mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nawigacja dla ciężarówek

Nawigacja dla ciężarówek

Systemy nawigacji satelitarnej są powszechnie stosowane w wielu pojazdach poruszających się po polskich i europejskich drogach. Już w grudniu na polskim rynku pojawi się nowatorski produkt, który usprawni poruszanie się po drogach kierowcom TIR-ów, samochodów dostawczych i autobusów.

Niemiecka firma Kemper Technology GmbH przygotowała oprogramowanie GAMBA, które docelowo będzie kompatybilne z większością urządzeń na rynku. Jest to produkt przeznaczony szczególnie dla kierowców samochodów ciężarowych. Dzięki swoim funkcjom pozwala określić trasę, która dostosowana jest do pojazdu, jakim się poruszamy.

Przed wybraniem trasy użytkownik musi wybrać rodzaj pojazdu (samochód osobowy, samochód ciężarowy, camping, motor, autobus) i dokładnie określić jego parametry. Po podaniu wymiarów pojazdu, ilości osi, ciężaru i innych wybranych cech, określana jest trasa przejazdu z uwzględnieniem znaków nakazu, zakazu, ostrzegawczych i informacyjnych, które dotyczą naszego pojazdu. Dodatkowo trasa uwzględnia parametry dróg (wysokości wiaduktów, mosty, tunele itp.), dzięki temu kierowca nie zostanie zaskoczony na swojej drodze znakiem "zakaz wjazdu dla samochodów ciężarowych" i nie natknie się na zbyt niskie wiadukty.

Mapy dla nawigacji dostarcza firma Navteq, a obejmują one obszar całej Europy z uwzględnieniem Rosji. Mapa Polski jest pokryta w 99,99% (łącznie ze znakami). Ciekawą opcją, szczególnie dla samochodów dostawczych, jest możliwość wybrania wielu punktów docelowych z uwzględnieniem miejsc priorytetowych. GAMBA określi optymalną trasę, co skróci liczbę kilometrów do pokonania i jednocześnie ograniczy czas przejazdu.

Oprogramowanie GAMBA ma być sprzedawane na kartach SD w cenie ok. 700 zł (na rynku niemieckim dostępne jest za 179 euro). Przykładowy model GPS Mio Navman Spirit TV V735, który pojawi się na polskim rynku pod koniec roku, wraz z oprogramowaniem kosztować będzie ok. 2.000 zł.

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

Głos Wiedźmina w nawigacji NaviExpert

Głos Wiedźmina w nawigacji NaviExpert

Technika 2015-06-17

Komentuj:

~kierowca 2009-11-25

w Polsce navteq cały czas się rozwija, spedycje jeżdżą głównie po trasach międzynarodowych, więc system może się przyjąć dla dużych przewoźników

aaa 2009-11-23

Tak, navitec.... "Mapa Polski jest pokryta w 99,99% (łącznie ze znakami)" jeszcze sporo do tego 99,99% brakuje, szczególnie jeśli uwzględnimy błędy i brak nowych obiektów. Ja podziękuje, Automapa też ma możliwość określenia tonażu i ograniczeń w ruchu, a jest o niebo w Polsce lepsza. Co innego na za granicą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?
Pojawienie się pierwszych hybryd spowodowało stopniowy powrót napędu elektrycznego, który jest przecież tak stary, jak motoryzacja.