1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Nowy Passat wspomoże parkowanie

Nowy Passat wspomoże parkowanie

Nowa generacja systemów Park Assist, Area View, Side Assist oraz całkowicie nowy Trailer Assist pomogą kierowcy nowego Passata nie tylko łatwiej znaleźć wolną lukę na parkingu, zaparkować w niej, a także z niej wyjechać. I to nawet z doczepioną przyczepą.

Nowy Passat wspomoże parkowanie
Systemy wspomagające kierowcę pomagają prowadzić auto w różnych sytuacjach drogowych. Podczas szybkiej jazdy, na krętej drodze i na autostradach, w ruchu miejskim, w tym także i w korkach. Coraz większą uwagę producenci aut przywiązują również do układów, których zadaniem jest pomoc kierowcy podczas manewrów parkingowych. I to nie tylko, jeśli mówimy o kobietach.

Park Assist
W najnoszym Volkswagenie Passacie (V8) debiutuje trzecia generacja systemu Park Assist. W porównaniu z poprzednimi generacjami tego układu, do funkcji parkowania równoległego i prostopadłego tyłem, a także wspomagania wyjazdu z miejsca parkingowego, dołączona została możliwość półautomatycznego parkowania przodem prostopadle do osi drogi. Zmodernizowany system działa także szybciej przy pozostałych manewrach, dostępnych już wcześniej.

System Park Assist, po aktywacji odpowiednim przyciskiem, samodzielnie rozpoznaje, czy luka parkingowa pozwoli wjechać w nią i rozpoczyna odpowiedni manewr parkowania. Kierowca nie musi dotykać kierownicy, a jedynie operuje pedałami gazu i hamulca, a także sprzęgła przy wersji z manualną przekładnią. Na wyświetlaczu pojawiają się informacje o przebiegu parkowania oraz polecenia dla kierowcy.Side Assist
Celem systemu Side Assist jest pomoc przy wyjeździe z miejsca parkingowego, co jest ważne zwłaszcza podczas wyjazdu tyłem. System ten może okazać się również pomocny na autostradzie, rozpoznając szybko przemieszczające się pojazdy, które chwilowo znajdują się w tzw. martwym polu.

Na parkingu system ten rozpoznaje auta zbliżające się z boku za pomocą czujników, które rejestrują inne pojazdy w otoczeniu do 50 metrów. System aktywuje się po włączeniu biegu wstecznego. W razie wykrycia zagrożenia kolizją kierowca jest ostrzegany najpierw optycznie, następnie dźwiękowo. Jeśli nie ma reakcji, aktywowany zostaje układ hamulcowy.

W ruchu autostradowym czujniki "obserwują" otoczenie Passata w odległości do 70 metrów i diodami przy bocznych lusterkach ostrzegają o pojawieniu się innego samochodu w pobliżu. W przypadku wyposażenia auta również w system Lane Assist i jednoczesnym zlekceważeniu sygnału o pojawieniu się innego auta, po rozpoczęciu manewru zmiany pasa ruchu system automatycznie skręci kierownicę w drugą stronę.

Area View
System Area View będzie szczególnie pomocny, jeśli samodzielnie będziemy parkować nasz samochód. Nowa generacja systemu debiutującego w 2010 roku w modelu Touareg, ma lepszą rozdzielczość kamer oraz nowe funkcje wyświetlania obrazu. Układ korzysta z obrazu z czterech kamer, które obejmują całe otoczenie wokół samochodu, i wyświetla je na ekranie. Nowością jest możliwość wyświetlania otoczenia w postaci 3D-Birdview.

Nowością w systemie Area View jest funkcja rozpoznawania przeszkód, również tych, które znajdują się poza zakresem pracy czujników. Z kolei podczas jazdy w terenie funkcja offroad pozwoli rozpoznać duże kamienie czy wystające z ziemi korzenie drzew, a także większe dziury.

Trailer Assist
System Trailer Assist ułatwi parkowanie z doczepioną przyczepą, co powinni docenić również i ci bardziej doświadczeni kierowcy. Na podstawie kąta załamania dyszla przyczepy, obliczany i wyświetlany na ekranie komputera pokładowego jest aktualny i możliwy promień skrętu. System, co ciekawe, pomoże nam zaparkować niezależnie od typu przyczepy i dyszla. Kierowca podczas całego manewru wciska tylko pedał gazu i hamulca.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Cena podstawowa już od: 103 090 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Volkswagen Caddy 5 Maxi z Volkswagen Poznań

Volkswagen Caddy 5 Maxi z Volkswagen Poznań

Aktualności 2021-02-10

Jak poprawnie parkować?

auto motor i sport 0000-00-00

Parkowanie w przypadkowych miejscach może się skończyć mandatem, a nawet odholowaniem auta. Musisz uważać nie tylko na znaki informujące o zakazie parkowania i postoju.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opel Combo-e: elektryczny dostawczak
Opel Combo-e: elektryczny dostawczak
Opel Combo-e, oprócz największej w swojej klasie przestrzeni ładunkowej i ładowności, oferuje miejsce dla czterech pasażerów i kierowcy, w wersji z kabiną załogową. Nowy Combo-e może przejechać na jednym ładowaniu akumulatora nawet 275 kilometrów.