1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Montujesz ksenony? Powinieneś wiedzieć

Montujesz ksenony? Powinieneś wiedzieć

W ostatnim czasie na rynku zrobiła się moda na instalowanie ksenonowych lamp. Dotyczy to przede wszystkim używanych samochodów w których tego typu dodatki nie były montowane. Warto wiedzieć kilka istotnych faktów zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie.

Montujesz ksenony? Powinieneś wiedzieć

Pierwszym samochodem oferowanym na rynku, który można było wyposażyć w lampy ksenonowe było BMW Serii 7 wyprodukowane w 1991 roku. Na początku konkurencja nie była przekonana do tego typu rozwiązań. Przede wszystkim było ono drogie w produkcji. W dzisiejszych czasach cena takiego oświetlenia jest już nieporównywalnie niższa, ale rynek jest zalewany masą podróbek nie spełniających norm.

Co zyskujemy montując lampy ksenonowe? Przede wszystkim emitują one światło odpowiadające barwą światłu naturalnemu. Ich największe zalety można zaobserwować po zapadnięciu zmroku. Mocne światło doskonale oświetla drogę, pozwalając na wcześniejsze dostrzeżenie znaków, przeszkód i ewentualnych zagrożeń. Białe światło o lekko niebieskim odcieniu sprawia również, że oczy kierowcy nie męczą się tak szybko. Poza tym dzięki mocnemu, jasnemu oświetleniu widać na także z daleka. Przy tej okazji warto wiedzieć, że lampy ksenonowe emitują dwukrotnie jaśniejszy strumień świetlny niż tradycyjne halogeny. Dlatego aby nie oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka trzeba kontrolować ich ustawienie. Według badań przeprowadzonych przez ITS w 2009 roku aż 89 procent pojazdów poruszających się po naszych drogach ma źle ustawione światła. Takie oślepienie, fachowo nazywane olśnieniem, może być przyczyną wypadku.

Technologia ksenonowa potrzebuje nawet o 30 procent mniej energii niż konwencjonalne rozwiązania wykorzystujące żarówki halogenowe. Przede wszystkim ma to dość realny wpływ na zużycie paliwa. Lampy wyładowcze są ponadto dużo bardziej wytrzymałe. Żywotność tradycyjnej żarówki typu H4 lub H7 wynosi około 300-400 godzin. Lampa ksenonowa spokojnie wytrzyma nawet 3 tysiące godzin.

Na naszych drogach jeździ spora ilość samochodów, w których tradycyjne żarówki wymieniono na ksenony. Jednak taka modyfikacja pociąga za sobą szereg zmian. Niewiele osób wie, że może to być niebezpieczne. Każde auto posiada reflektory, które są homologowane do pracy z określonym źródłem światła. Zamontowanie innego rodzaju źródła światła niż homologowane wiąże się z ryzykiem zatrzymania dokumentu rejestracyjnego, skierowaniem pojazdu do ponownego badania technicznego oraz kilkusetzłotowym mandatem. Ksenony zamontowane w tradycyjnych reflektorach to zagrożenie nie tylko dla portfela, ale również dla pozostałych uczestników ruchu. Reflektory halogenowe mają budowę nieprzystosowaną do używania lamp wyładowczych, co powoduje oślepianie innych kierowców oraz utratę parametrów optycznych odbłyśników nieodpornych na promieniowanie UV emitowane przez ksenony.

Każdy reflektor ksenonowy musi być wyposażony w system samopoziomujący światła, który dostosuje je do zmiennego obciążenia samochodu oraz spryskiwacze mające na celu zapobiegać rozproszeniu wiązki świetlnej przez zabrudzenia osadzające się na reflektorze.

Tematy w artykule: światła ksenonowe

Podobne wiadomości:

Ważna dobra widoczność

Ważna dobra widoczność

Technika 2014-01-18

Katastrofalny stan świateł

Katastrofalny stan świateł

Aktualności 2013-12-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Renault Talisman po face liftingu
Renault Talisman po face liftingu
Renault Talisman po face liftingu wchodzi do sprzedaży w Polsce. Znamy ceny modelu w wersji sedan oraz kombi Grandtour.