1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Klimatyzacja to dziś konieczność - od czego się zaczęło?

Klimatyzacja to dziś konieczność - od czego się zaczęło?

Klimatyzacja jest dziś nieodzownym towarzyszem podróży i standardowym wyposażeniem większości nowych aut. Jak to wszystko się zaczęło?

Klimatyzacja to dziś konieczność - od czego się zaczęło?

Pierwszy układ chłodzenia, który został zamontowany w samochodzie, wcale nie był przeznaczony dla pasażerów. Wynalazek z 1884 roku, składający się z pojemnika wypełnionego lodem, miał zapobiegać przegrzewaniu się silnika.

Półtora wieku późnej zaawansowane systemy klimatyzacji pozwalają dostosować temperaturę oddzielnie do trzech stref. Oto najciekawsze sposoby zmiany temperatury w samochodach.

Szyby w dół

Komercyjny system klimatyzacji pojazdów, wynaleziony przez Amerykanina Willisa Havilanda Carriera, był dostępny już w latach 40. Jednak koszt instalacji wynosił około 300 dolarów, co w tamtych czasach było bardzo poważnym wydatkiem. Z tego powodu większość podróżujących ograniczała się do najprostszego rozwiązania: otworzenia szyby.

Na przykład Seat 1400 z 1953 roku miał dwie trójkątne, uchylne szyby, które dzięki specjalnej geometrii zapewniały przepływ powietrza w kierunku dłoni i ramion osób siedzących z przodu. Nawiew na nogi był zapewniony dzięki wiatrakowi zasysającemu powietrze z chłodnicy. Istniała również możliwość zassania powietrza z chłodnicy i skierowania go na przestrzeń nóg za pomocą specjalnej dyszy.

Nowy klimat w samochodach

Z czasem klimatyzacja znacząco zyskała na popularności, w czym dużą zasługę ma Nash Kelvinator, pierwszy producent i dostawca specjalizujący się w takich systemach. Seat 132 z 1973 roku był pierwszym modelem marki, w którym umożliwiono montaż fabryczny systemu klimatyzacyjnego na życzenie klienta.

W samochodzie przewidziano również specjalnie zaprojektowane osłony przeciwsłoneczne, które chowały pod sufitem samochodu. Rozwiązanie zostało zamontowane tak, by chronić przed słońcem padającym nie tylko od przodu, ale również z boku pojazdu.

Z kolei już w 1993 roku miejski Seat Ibiza mógł się pochwalić bardziej zaawansowanym systemem klimatyzacji, choć wtedy jeszcze nie można było wybrać oczekiwanej temperatury. System schładzał powietrze bardziej lub mniej w zależności od prędkości wentylatora wewnętrznego, ustawianej przez użytkownika. Klimatyzacja spełniała również ważną funkcję bezpieczeństwa w samochodzie, zapobiegając zaparowaniu przedniej szyby podczas jazdy.

Trójstrefowa klimatyzacja

Przedstawiona w tym roku nowa generacja Seata Leona zapewnia podróżującym możliwość wyboru kilku temperatur naraz, dzięki trójstrefowemu systemowi Climatronic.

– System pozwala, by nie tylko kierowca, ale także pasażerowie z przodu i z tyłu mogli ustawić własną, komfortową temperaturę. Z naszej strony zalecamy normę 22ºC – wyjaśnia Eva Villar, odpowiedzialna za systemy klimatyzacji Seata. Zbyt niska temperatura oznacza konieczność jazdy w grubszym ubraniu, które krępuje ruchy. Z kolei zbyt wysoka temperatura może wpłynąć na obniżenie koncentracji u kierowcy.

Czujniki rejestrujące różne wartości, takie jak temperatura zewnętrzna i wewnętrzna, nasłonecznienie, ciśnienie atmosferyczne czy wilgotność powietrza, pozwalają systemowi na regulację i utrzymanie wybranej temperatury. Ponadto w wersji hybrydowej samochodu istnieje możliwość zdalnej obsługi klimatyzacji, dzięki czemu w momencie wsiadania do samochodu we wnętrzu będzie już panować optymalna temperatura.

Dzięki wbudowanemu czujnikowi jakości powietrza w razie wykrycia nadmiernego zanieczyszczenia, Climatronic automatycznie zamknie wloty powietrza zewnętrznego, przełączając się na obieg zamknięty. System Air Care za pomocą filtrów oczyści powietrze z zanieczyszczeń oraz alergenów.

Jaka będzie klimatyzacja przyszłości?

Zespół ds. klimatyzacji Seata cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które zapewnią jeszcze większą efektywność energetyczną i oszczędności. Priorytetami są również kwestie jakości powietrza i personalizacja systemu. Za kilka lat system klimatyzacji będzie mógł brać pod uwagę takie zmienne, jak wzrost i wagę podróżującego, jego odzież, metabolizm i nawyki. Zapamiętane profile poszczególnych użytkowników pozwolą na utrzymanie optymalnego komfortu podczas całej podróży.

Tematy w artykule: klimatyzacja układ klimatyzacji

Podobne wiadomości:

Klimatyzacja. Jak z niej korzystać?

Klimatyzacja. Jak z niej korzystać?

Serwis auta 2019-05-30

Klimatyzacja - jej przegląd to podstawa

Klimatyzacja - jej przegląd to podstawa

Serwis auta 2016-05-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Energia elektryczna jako opłata za parkowanie
Energia elektryczna jako opłata za parkowanie
Nissan daje klientom jeszcze jeden powód, aby pokochali swoje samochody elektryczne: możliwość płacenia za parkowanie prądem. Na razie jeszcze - niestety - nie u nas.