mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nawigacje samochodowe GPS - przegląd nowości 2010

Nawigacje samochodowe GPS - przegląd nowości 2010

Zbliżający się sezon wakacyjny to prawdziwy okres żniw dla producentów nawigacji samochodowych. Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku tegorocznym nowościom urządzeń GPS, które dostępne są na polskim rynku. Wszak późniejszy komfort podróży, zaoszczędzony czas i pieniądze oraz jakość nawigowania, zależą od właściwego wyboru elektronicznej mapy.

Nawigacje samochodowe GPS - przegląd nowości 2010
Becker Traffic Assist Z116 - nawigowanie z szykiem - cena 949 zł
Firma Becker wprowadziła na rynek urządzenie nawigacyjne z serii Traffic Assist Z116. Zaprezentowano w nim nowy wzór obudowy, ładniejszy i bardziej zaokrąglony kształt. Projektanci dodali przycisk „on/off”, który odłącza baterię, co zwiększa jej żywotność.W najnowszym urządzeniu marki Becker użytkownik może dopasować wyświetlaną kolorystykę do deski rozdzielczej lub swoich preferencji. Do wyboru są zarówno mocne kolory (m. in. czerwony), jak i spokojniejsze (np. zielony i niebieski).

W prezentowanych urządzeniach wprowadzono nową funkcję Becker Economic Route Guidance, która pomaga w racjonalnym pod względem zużycia paliwa prowadzeniu pojazdu i wyznaczeniu odpowiedniej trasy. Technologia jest oparta na danych zbieranych od wielu lat, które Becker wprowadza teraz do urządzeń mobilnych. Trasa ekonomiczna pomaga zachować płynność jazdy, dzięki czemu pozwala kierowcy zaoszczędzić paliwo i aktywnie chronić środowisko.

W Becker Traffic Assist Z116 zainstalowano najnowsze dostępne mapy firmy NAVTEQ. Ich aktualność, nawet w przypadku wprowadzenia nowszej wersji, zapewnia 45-cio dniowa gwarancja bezpłatnej aktualizacji map. Jeśli w tym czasie od pierwszej jazdy użytkownik zarejestruje się na portalu Becker MyXtras, to automatycznie otrzyma nowe mapy. Dodatkowo urządzenia są dostępne w opcji z AutoMapą Polska XL w najnowszej wersji.

NavRoad 320BM MOTO - do samochodu, motocykla i roweru - cena 1179 zł
Nowa, wielofunkcyjna nawigacja przystosowana jest do pracy zarówno z mapami drogowymi jak i topograficznymi. Urządzenie posiada odblokowany system operacyjny (Windows CE 5.0), dzięki czemu użytkownik może instalować inne oprogramowanie. Bogato wygląda podstawowy zestaw akcesoriów, wśród których można znaleźć m.in. uchwyt na rower lub motocykl, uchwyt samochodowy, jak również ładowarkę sieciową.

Model NR320BM Moto wyposażony został w moduł Bluetooth. Dzięki temu można bezpiecznie słuchać komunikatów z nawigacji czy też muzyki przez bezprzewodową słuchawkę. Nie bez znaczenia jest odporność konstrukcji na zmienne warunki pogodowe. Specjalny, dedykowany 3,5-calowy ekran umożliwia czytelne wyświetlanie informacji nawet przy mocnym słońcu.

NavRoad Q1 - z myślą o firmach - cena 940 zł
Jednym z produktów, który na dobre zagościł w samochodach flotowych jest NavRoad Q1. Pracę urządzenia wspiera nowatorski moduł GPS MTK BEE (Broadcast Ephemeris Extension), umożliwiający określanie pozycji z niezwykłą szybkością, dzięki zapamiętywaniu pozycji satelitów. Ze względu na tę cechę odnalezienie sygnału GPS, kalkulacja trasy i inne operacje obliczeniowe odbywają się zaskakująco szybko, co zostało docenione przez ekspertów testujących na zlecenie prasy, którzy określili to urządzenie „demonem prędkości”. Cecha ta nie pozostaje bez znaczenia dla użytkowników, którzy w obrębie jednego dnia pracy zmuszeni są kilkakrotnie zmieniać adres docelowy, kalkulować trasę, włączać i wyłączać nawigację.

Poza tym Q1 posiada zestaw głośnomówiący Bluetooth, wejście AV dla DVD lub kamery cofania. Przy okazji tak jak większość nawigacji NavRoad model ten wyposażono we  wszystkie funkcje multimedialne - możliwość odtwarzania zdjęć, muzyki i filmów w wielu formatach (wraz z napisami). O nudzie, nawet podczas postoju, nie ma mowy.

