Oto pierwsza nawigacja na świecie?
2015-07-22
źródło:
Ford
mojeauto.pl
Ford postanowił pogrzebać w swoich archiwach i pochwalić się technologiczną nowinką sprzed kilku dekad. Tak wyglądało pierwsze urządzenie tej marki, będące protoplastą dzisiejszej nawigacji satelitarnej. ![]() W czasach gdy cyfrowe wyświetlacze pojawiały się tylko w kontekście science-fiction, Ford wprowadził do jednego ze swych modeli ciekawe rozwiązanie. W produkowanym w roku 1964 modelu Aurora pojawiła sie mapa, która automatycznie dostosowywała się do pozycji samochodu.
Tak wyglądało pierwsze urządzenie, zanim pojawiły się satelity GPS. Nie wiemy do końca na jakiej zasadzie działało, ale z pewnością odczytywanie nazw ulic z tak niewielkiej mapy nie było najłatwiejszym zadaniem. Ten system zadebiutował na 30 lat przed erą nawigacji satelitarnej. Poza tym nietypowym jak na owe czasy rozwiązaniem, model Aurora był wyposażony w wygodną kanapę oraz mini-bar. Podobne wiadomości:Nowy Ford Tourneo ConnectAktualności 2022-09-06 Nowy Ford Tourneo Connect to samochód potrafiący zaspokoić wiele różnych potrzeb. Ten praktyczny samochód rodzinny jest także doskonałym kompanem prowadzonego biznesu. Daje przy tym wiele możliwości personalizacji. Ford E-Transit w sprzedaży. Ile kosztuje...Aktualności 2022-02-18 Dilerzy Forda w Polsce przyjmują już zamówienia na pierwszy w pełni elektryczny samochód dostawczy w historii marki – E-Transit. Ceny samochodu rozpoczynają się od 223 570 zł netto. Komentuj:
~W
2015-08-18
Dokładanie. To nawigacja INS, czyli inercyjna. Niestety nie masz racji, te układy są bardzo precyzyjne. Montowano je i montuje się do dziś (w wersji z żyroskopami laserowymi) we wszystkich statkach powietrznych, kosmicznych, rakietach i innych. Być może komponenty tej INS były cywilne, więc błąd był duży. Spójrz ile kosztuje profesjonalny odbiornik GPS, a ile wersja wojskowa.
~gooral
2015-07-28
System nawigacji mógł być wzięty z przemysłu lotniczego - tam takie urządzenia działały na podstawie żyroskopu. Mapa była mała bo i dokładnośc tego systemu była niewielka - niedokładność byłaby bardziej widoczna na większej mapie. |
Ostatnie komentarze z Forum mojeauto.pl:
Dodaj swój komentarz +