standard, Allyear, Plus 30, Plus 50/60, Xenon Blue oraz Daytime. Dostępne są żarówki standardowe i halogenowe. Żarówki halogenowe Boscha spełniają wymogi StVZO i są dopuszczone do stosowania na terenie całej Europy.

Żarówki halogenowe Daytime przeznaczone są do stosowania ciągłego podczas jazdy w dzień i w nocy, czyli właśnie teraz, kiedy na kierowcach spoczywa obowiązek całodobowego używania reflektorów. Dzięki specjalnym materiałom oraz odpowiedniemu gazowi, żarówki Daytime stosowane nawet bez przerwy mają taką samą żywotność jak żarówki standardowe, włączane na kilka godzin dziennie. Dodatkowo, w porównaniu do oświetlenia standardowego, nowe żarówki odznaczają się wydajnością świetlną większą nawet do 10 proc.

Plus 50/60 to seria żarówek halogenowych, w których wydajność świetlna jest nawet do 60 proc. wyższa w porównaniu z produktami standardowymi. Podczas jazdy nocą żarówki Plus 50/60 mają o ok. 10-20 metrów większy zasięg oraz odpowiednio lepiej odbijają oznaczenia ulic i znaki drogowe.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Bram Schot 1 stycznia objął stanowisko prezesa zarządu Audi. Wiemy już, kto zajmie jego poprzednie stanowisko w firmie.