BLOW GPS50Ybt - nawigacja+ - cena (bez mapy) 498 zł, z kamerą cofania + Automapa Polska XL - 738 zł
Firma BLOW na rok 2010 przewidziała debiut bardzo zaawansowanego urządzenia nawigacyjnego z serii GPS50Ybt. Posiada ekran dotykowy LCD o przekątnej 5-cali. Bardzo dobrze sprawdza się jako przeglądarka Internetu, czytnik e-booków i kalkulator, a dzięki transmiterowi FM umożliwia przesyłanie dźwięku do radia samochodowego. Produkt BLOW posiada system głośnomówiący z możliwością wyświetlania książki telefonicznej i historii połączeń z telefonu. W sprzedaży oferowane jest także w wersji z kamerą cofania - obraz z tyłu samochodu przekazywany jest bezpośrednio na ekran nawigacji.

BLOW GPS50Ybt to także pokaźne urządzenie multimedialne. Obsługuje szereg formatów wideo: m.in. WMV9, MPEG4, DivX 5.0, AVI; zdjęć: JPEG, GIF, PNG; oraz plików audio: MP3, WAV, WMA. Nawigacja samochodowa wykorzystuje system Windows CE 5.0 NET, dzięki czemu może korzystać z dowolnego innego oprogramowania nawigacyjnego dla tej platformy, również programów instalowanych na kartach microSD. Dedykowane oprogramowanie to software Automapa 6.2 w wersji Polska XL lub Europe.

42-kanałowy odbiornik GPS firmy SiRF Star jest zintegrowany z procesorem MTK MT3351 o częstotliwości 468 MHz. Taki układ zapewnia dużą dokładność ustalania położenia nawet w trudnych warunkach terenowych i słabej widzialności satelitów.

Mio Moov S501 - S-klasa w dobrej cenie - cena 499 zł
Mio Technology wprowadziło do sprzedaży nowy model nawigacji o symbolu Moov S501 z dobrze znanej serii S. Urządzenie posiada panoramiczny ekran 4,7 cala. Za jakość sygnału GPS odpowiedzialny jest system SiRF InstantFixII, który znacznie przyspiesza ustalenie pozycji, co pozwala na rozpoczęcie nawigacji w kilka sekund po uruchomieniu urządzenia. Urządzenie napędzane jest przez procesor Samsung 2450, o częstotliwości 400MHz.

Mio Moov S501 został wyposażony w oprogramowanie nawigacyjne Spirit, które posiadają wszystkie urządzenia z linii S. Dzięki temu użytkownicy będą mogli korzystać z większości funkcji i usług, dedykowanych dla tej serii urządzeń. Również Mio Moov S501 posiada tryb jazdy ekonomicznej. Kolejną znaną w linii S funkcją jest "Exploruj" czyli opcja podglądu wszystkich użytecznych miejsc wokół wskazanego miejsca np. lokalizacji użytkownika.

Zestaw Mio Moov S501 zawiera oprogramowanie nawigacyjne Mio More Desktop 2, które pozwala na wygodne zarządzanie urządzeniem z poziomu komputera.

Clarion NX700E "Navitainer" - multimedialny kombajn - cena 4499 zł
Nazwa „Navitainers” określa grupę urządzeń, tzw. „kombajnów nawigacyjnych” zawierających w jednej obudowie system nawigacji satelitarnej, odtwarzacz multimediów (CD/DVD/USB), tuner radiowy oraz zastaw głośnomówiący Bluetooth. Clarion NX700E jest ulepszonym następcą popularnego i utytułowanego modelu NX509E. Charakteryzuje się dużym 7-calowym, elektrycznie opuszczanym ekranem dotykowym.

To wyjątkowe urządzenie jest gotowe do użycia natychmiast po zamontowaniu. Dzięki zaawansowanej konstrukcji “plug & play” nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania; funkcjonalność systemu GPS jest kompletnie niezależna od sygnału z czujnika prędkości.

System wyposażono w wyrafinowane oprogramowanie i ergonomiczny interfejs graficzny, a dane mapowe obejmują 44 kraje Europy.

Navigon 2510 Explorer - Zwiedzanie bez korków - cena 599 zł
NAVIGON 2510 Explorer z funkcją TMC jest specjalistą od każdej podróży. Posiadacze tego urządzenia będą mogli otrzymywać na terenie Polski komunikaty (remonty na drogach, korki, wypadki) systemu TMC. Dzięki nim urządzenie automatycznie lub na życzenie kierowcy zaproponuje alternatywną trasę dojazdu do celu, która będzie omijać powstałe przeszkody.

NAVIGON 2510 Explorer wyposażony jest także w funkcję zwiedzania (NAVIGON Sightseeing), stworzoną we współpracy z magazynem podróżniczym MERIAN. Pozwala ona poznać wiele interesujących i praktycznych informacji na temat wartych odwiedzenia miejsc na trasie naszej podróży - kierowcy mogą otrzymać ich wyczerpujący opis, godziny otwarcia, zdjęcia, a nawet opisy głosowe.

