mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nawigacja Blaupunkta z cyfrową mapą Polski

Nawigacja Blaupunkta z cyfrową mapą Polski

W ostatni czwartek (20.05.2004) miał miejsce pokaz prasowy nowego systemu nawigacyjnego firmy Blaupunkt TravelPilot E1.

Nawigacja Blaupunkta z cyfrową mapą Polski

Prowadzenie do celu odbywa się przy pomocy wskazówek optycznych oraz głosowych. W tej chwili nie ma jeszcze komunikatów w języku polskim, Blaupunkt zapowiada jednak, że takie pojawią się wkrótce. Kierowca ma możliwość wprowadzania różnych opcji wyboru trasy. Oprócz szybkiej lub krótkiej trasy przejazdu, kierowca po raz pierwszy może wybrać, jako nową opcję, "najdogodniejszą" trasę stanowiącą optymalne połączenie cech trasy szybkiej i krótkiej. Opcja ta uwzględnia szereg atrybutów dróg, obliczając najlepszą z możliwych trasę przejazdu. Oprócz tego, w trakcie jazdy urządzenie automatycznie analizuje aktualną sytuację na drogach w oparciu o emitowane przez stacje radiowe dane, umożliwiając omijanie tworzących się korków.

Po obliczeniu trasy przejazdu urządzenie TravelPilot E1 zapisuje wszystkie potrzebne dane mapy cyfrowej do pamięci tymczasowej - jest to funkcja korytarza. Wewnątrz korytarza możliwe są zmiany trasy oraz wybranie nowego celu bez płyty nawigacyjnej. Zakres obszaru korytarza zależy od ilości informacji wzdłuż trasy. Nie ma konieczności korzystania z płyty nawigacyjnej CD, jeśli planujemy np. wykonać objazd. Dzięki tej funkcji nowa generacja urządzeń umożliwia kierowcom jednoczesne korzystanie z zalet nawigacji i odtwarzanie płyty CD. Do ich odczytu stosowany jest ten sam napęd.

Funkcje radia, odtwarzacza CD oraz funkcje nawigacyjne modelu TravelPilot E1 użytkownik może obsługiwać przy pomocy dwóch pokręteł/przycisków umieszczonych po prawej i po lewej stronie od dobrze czytelnego i wygodnego w obsłudze wyświetlacza graficznego. Panel obsługowy jest zdejmowany, co stanowi skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą.

Nowy model urządzenia nawigacyjnego Blaupunkta cechuje wysoki stopień integracji. TravelPilot E1 został bowiem wyposażony w zaledwie jeden mikroprocesor zarządzający funkcjami nawigacyjnymi, lokalizacją pojazdu za pomocą GPS oraz graficzną prezentacją zaleceń dotyczących trasy przejazdu. Dotychczas wymagało to stosowania aż czterech różnych mikroprocesorów. Przed pięciu laty taki sprzęt składał się z 1950 elementów, obecnie jest ich tylko 1170 - przy jednoczesnej poprawie jakości działania.

Oferta oprogramowania zawiera kilka płyt CD-ROM z różnymi krajami Europy. W Polsce TravelPilot E1 będzie sprzedawany z cyfrową mapą Polski i Czech oraz głównych dróg Europy. Mapa obejmuje zasięgiem wszystkie polskie miejscowości wraz z drogami dojazdowymi. W Warszawie przetworzono cyfrowo wszystkie ulice. Dzięki zintegrowaniu numeracji budynków łatwiej można odnaleźć konkretny adres. Dodatkowo na mapie znajduje się 57 tysięcy punktów docelowych, np. stacje paliw, lotniska, salony sprzedaży samochodów i parkingi, a baza restauracji i hoteli ułatwi podróż po Polsce każdemu turyście. Mapa zawiera także praktyczne informacje z takich kategorii, jak nagłe wypadki (szpitale, apteki), rozrywka (kina, muzea, atrakcje turystyczne, obiekty sportowe) i wiele innych.
 
mojeauto.pl miało okazję jeździć samochodem wyposażonym w Travel Pilota po Warszawie. Urządzenie bardzo szybko wyszukuje zadaną ulicę i trasę dojazdową. Wymaga jednak nieco przyzwyczajenia i sporej uwagi: pokazuje bowiem tylko kierunek jazdy, nie posiada zaś rysunku pełnej sytuacji, jak to robią znacznie droższe urządzenia z kolorowym wyświetlaczem.

Bez problemu odczytuje natomiast dokładną pozycję samochodu, a w przypadku zmylenia drogi bardzo szybko analizuje bieżąca sytuacje i pokazuje nowe rozwiązania.

Sugerowana cena urządzenia to 3999 zł. Może się wydawać wysoka, jednak należy wziąć pod uwagę, że wraz z nawigacją otrzymujemy wysokiej klasy radio z odtwarzaczem CD. Jego montaż nie jest szczególnie skomplikowany: wykorzystuje standardowe kostki montażowe ISO, dzięki czemu cena usługi nie powinna znacznie odbiegać od ceny montażu zwykłego radia.

Komentuj:

~lukA 2007-07-13

ALE SYF

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja zaostrza walkę z piratami - sypią się mandaty
Policja zaostrza walkę z piratami - sypią się mandaty
Policja ma nowy pomysł na walkę z piratami drogowymi, nagminnie łamiącymi przepisy. Powstała w tym celu grupa "Speed" ma już na koncie pierwsze sukcesy.