mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nagroda dla Boscha i Audi

Nagroda dla Boscha i Audi

Firmy Bosch i Audi otrzymały w Dearborn w USA wyróżnienie od organizacji SEMA (Specialty Equipment Market Association) i SAE (Society of Automotive Engineers). Nagroda została przyznana za system bezpośredniego wtrysku benzyny w modelu Audi R8.

Nagroda dla Boscha i Audi

Tegoroczne wyróżnienie potwierdza wkład obu przedsiębiorstw w rozwój sportów motorowych. Samochody wyścigowe wyposażone w bezpośredni wtrysk benzyny Boscha, na który składają się wtryskiwacze, sterownik silnika i zestaw czujników oraz świece zapłonowe, zwyciężały już wcześniej np. w renomowanym 24-godzinnym rajdzie Le Mans. W roku 2001, 2002 zwycięzcą był Audi, w roku 2003 - powiązany z Audi Bentley. Także w tym roku w wyścigu triumfował Audi.

Technika wtrysku bezpośredniego benzyny w znaczącym stopniu przyczyniła się do zwiększenia możliwości bolidów. W turbodoładowanych silnikach wyścigowych V8 zapewnia dobre rozwijanie mocy, wysoką wydajność i mniej przerw na tankowanie paliwa.

Atuty produkowanych przez Boscha systemów bezpośredniego wtrysku benzyny wykorzystywane są przez Audi także w samochodach produkowanych seryjnie, w modelach Audi A3 Sportback oraz A4. Nowy silnik benzynowy o pojemności 2,0 l z turbodoładowaniem i wtryskiem bezpośrednim wyróżnia się wzrostem mocy w dolnym zakresie obrotów, spontanicznością reakcji i niższym zużyciem paliwa, które zapewnia wysoką sprawność. System ten stosowany jest również w Volkswagenie Golfie GTI.

Połączenie wtrysku bezpośredniego i turbodoładowania stanie się w przyszłości podstawą koncepcji Downsizingu, która umożliwi dalsze oszczędności. Zgodnie z tą ideą, zamiast silników konwencjonalnych stosowane będą mniejsze, ale równie wydajne silniki z turboładowarką i wtryskiem bezpośrednim. Przy obniżeniu pojemności skokowej o jedną trzecią możliwe będzie zmniejszenie zużycia benzyny nawet o 15 proc.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Trwają prace nad techniką ładowania o bardzo wysokiej mocy dla elektrycznych samochodów przyszłości.