NAVMAN F25 - debiutant - cena 399 zł
Nawigacje firmy NAVMAN to zupełna nowość na polskim rynku. Wprowadzenie produktów tej marki miało na celu uzupełnienie oferty w niższy i tańszy segment nawigacji przenośnych. Warto podkreślić fakt, że NAVMAN jest bliźniaczą marką MIO  i należy do tego samego właściciela, czyli do firmy MITAC.

Cechą wyróżniającą produkty NAVMAN od konkurencyjnych w tym samym segmencie jest slot na kartę SD i bezpośrednia współpraca z oprogramowaniem AutoMapa. Pierwszym z dostępnych urządzeń firmy NAVMAN w Polsce jest model F25.

Cienki i lekki Navman F25 jest idealnym wyborem dla każdego, kto szuka nawigacji samochodowej w bardzo przystępnej cenie. Navman F25 został wyposażony w moduł GPS SiRFInstantFixII, dzięki czemu błyskawicznie odnajduje sygnał z satelit. Jego wyraźny i płaski wyświetlacz 4,3 cala potrafi inteligentnie przełączać widok z trybu dziennego na nocny.

Garmin-Asus nuvifone M10 - nawigacja do rozmowy - cena 1600 zł
To nowa rodzina nawigacji samochodowych połączonych z możliwościami telefonu komórkowego typu Smartfonów. Program operacyjny dla tego urządzenia pochodzi od Windows Mobile w najnowszej wersji 6.5.3. Urządzenie posiada procesor Qualcomm MSM 7224 o taktowaniu 600 Mhz, 3,5-calowy ekran dotykowy, aparat 5 mpix i 4 GB wbudowanej pamięci z możliwością zwiększenia za pomocą karty SD.

Oczywiście za funkcje telefonu odpowiedzialna jest firma komputerowa Asus. Z kolei oprogramowanie nawigacyjne dostarcza Garmin. Czytelne mapy całej Europy (bez Rosji, ale z Turcją), wysoka jakość wykonania i długi czas pracy to główne zalety tego produktu. Smartfon ma wymiary 116 x 58 x 14,3 mm i masę 138 g.

TomTom XXL - Inteligentne mapy - cena ok. 600 zł
Nowy model TomTom łączy funkcje szybkiego wyznaczania trasy i wygodnego, dużego ekranu. Kierowcy mogą teraz cieszyć się unikalnymi technologiami TomTom, w tym docenianą technologią IQ Routes™, obfitującą w mapy 42 krajów Europy. Obraz przekazywany jest na 5-calowy wyświetlacz.

Urządzenie wyposażone zostało w funkcję asystenta pasa ruchu - realne odwzorowanie skomplikowanych skrzyżowań i rozjazdów oraz pomoc przy wyborze najbardziej odpowiedniego pasa ruchu, niezwykle pomocne w bezstresowej podróży. Menu Help Me! – zapewnia dostęp do numerów ratunkowych i wskazówki jak dotrzeć do najbliższych służb ratunkowych. Z kolei technologia Map Share™ - pozwala korzystać z tysięcy poprawek nanoszonych codziennie przez użytkowników nawigacji TomTom.

Podobne wiadomości:

Głos Wiedźmina w nawigacji NaviExpert

Głos Wiedźmina w nawigacji NaviExpert

Technika 2015-06-17

Vexia Econav – jak jeździć oszczędnie

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Agito.pl 2014-05-06

NavRoad ma sporo zalet np urządzenie NavRoad Auro 2 S posiada port miniUSB host, transmiter FM oraz Bluetooth. Ciekawa jest też technologia SiRFAlwaysFix - stosując algorytmy przewidywania pozycji satelitów praktycznie cały czas utrzymuje moduł GPS w stanie gorącego startu.

~ndewwo 2013-04-30

Od kilku lat korzystam z Peiyinga i nie narzekam, nie trzeba nic lutować, GPS szybko łapie zasięg nie przycina map działa jak trzeba

~Kentaki 2011-03-08

Ma wspomniane tu urządzenie NavRoad NR320BM Moto. Bardzo fajne rozwiązanie dla osob ktore tak jak ja poza zwyczajnym nawigowaniem w samochodzie eksperymentuja w terenie. Jest to oprocz przydatnej informacji dobra zabawa, zwlaszcza w nieznanym terenie podczas wycieczki rowerowej. Super bateria, trzyma do 6 godz. W ogole polecam NavRoad, mam juz druga nawigacje. Moze nie najtansze urzadzenia ale potrafia sie odwdzieczyc sprawnym dzialaniem i trwaloscia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mazda 3 Skyactiv-X. Znamy cenę
Mazda 3 Skyactiv-X. Znamy cenę
Mazda wprowadza do sprzedaży swój rewolucyjny silnik benzynowy Skyactiv-X, oferowany w nowej Mazdzie 3.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK