mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowe klocki hamulcowe Boscha

Nowe klocki hamulcowe Boscha

W połowie roku na rynku polskim pojawiły się klocki hamulcowe linii Premium Boscha. Obecnie są one stosowane przez takich producentów jak Fiat, Renault, Peugeot, Ford, Toyota, Mercedes.

Nowe klocki hamulcowe Boscha

Hamowanie nie jest niczym innym, jak zamianą energii kinetycznej pojazdu na ciepło. Aby zobrazować bliżej to zjawisko, wyobraźmy sobie pojazd z czterema pasażerami i bagażem jadący z prędkością 160 km/h, który nagle musi wyhamować do zera w kilkanaście sekund. Cała masa i pęd pojazdu zostaną przetworzone na ciepło, a ponieważ powierzchnia klocków hamulcowych ma zaledwie kilka centymetrów kwadratowych, to temperatura może osiągnąć nawet 1000 stopni C.

W przypadku klocków hamulcowych niezbędna jest zatem nie tylko wytrzymałość mechaniczna, ale również termiczna.
 
Odpowiedni dobór mieszanki zapobiega tworzeniu się poduszki gazowej pomiędzy klockiem a tarczą, powstającej pod wpływem wysokiej temperatury. Zjawisko to powoduje odpychanie klocka od tarczy do tego stopnia, że w krytycznej sytuacji współczynnik tarcia może spaść do minimum.

Do produkcji klocków hamulcowych linii Premium Bosch stosuje ponad 150 mieszanek. Dzięki temu charakteryzują się one długim okresem trwałości, wynoszącym 30-50 tysięcy kilometrów na przedniej osi i 60-100 tysięcy kilometrów na tylnej osi. Podczas całego okresu użytkowania zachowują wysokie właściwości cierne i mechaniczne. Pozwoliło to na uzyskanie wysokiego komfortu użytkowania i bezpieczeństwa działania.

Program klocków hamulcowych linii Premium, jaki pojawił się w połowie tego roku na rynku polskim, obejmuje 850 pozycji, co stanowi 95% pokrycia rynku. Klocki linii Premium są montowane fabrycznie w takich modelach jak na przykład Mercedes klasy E, Toyota Yaris, Avensis i Corolla Verso, Fiat Panda, Punto, Stilo i Idea, Ford Mondeo i Transit, Renault Kangoo, Megane i Master, Peugeot 307 i Partner.

Bosch jest największym na świecie producentem systemów hamulcowych. Oferta firmy obejmuje wszystkie elementy układów hamulcowych, począwszy od klocków i tarcz hamulcowych, poprzez części hydrauliki, a skończywszy na zaawansowanych technicznie systemach czynnego bezpieczeństwa jazdy, jak ABS, ASR czy ESP.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Car of the Year 2019 – znamy finalistów
Car of the Year 2019 – znamy finalistów
Organizatorzy plebiscytu Car of the Year opublikowali już listę siedmiu modeli, które przeszły do finału tegorocznej edycji.