1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Litowo-tlenowe baterie nowej generacji

Litowo-tlenowe baterie nowej generacji

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge testują baterie nowej generacji. Litowo-tlenowe akumulatory mają powiększyć zasięg w samochodach elektrycznych. Zobacz, technologię nowych baterii, opracowanych przez angielskich naukowców.

Litowo-tlenowe baterie nowej generacji

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge pracują nad bateriami nowej generacji, które mają diametralnie zwiększyć zasięg samochodów elektrycznych, produkowanych w niedalkiej przyszłości. Nowe akumulatory mają wykorzystywać technologię litowo-tlenową, o której już kiedyś słyszeliśmy.

W wielu dzisiejszych samochodach elektrycznych zasięg jest dużo większy niż w tych, sprzed kilku lat, ale i tak jest on jeszcze zbyt mały, żeby konkurować z tradycjnie napędzanymi pojazdami. Mały zasięg (i oczywiście wysoka cena) działa niezachęcająco dla klientów. Nowe, litowo-tlenowe baterie mają to zmienić.

W obecnych samochodach elektrycznych stosuje się przeważnie akumulatory litowo-jonowe, dzięki którym zasięg auta wynosi dziś nawet 600 km (Tesla Model S). Nowe akumulatory mogą mieć nawet 10 większą gęstość energii, co pozwoli znacząco wydłużyć zasięg. Może się on zbliżyć nawet do konwencjonalnych samochodów. Dobra wiadomość jest też taka, że baterie litowo-tlenowa są o jedną piątą lżejsze i tańsze niż stosowane dzisiaj litowo-jonowe. 

To na razie faza testów i wprowadzenie takich baterii do produkcji seryjnej może zająć jeszcze wiele, wiele lat. Największy problem, na jaki natrafili naukowcy to niska zdolność do ładowania i rozładowania. Szacują, że akumulatory mają wskaźnik efektywności na poziomie 93% i wystarczą na 2000 ładowań.


Podobne wiadomości:

Złodzieje polubili baterie Toyoty Prius

Złodzieje polubili baterie Toyoty Prius

Aktualności 2015-05-22

Audi wykorzystuje używane akumulatory litowo-jonowe

Audi wykorzystuje używane akumulatory...

Aktualności 2019-03-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Enyaq w salonach - znamy ceny
Skoda Enyaq w salonach - znamy ceny
Skoda Enyaq iV - nowy elektryczny SUV - dołącza do oferty marki na polskim rynku. Na początek pojawią się dwie wersje, w tym o zasięgu nawet 536 km.