mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nowe skrzynie biegów w Mercedesach

Nowe skrzynie biegów w Mercedesach

Mercedes-Benz prezentuje pierwszą w świecie siedmiobiegową, automatyczną skrzynię biegów dla samochodów osobowych

Nowa, siedmiobiegowa automatyczna skrzynia biegów 7G-TRONIC zastosowana będzie od jesieni 2003 roku jako seryjne wyposażenie modeli E 500, S 430, S 500, CL 500 oraz SL 500, zastępując dotychczasową przekładnię pięciobiegową.
W zależności od modelu samochodu, nowo zaprojektowana przekładnia siedmiobiegowa obniża zużycie paliwa w cyklu NEFZ nawet o 0,6 litra na 100 kilometrów, poprawia przyspieszenie od zera do 100 km/godz. o maksymalnie 0,3 sekundy i umożliwia wyraźne zwiększenie przyspieszenia wtórnego z 60 na 120 km/godz. Jednocześnie przełączanie biegów odbywa się jeszcze bardziej płynnie, a tym samym znacznie bardziej komfortowo aniżeli przy dotychczas stosowanej przekładni.
Tego rodzaju postęp inżynierowie Mercedesa osiągnęli przede wszystkim w wyniku zastosowania siedmiu stopni przełożeń. Dzięki temu automatyczna skrzynia biegów zachowuje tak ważne dla optymalnej zmiany przełożeń małe skoki prędkości obrotowej, dając jednocześnie większy współczynnik kąta nachylenia charakterystyk pomiędzy biegiem najniższym a najwyższym. To rozwiązanie daje nie tylko większą swobodę elektronicznemu sterowaniu pozwalając na korzystniejszy ze względu na zużycie paliwa sposób zmiany biegów z jednoczesnym zapewnieniem szybkości reakcji mechaniki. Dodatkowo zmniejsza się przeciętna prędkość obrotowa silnika – są to zdecydowane zalety zmniejszające zużycie paliwa oraz ograniczające emisję hałasu.
W razie potrzeby szybkiego przełączenia biegów w dół („kick-down”) nie ma już konieczności kolejnego przechodzenia przez wszystkie następujące po sobie biegi. Sterowanie w nowym systemie 7G-TRONIC przeskakuje poszczególne stopnie i na przykład przełącza z siódmego biegu bezpośrednio na piąty, a następnie dalej na trzeci. Dzięki temu, w zależności od sytuacji podczas jazdy, aby przy szybkim przełączeniu biegów w dół („kick-down”) samochód zdecydowanie przyspieszył, potrzebne są zaledwie dwa przełączenia, zamiast dotychczasowych czterech.
Powszechnie stosowana zasada Wielokrotne przełączanie wsteczne w nowej sekwencyjnej zmiany biegów automatycznej przekładni siedmiobiegowej 7G-TRONIC: wyraźnie krótszy czas przełączania. Jednocześnie samo przełączanie zyskuje nową jakość. Zmiana biegów odbywa się płynnie, a szczególnie w wyższych biegach jest już prawie niezauważalna.
Podobnie jak jej poprzedniczka również nowa automatyczna skrzynia siedmiobiegowa charakteryzuje się szybkim sprzężeniem w przekładni hydrodynamicznej. W wielu sytuacjach eliminuje to w znacznym stopniu poślizg między pompą a wirnikiem turbiny dzięki temu, że – kiedy tylko jest to możliwe – wytwarza nieomal sztywne połączenie między silnikiem a wałem napędowym, tym samym skutecznie zapobiegając stratom mocy. W odróżnieniu od dotychczas stosowanych automatycznych przekładni, w których zmiennik momentu może być mostkowany jedynie na wyższych biegach, sprzężenie w nowym rozwiązaniu Mercedesa uaktywnia się już od pierwszego biegu.
Mimo ogromnego postępu technicznego skrzynia biegów 7G-TRONIC jest niewiele większa i cięższa od dotychczasowej automatycznej skrzyni pięciobiegowej, stosowanej w samochodach osobowych Mercedes-Benz. Przyczynia się do tego przede wszystkim wykonana z lekkiego materiału – magnezu - obudowa przekładni, również światowa premiera, jeśli chodzi o produkcję wielkoseryjną.
Jedenaście milionów automatycznych przekładni Mercedesa od roku 1959 7G-TRONIC jest już piątą generacją automatycznych skrzyń biegów marki Mercedes-Benz, stanowiąc tym samym kontynuację wieloletniej tradycji: od 1959 roku koncern ze Stuttgartu wyprodukował już ponad jedenaście milionów automatycznych skrzyń biegów. O ile automatyczna przekładnia w Klasie S wchodzi w skład wyposażenia produkowanego seryjnie, stwierdzić trzeba, iż w Klasie E równo 88 procent wszystkich klientów Mercedesa również zamawia model z przekładnią automatyczną. Jeśli chodzi o Klasę C, udział limuzyn, samochodów w wersji kombi oraz Sportcoupé wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów wynosi około 65 procent, wykazując przy tym rosnącą tendencję.
Nowy siedmiobiegowy automat produkowany jest w siedzibie Mercedesa w Stuttgarcie-Untertürkheim, gdzie koncern DaimlerChrysler wzniósł za kwotę okrągłych czterystu milionów euro nowy kompleks budynków, wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia produkcyjne, dając miejsca pracy blisko 1100 pracownikom.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Bram Schot 1 stycznia objął stanowisko prezesa zarządu Audi. Wiemy już, kto zajmie jego poprzednie stanowisko w firmie.